nieruchomoscipodlaskie.pl

Najpiękniejsze budynki ostatnich lat

International Property Awards to prestiżowa nagroda dla projektów architektonicznych i wnętrzarskich oraz agencji nieruchomości z całego świata. Znana jest także europejska edycja konkursu – European Property Awards. Już jesienią zostaną wyłonieni tegoroczni laureaci, ale wciąż zachwycają projekty nagradzane w latach ubiegłych. A nie brakuje wśród nich architektonicznych perełek z Polski.

European Property Awards to największy, najbardziej prestiżowy i znany konkurs architektoniczny w Europie. Nagrody są przyznawane od 1993 roku i często stają się dla projektantów przepustką do międzynarodowej kariery. Nominacje do European Property Awards są oceniane przez niezależny panel ponad 80 ekspertów branżowych. Ocena koncentruje się na projektowaniu, jakości, usługach, innowacjach, oryginalności i zaangażowaniu w zrównoważony rozwój. Panelowi sędziowskiemu przewodniczą: Malcolm Ian Sinclair, Hrabia Caithness, Edward Foljambe, Hrabia Liverpoolu, Richard Best, Hrabia Bestu oraz John Thurso. Wszyscy są członkami Izby Lordów w brytyjskim parlamencie. Nagrody regionalne International Property Awadrs poza Europą są przyznawane także projektom z Arabii, Afryki, Kanady, Ameryki Środkowej i Południowej, Karaibów, USA, Wielkiej Brytanii i Azji i Pacyfiku. Uroczyste prezentacje laureatów odbywają się w Bangkoku, Londynie i Toronto.

Kraków i Poznań w 2018 roku

W 2018 roku nagrodę European Property Awards otrzymał projekt pracowni Blackhaus Karol Ciepliński Architekt za wystrój wnętrz penthouse’u na Kazimierzu w Krakowie. Projekt Blackhaus to pochwała nowoczesności, minimalizmu oraz pole do popisu dla światła, które wprowadza we wnętrzach pożądany nastrój. W kategorii Hotel Interior Design wyróżniona została pracownia Tremend za projekt hotelu Novotel Poznań Centrum, który niedawno został poddany rewitalizacji. Praca projektantów była o tyle trudna, że wymagała zachowania funkcjonalności obiektu i pozostawienia oryginalnych elementów, które są pod ochroną konserwatora zabytków. Wyjątkowa w całym przedsięwzięciu jest kawiarnia Wise Cafe, która realizuje ideę zero waste, co miało także wpływ na aranżację wnętrza kawiarni. Naturalne materiały, ekologia i uprawy warzywne w specjalnych boksach hydroponicznych, w których rośnie sałata i rzodkiewka, tworzą klimat wnętrza i nawiązują do filozofii zrównoważonego rozwoju. Cały Novotel to starannie przemyślany projekt – industrialny charakter wnętrz wyraża się w surowych ścianach i natynkowych instalacjach, a elementy nowoczesności (proste wzory i kształty) przeplatają ze stylem vintage.

 

 

Dom w Tatrach wizytówką polskiej architektury

Jednym z polskich projektów nagrodzonych European Property Awards 2017 jest wyjątkowy dom w Tatrach. Architektom udało się połączyć nowoczesny styl oraz formę zbliżoną do tradycyjnej architektury regionu. Dom ma dwuspadowy dach z szerokim okapem oraz z drewnianą podbiciówką i dzięki temu komponuje się z tradycyjną zabudową Zakopanego. Ale duże, panoramiczne okna nadają mu nowoczesny charakter i zapewniają widok na Tatry. Dodatkowo szklaną elewację można rozsunąć, aby wnętrze domu dosłownie wkomponowało się w otaczającą dom przyrodę. Kontrasty zastosowano także w przypadku materiałów wykończeniowych – surowy beton elewacyjny łączy się z naturalnym drewnem na ścianach i sufitach wewnątrz budynku.

Najpiękniejsze na świecie

Kapituła International Property Awards ogłosiła już tegorocznych zwycięzców w regionie Azji i Pacyfiku oraz Afryki i Arabii. Wśród wyróżnionych inwestycji jest np. Central Busines District of Surabaya City w Indonezji. Projekt zwraca uwagę wyjątkowym połączeniem architektury i przyrody, które zrealizowano z rozmachem, a efekt zapiera dech w piersiach. W przestronnym holu stworzono ok. 30-metrowy egzotyczny wodospad, ogród tematyczny, a oprócz szumu wody można tam usłyszeć także śpiew ptaków.

Zieleń jest elementem wielu nagradzanych projektów i niemal wtapia się w otoczenie budynków, ale także w tarasy, elewacje i dachy. Zespół apartamentowców Eon Homes w Indiach jest świetnym przykładem nowoczesnych terenów zielonych, dla których nie ma ograniczeń. Bujny krajobraz w obrębie kompleksu był inspirowany swobodnie płynącymi liniami i abstrakcyjnymi kształtami występującymi w naturze, co doskonale uzupełnia geometryczne kształty wieżowców. Dzięki tym zabiegom kompleks stał się gratką dla koneserów sztuki. Eon Homes to wysokiej klasy osiedle mieszkaniowe autorstwa Kasturi Housing. Projekt został opracowany przez International Architects.

Ośrodek Madinat Jumeirah Resort w Dubaju ma nieco inny charakter. Jest zlokalizowany przy prywatnej plaży i stanowi luksusowe miejsce rekreacji w Arabii, eksponując naturalne piękno regionu. Madinat Jumeirah obejmuje trzy wielkie hotele: Jumeirah Al Qasr, Jumeirah Mina A’Salam i nowo otwarty Jumeirah Al Naseem; 29 tradycyjnych domków letniskowych w Jumeirah Dar Al Masyaf i 7 Jumeirah Malakiya Villas. Ośrodek oferuje ponad 50 restauracji i barów, sale konferencyjne i bankietowe, w tym dwie wielkie sale balowe, amfiteatr oraz centrum rozrywki, a także bogate zaplecze rekreacyjne i zdrowotne. Obiekty  łączą drogi wodne oraz ogrody krajobrazowe. Słowem – raj na ziemi z architekturą w najlepszym wydaniu.

Madinat Jumeirah Resort. Źródło: flickr.com, autor: LafullPicture
Marzena Zbierska
RynekPierwotny.pl