nieruchomoscipodlaskie.pl

Deweloperzy na plusie

Podsumowano ostatnich 8 miesięcy. Dane płynące z rynku nieruchomości wskazują, że branża budowlana nadal dobrze sobie radzi.

Dane zebrane z minionych 8 miesięcy pokazują, że sektor mieszkaniowy wciąż dobrze prosperuje. Z każdym rokiem buduje się coraz więcej mieszkań, choć wyniki nie są już tak spektakularne jak w ostatnich latach. Podsumowanie GUS okresu od stycznia do sierpnia 2019 r. mówi, że deweloperzy oddali do użytkowania 79,5 tys. mieszkań. Tym samym zwiększyli zeszłoroczne notowania o 14,3 proc. Od początku roku rozpoczęli oni prace budowlane dla 89,7 tys. mieszkań, co stanowi 0,7 proc. wzrost w odniesieniu do analogicznego okresu roku 2018. Ponadto w najbliższym czasie deweloperzy rozpoczną budowę 106,7 tys. lokali mieszkalnych, o czym informuje liczba otrzymanych pozwoleń na budowę.

Obecnie, według szacunków, w trakcie realizacji pozostaje 824,7 tys. mieszkań, czyli o 3,4 proc. więcej niż w tym samym czasie w 2018 r. Niezmiennie najwięcej lokali zostało przekazanych do eksploatacji w województwach mazowieckim i małopolskim, gdzie osiągnięto wynik odpowiednio 26,8 i 14,1 tys. mieszkań. Jeśli chodzi o Mazowsze, w tym rejonie deweloperzy uzyskali największą liczbę pozwoleń na budowę lub zgłoszeń projektów budowlanych.

Sukcesywnie zmniejsza się natomiast powierzchnia użytkowa. W tym roku liczba oddanych do użytkowania metrów kwadratowych wyniosła o 7,8 proc. mniej niż rok temu, kształtując się wokół 11,5 mln mkw. W przeliczeniu na powierzchnię użytkową 1 mieszkania spadek ten wynosi 2,1 mkw.

Źródło: KRN.pl