nieruchomoscipodlaskie.pl

Jak zadbać o izolację budynku wielorodzinnego?

Budynki wielorodzinne to w ostatnich latach jeden z najdynamiczniej rozwijających się segmentów budownictwa. Ich architektura nieustannie się zmienia, a przed projektantami stoi coraz więcej wymagań: budynki powinny nie tylko dobrze wyglądać, ale także być ekologiczne i bezpieczne. Jednym z największych wyzwań staje się dobranie odpowiednich rozwiązań izolacyjnych do różnych elementów budynku, które pozwolą na te potrzeby odpowiedzieć.

Mieszkańcy bloków wielorodzinnych cenią sobie przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort mieszkania oraz niskie koszty eksploatacji. Kupujący stają się coraz bardziej wymagający i szukają takich miejsc do życia, które pozwolą im cieszyć się ciszą, spokojem, dobrym mikroklimatem w pomieszczeniach i niskimi rachunkami za ogrzewanie. Z pomocą projektantom przychodzą materiały izolacyjne z wełny skalnej, dzięki którym można ochronić każdy element budynku przed ogniem, hałasem czy utratą ciepła. To co najważniejsze, to zastosowanie komplementarnych rozwiązań do różnych elementów budynku, które będą ze sobą idealnie współgrały, bez konieczności przeszukiwania wszystkich propozycji na rynku.

Komfort termiczny o każdej porze roku

Komfort termiczny to podstawa w nowoczesnym projektowaniu, a wymagania dotyczące współczynnika przenikania ciepła dla budynków sukcesywnie się zmieniają. Kolejne zaczną obowiązywać od 2021 roku, dlatego dobrze już teraz uwzględnić je w projektowaniu budynku. W zależności od tego, z jakiego materiału zostanie zbudowana ściana, dach, podłoga czy wykonana instalacja, należy dobrać odpowiedni materiał izolacyjny oraz jego grubość.
By uzyskać odpowiednie parametry techniczne, dla konstrukcji żelbetowych czy silikatu można zastosować np. płyty z wełny skalnej FRONTROCK SUPER o grubości 180 mm, a w przypadku ścian z cegły ceramicznej – 160 mm. W izolacji dachu płaskiego z kolei najlepiej sprawdzą się płyty HARDROCK MAX lub MONROCK MAX E o grubości 250 mm. Komfort termiczny jest ważny również w przypadku instalacji znajdujących się w budynku: wewnętrznych czy działających w zmiennych temperaturach. Różnica w takich instalacjach między temperaturami może wynosić nawet do 250 stopni Celsjusza, zatem zastosowanie odpowiedniej izolacji zapewni niezawodność i odpowiednią efektywność pracy, a także pełne bezpieczeństwo i bezproblemowe spełnienie wymagań technicznych.

Piękna i elegancka fasada

Aby pozwolić sobie na kreatywność w projektowaniu i móc w pełni kształtować wygląd fasady, najlepiej jest postawić na fasadę wentylowaną połączoną z płytą elewacyjną, np. Rockpanel. Kilka rodzajów płyt Rockpanel pozwala tworzyć na elewacji wzory, faktury czy łuki, o różnych kształtach i kolorach, co sprawia, że wygląda ona niezwykle efektownie. Plusem tego rozwiązania jest także niewątpliwie łatwa obróbka, czy też możliwość wykonywania łuków już na miejscu budowy. Płyty elewacyjne Rockpanel są lekkie, co gwarantuje szybki montaż, a także optymalizację kosztów. Dodatkowo, większość płyt posiada powłoki malarskie na bazie wody, co sprawia, że są one chronione przed wpływem promieniowania UV, a kolory zachowują swoją trwałość przez długie lata. Co ważne, płyty Rockpanel, dzięki łączeniu wszelkich zalet wełny skalnej z łatwością obróbki drewna, nie tylko cieszą oko, ale także gwarantują pełen komfort i bezpieczeństwo użytkownikom budynku. Fasada wentylowana z wykorzystaniem tych produktów jest nie tylko rozwiązaniem estetycznym, ale też ekologicznym i bezpiecznym – swobodne odprowadzanie pary przez izolację do szczeliny wentylacyjnej pozostawia suchą ścianę, a równocześnie pozwala zachować optymalną temperaturę i dobry mikroklimat w pomieszczeniu.

