nieruchomoscipodlaskie.pl

Atrakcyjne pożyczki dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

W środę, 28 marca, została podpisana umowa między Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. Dzięki niej WFOŚ będzie udzielał wyjątkowo korzystnych pożyczek ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na termomodernizację budynków należących do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz towarzystw budownictwa społecznego. Umowa opiewa na 17,4 mln zł, z czego 16,2 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, a 1,2 mln zł to pieniądze pośrednika – WFOŚ.

– To już kolejna odsłona naszej współpracy z BGK. Cieszę się, że fundusz funduszy tak prężnie działa – powiedziała Anna Naszkiewicz, wicemarszałek województwa, nawiązując do umowy, jaką Zarząd Województwa Podlaskiego podpisał pod koniec 2016 roku z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, na mocy której został utworzony fundusz (tzw. fundusz funduszy) w celu zapewnienia wsparcia finansowego z RPOWP 2014-2020 dla kilku pożyczek. Wartość tej umowy to blisko 267 mln zł.

Na modernizację energetyczną

Z pożyczek będą mogły skorzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego. – Wyłączone z tego wsparcia są wspólnoty i spółdzielnie z obszaru ZIT BOF oraz Łomży i Suwałk – one bowiem mogą występować o pomoc w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Natomiast TBS-y mogą korzystać z całego regionu, bez względu na miejsce – dodała Anna Naszkiewicz.

– Wkrótce ruszy nasza podstrona internetowa na temat tej pożyczki. Nabór planujemy w kwietniu – powiedział Maciej Borzyszkowski, prezes WFOŚ. Dodał, że pożyczkę można przeznaczyć na inwestycje mające na celu poprawę efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym, w tym na:

* modernizacje energetyczną budynków mieszkaniowych wielorodzinnych,
* wymianę wyposażenia tych obiektów na energooszczędne,
* przebudowę systemów grzewczych,
* systemów wentylacji i klimatyzacji,
* budowę instalacji OZE w modernizowanych budynkach,
* przeprowadzenie audytu energetycznego.

Pożyczka jest bardzo atrakcyjna. Może pokryć 100 procent wartości planowanej inwestycji. Nie jest wymagany wkład własny.

Maksymalnie można wziąć 1 mln zł pożyczki. Oprocentowanie jest korzystniejsze niż w banku. Maksymalny okres spłaty – 120 miesięcy.

Wszelkie czynności dokonywane przez pośrednika nie generują dodatkowych kosztów po stronie odbiorcy – brak opłat i prowizji.

– To atrakcyjna pożyczka. Myślę, że zyska wielu odbiorców – stwierdziła Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, dyrektor zarządzająca pionem funduszy europejskich w BGK.

Szeroka oferta

W ramach pożyczek unijnych, poza tymi dla spółdzielni, wspólnot i TBS-ów, mamy: pożyczki na wspieranie inwestycji w przedsiębiorstwach, pożyczki termomodernizacyjne dla MSP, mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Dane kontaktowe i przekierowania na strony poszczególnych operatorów pożyczek znajdują się na stronie rpo.wrotapodlasia.pl (zakładka: dowiedz się więcej o programie -> poznaj zasady działania – > Lista pośredników finansowych).

http://rpo.wrotapodlasia.pl/pl/jak_skorzystac_z_programu/skorzystaj-z-instrumentow-finansowych.html

Źródło: www.wrotapodlasia.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *