nieruchomoscipodlaskie.pl

Jak poradzić sobie z aranżacją wnętrz

Wnętrza i ich aranżacja wymagają umiejętnego rozplanowania w przestrzeni. Musimy nie tylko uwzględnić nasz charakter, ale także styl życia i preferencje. Od samego początku należy zdawać sobie sprawę, że to pracochłonne i kosztochłonne przedsięwzięcie, dlatego tak ważnym jest podejmowanie decyzji w sposób przemyślany, ponieważ skutki naszych decyzji będą odczuwane przez długi okres czasu.

Dom czy mieszkanie może być zarówno w stanie surowym, developerskim jak i wymagać przeprowadzenia generalnego remontu. Stworzenie przestrzeni niezależnie od jej stanu początkowego wymaga stworzenia miejsca gdzie nie tylko będziemy czuć się bezpiecznie, ale także które stanie się nasza wizytówka gdy przyjdą goście czy rodzina.

Wszystko rozpoczyna się od planowania i projektu

– Najważniejsze jest poświecenie uwagi i czasu na dokładne zrozumienie rozmieszczenia pomieszczeń. Musimy się zastanowić, które pomieszczenia zaadaptujemy na sypialnie, pokój dziecka czy też gabinet. Jednym z podstawowych sposobów jest podział przestrzeni na dwie dominujące strefy: prywatną i publiczną. W pierwszej strefie znajdziemy sypialnie, pokoje dzieci, gabinet czy łazienki, natomiast w tej drugiej korytarz i strefę wejścia, reprezentacyjny salon kuchnie, jadalnie i toaletę. Taki podział w łatwy sposób pomaga uzyskać efekt schludnego harmonijnego wnętrza – mówi Mateusz Czeczko, architekt wnętrz z biura Czeczko Design Studio.

W projektowaniu wnętrz nie możemy zapomnieć, że nasze preferencje i gust to jedna strona medalu. Z drugiej strony musimy pamiętać o uwzględnieniu ograniczeń, które napotykamy na swojej drodze. Wymiary okien czy ich rozmieszczenie, umiejscowienie grzejników i instalacji, a także ścian konstrukcyjnych czy kanałów wentylacyjnych, może stanowić o naszym sukcesie w projektowanie wymarzonej przestrzeni i pomoże uniknąć przykrego rozczarowania.

Wybór stylu

– Musimy być świadomi, że niekiedy niektóre zmiany, o których marzymy mogą się okazać niemożliwe do wykonania z przyczyn od nas niezależnych. Ale może to być idealny wstęp przy zakupie mieszkania czy domu by móc z góry określić na czym nam najbardziej zależy – mówi Mateusz Czeczko.

Na początkowym etapie warto także mieć chociaż minimalny zarys, w jakim stylu chcemy urządzić wnętrze. Możliwości jest naprawdę wiele – m.in. skandynawski, minimalistyczny, nowoczesny, klasyczny, glamour. Każdy z nich można dodatkowo wzmocnić by był on zgodny z naszym gustem. 

Pamiętajmy, że nie zważając na rodzaj stylu czy trendu, wnętrza które tworzymy powinny być ponadczasowe i stanowić podstawę wygodnego życia.