Akustyka na najwyższym poziomie

Dziś coraz większym wyzwaniem jest budowa inwestycji, która byłaby położona w zielonej i bardzo cichej okolicy. Dobra lokalizacja jest niezwykle ważnym kryterium wyboru mieszkania, dlatego trudno w tym przypadku uniknąć bliskości ruchliwych ulic. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy są skazani na uciążliwe hałasy. Zastosowanie odpowiedniego materiału izolacyjnego na dachu czy elewacji, np. wełny skalnej, zagwarantuje odpowiednią barierę od hałasu i nawet do 6 dB wyższą izolacyjność akustyczną w porównaniu do izolacji ze styropianu – w praktyce oznacza to aż dwukrotnie wyższą poprawę akustyki oraz spełnienie wymagań technicznych dotyczących poziomu hałasu.
Ogromny wpływ na izolację od hałasu w budynku mają również ściany korytarzy, klatek schodowych oraz stropy międzykondygnacyjne. Dźwięki pochodzące z innych mieszkań mogą skutecznie zakłócić domowy mir. Komfort akustyczny między stropami znacząco podniosą np. płyty STEPROCK HD4F (do poziomi AQ-1 czy AQ-2), a w przypadku podłóg pływających na masywnych stropach żelbetowych, idealne będą płyty STEPROCK HD o grubości 30 mm.

Bezpieczeństwo pożarowe

W ciągu ostatnich 30 lat wymagania dotyczące izolacyjności budynków zmieniały się wielokrotnie. To przekłada się bezpośrednio na kwestie związane z obciążeniem ogniowym i bezpieczeństwem pożarowym. W przypadku stosowania palnych izolacji cieplnych ryzyko pożarowe zwiększa się. Im więcej materiału palnego znajduje się na elewacji czy dachu, tym większe jest ich obciążenie ogniowe. Rozwiązaniem niwelującym tę sytuację jest zastosowanie materiałów o najwyższej klasie reakcji na ogień – niepalnych, takich jak wełna skalna. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, warto poprawić poziom bezpieczeństwa pożarowego poprzez stosowanie barier ogniowych, zgodnych z wytycznymi Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa: niepalnych pasów izolacji cieplnej na fasadach budynku i przy narożach okiennych, z wykorzystaniem produktów FRONTROCK FS i FRONTROCK FSN. Ponadto w procesie projektowania takich fasad ułatwieniem są programy do doboru rozwiązań zgodnych z wytycznymi SITP (np. https://www.rockwool.pl/wsparcie/narzedzia/aplikacja-do-zabezepieczen-elewacji/).

O zastosowaniu niepalnych materiałów warto pomyśleć nie tylko na dachu czy elewacji budynku. Równie ważne będą one w przypadku ścian korytarzy i klatek schodowych, czy w przypadku szachtów oddymiających lub stropów garaży. Bez względu na to, o jakim elemencie budynku mówimy, wykorzystując materiały z wełny skalnej można mieć pewność, że spełnione zostaną wszelkie wymagania w zakresie ognioodporności. Dzięki temu, że wełna skalna ROCKWOOL posiada najwyższą klasę reakcji na ogień (A1), czyli jest niepalna, wydłuża się czas potrzebny do ewakuacji i przyjazdu służb ratowniczych.

100% równowagi

Dzisiejsze budynki spełniają szereg wymagań związanych chociażby z ideą zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu nie tylko dobrze wpisują się w miejską tkankę, ale są energooszczędne, przyjazne ludziom, a przy ich budowie wykorzystuje się naturalne, ekologiczne materiały. Wpływa to z jednej strony na prestiż i jakość inwestycji, z drugiej zwiększa zainteresowanie potencjalnych nabywców. Dziś coraz więcej budynków stawia na posiadanie certyfikatów takich jak BREEAM, LEED czy DGNB, co jest potwierdzeniem wysokich standardów i jakości wykończenia. Wybór materiałów, które byłyby zarówno ekologiczne, przyjazne dla środowiska, jak i zapewniające użytkownikom najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa, nie jest wcale prosty, zwłaszcza jeżeli potrzebujemy zestawu kompleksowych rozwiązań. Warto wówczas postawić na wełnę skalną, która jest obecna w szerokim portfolio produktów: od instalacji wewnętrznych, stropów garaży i międzykondygnacyjnych, przez ściany, dach, elewację oraz fasady wentylowane. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.rockwool.pl/dobrzesiesklada.