nieruchomoscipodlaskie.pl

Zmiany w programie “Czyste Powietrze”

Rząd ogłosił zmiany w programie “Czyste Powietrze”. Od 15 maja właściciele domów mogą otrzymać dodatkowe środki na ocieplenie domu na nowych zasadach. Wprowadzone zmiany pomogą jeszcze skuteczniej walczyć o poprawę jakości powietrza w Polsce.

Na inwestorów czekają dotacje w wysokości do 15 tysięcy na ocieplenie. W jaki sposób wykorzystać te środki, by oszczędzić jak najwięcej energii i pieniędzy w portfelu? Beneficjenci programu “Czyste Powietrze” mogą otrzymać dotację na zakup i montaż ocieplenia jeżeli w domu mają zainstalowany system grzewczy na paliwo stałe minimum 5 klasy lub system grzewczy wykorzystujący inny rodzaj paliwa.

Wsparcie to zostało przewidziane dla inwestorów w dwóch wariantach:

* Podstawowy poziom dofinansowania: dla właścicieli lub współwłaścicieli budynku jednorodzinnego o dochodzie rocznym do 100 000 PLN. Taka osoba może ubiegać się o dofinansowanie na zakup materiałów budowlanych do ocieplenia i ich montaż w wysokości do 10 000 zł.

* Podwyższony poziom dofinansowania: dla właścicieli lub współwłaścicieli budynku jednorodzinnego w jednoosobowym gospodarstwie domowym o dochodzie miesięcznym 1960 PLN lub wieloosobowym gospodarstwie domowym o dochodzie miesięcznym do 1400 PLN / os. Taka osoba może ubiegać się o dofinansowanie na zakup materiałów budowlanych do ocieplenia i ich montaż w wysokości do 15 000 zł.

Co o tej aktualizacji programu sądzą eksperci?

– Zmiany w programie Czyste Powietrze podążają w kierunku, który wspiera walkę ze smogiem poprzez zwiększanie efektywności energetycznej w budynkach. Z praktycznego punktu widzenia jest to najlepsza droga do skutecznego rozwiązania problemu – uważa dr inż. Konrad Witczak, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w ROCKWOOL Polska. – W procesie tak zwanej termomodernizacji zawsze należy zacząć od ocieplenia przegród budynku. W ten sposób ograniczamy straty ciepła przez co zmniejszamy zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania. W kolejnym kroku, jeśli to konieczne, powinniśmy wymienić źródło ciepła – dzięki temu, że zaczęliśmy od ocieplenia, urządzenie grzewcze będzie potrzebować mniej mocy, więc nasze działanie będzie bardziej efektywne.

Jak podaje raport „Szóste Paliwo” (ROCKWOOL Polska), przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji w odpowiedniej kolejności (najpierw izolacja przegród, potem wymiana źródła ciepła) sprawia, że koszty ogrzewania spadną nawet o 60%, a emisja smogu zmniejszy się nawet o 96%. Rocznie przynosi to znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania: w zależności od zużywanego surowca, można zaoszczędzić od 3200 zł. w przypadku ciepła sieciowego, przez 3800 zł w przypadku ekogroszku, aż do 4500 zł w przypadku gazu ziemnego.

Ekspert zachęca do tego, by wykorzystać nowe możliwości, jakie daje program „Czyste Powietrze”. Zwraca jednak uwagę na to, aby dodatkowe środki wykorzystać mądrze i w szczególności zadbać o jakość samej izolacji.

– Uważam, że warto skorzystać z tej oferty dofinansowania. Należy jednak pamiętać o tym, że izolacja izolacji nierówna i powinniśmy zainwestować w materiał o najlepszej jakości, na jaką możemy sobie pozwolić. Produkt musi cechować się trwałością na lata, stabilnością i odpowiednią odpornością na warunki atmosferyczne. Pozwala to uchronić budynek przed powstawaniem pleśni czy zagrzybień, a także zagwarantuje utrzymanie odpowiednich parametrów nie tylko na rok czy pięć lat, ale na dziesięć, dwadzieścia czy nawet pięćdziesiąt. Ocieplenie dobrej jakości materiałem pozwoli obniżyć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania w budynku prawie trzykrotnie. To realne oszczędności energii i pieniędzy w portfelu – podsumowuje Konrad Witczak.

Wg nowych zasad, z dofinansowania w programie “Czyste Powietrze” na ocieplenie swojego domu może skorzystać każdy inwestor, który złożył wniosek o pozwolenie na budowę lub odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego przed 31 grudnia 2013 roku. Co ważne, by otrzymać fundusze, nie trzeba przeprowadzić audytu energetycznego. Wysokość dofinansowania nie może przekraczać wartości 45 zł za metr kwadratowy ocieplenia i 30% wartości całej inwestycji, przy wsparciu do 10.000 zł i odpowiednio 90 zł za m kwadratowy i 60% wartości całej inwestycji przy wsparciu do 15.000 zł. Wnioski o dofinansowanie w programie “Czyste Powietrze” dalej są rozpatrywane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku o dotację, a także w terminie 14 dni od dnia wpływu wniosku o dotację z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Więcej informacji na temat dofinansowania można znaleźć na stronach WFOŚiGW.