nieruchomoscipodlaskie.pl

Grunt to ziemia, ziemia to zysk

Eksperci z dziedziny ekonomii nie mają wątpliwości, że dziś najbezpieczniejszą inwestycją będą grunty. Szczególnie teraz, w dobie pandemii, będzie to stabilne zabezpieczenie naszej przyszłości. Dlaczego?

– Powodów jest kilka. Niektórzy chcą poprawić komfort życia i wybudować wymarzony dom. Inni pragną zabezpieczenia na przyszłość, na tak zwaną „szarą emeryturę”. Są też klienci, którzy myślą w kategoriach „żeby coś po nas zostało”. Niezależnie od tego jaki cel nam przyświeca, liczą się przede wszystkim rezultaty, a te zależą w głównej mierze od tego, w co zainwestujemy – mówi Marcin Dolistowski z Agencji Nieruchomości Domer.

Dobra lokalizacja

Najlepiej i najbezpieczniej część zgromadzonych oszczędności ulokować w nieruchomościach. Taka lokata na pewno będzie odporna na nieprzewidywane wahania w sektorze finansowym. Dodatkowo dobra lokalizacja zapewni wzrost wartości nieruchomości w stosunkowo niedługim czasie.

– Dlatego warto szukać gruntów tam gdzie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy, są media, a działka zlokalizowana jest w atrakcyjnym miejscu – mówi Marcin Dolistowski – Inwestycja w ziemię, jest czymś, co faktycznie możemy zobaczyć. Warto zatem wziąć pod uwagę właśnie inwestowanie w tego typu dobra. Nie jest to dla nas jedynie wartość, którą widzimy na papierze i która w sensie realnym, nie jest dla nas w żaden sposób namacalna. Możemy nawet zaplanować, co na niej zrobimy. Tym samym, jest to znacznie bardziej realne źródło inwestycji niż papiery wartościowe, czy gra na giełdzie. Obserwując ceny gruntów na przestrzeni ostatnich 30 lat, budowlanych czy też rolnych ich wartość systematycznie rośnie. Nie są to tak spektakularne wzrosty jak cen mieszkań ale też minimalne jest ryzyko znaczących spadków wartości ( co przy mieszkaniach już się zdarzało). Długoterminowe inwestowanie w nieruchomości gruntowe daje gwarancję zysku czego nie będziemy pewni lokując pieniądze w banku.

Na zakup gruntów powinny decydować się osoby, które mają doświadczenie w inwestowaniu w nieruchomości. Wybór odpowiedniej działki jest bardziej skomplikowany niż wybór mieszkania. Tu trzeba zdecydować, czy ma to być działka rolna czy budowlana i jaką pracę należy wykonać aby podnieść jej wartość.

– Oczywiście brak doświadczenia w inwestowaniu nie stoi na przeszkodzie, by w gruntach ulokować swoje oszczędności. Najlepiej wtedy skorzystać z usług profesjonalisty, czyli agenta nieruchomości, który przeprowadzi przez wszystkie skomplikowane procedury i wskaże najlepszą nieruchomość. Wielu moich klientów inwestycyjnych określa tylko wysokość budżetu przeznaczonego na zakup a wybór nieruchomości i strategię dalszego postępowania pozostawia w moich rękach. Obrót nieruchomościami gruntowymi obwarowany jest licznymi przepisami i obostrzeniami dlatego niezbędna jest szeroka wiedza z tego zakresu – mówi przedstawiciel Agencji Nieruchomości Domer.

Wakacje przez cały rok

Pandemia ograniczyła nam wiele, również możliwość wyjechania na urlop. Coraz więcej klientów decyduje się na zakup działek rekreacyjnych, położonych nad jeziorami, morzem czy w górach. W ten sposób ludzie chcą mieć zagwarantowane wakacje, niezależnie od pory roku.

Wiele osób zmieniło tryb pracy. Robią to zdalnie, więc mogą zarabiać pieniądze wszędzie. Własny dom na przykład nad jeziorem to dziś doskonała inwestycja. Kiedy skończy się pandemia, będzie to doskonała okazja na wynajem i dodatkowy zarobek – podsumowuje Marcin Dolistowski.

Posiadanie na własność kawałka ziemi to synonim nieograniczonych możliwości.

Można ją dzierżawić lub zostawić w spadku naszym dzieciom, jako środek, który pozwoli im na lepszy start w dorosłość, czy zabezpieczenie ich przyszłości finansowej. Mark Twain kiedyś powiedział: „Kupujcie ziemię, bo już jej nie produkują” – dziś to zdanie jest wciąż aktualne.