nieruchomoscipodlaskie.pl

Białostoczanie chcą mieszkać wygodnie?

Białystok to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce, to właśnie tutaj buduje się coraz więcej inwestycji. Obecnie na portalu RynekPierwony.pl dostępnych jest 8 inwestycji z 507 nieruchomościami. Jednym słowem – jest w czym wybierać, jeśli szukamy mieszkania. Nic więc dziwnego, że kupujący mają coraz większe oczekiwania wobec swoich przyszłych czterech kątów. Na co zwracają uwagę i dlaczego tak ważna jest dla nich wygoda?

Wschodzący Białystok

To nie tylko pusty frazes, którym reklamuje się miasto. Białystok rzeczywiście zaczyna rosnąć w siłę i jest chętnie wybieranym miejscem do życia. Duże znaczenie ma oczywiście otaczająca go przyroda – dziewicze tereny Puszczy Białowieskiej, jak również dużo czystsze powietrze. Zauważalny jest także rozwój biznesu, dzięki któremu powstają nowe firmy, a w ślad za nimi nowe miejsca pracy.

– Białystok charakteryzuje się niższymi kosztami życia w porównaniu do innych aglomeracji w Polsce, a także jest niekwestionowanym liderem jakości życia według rankingu tygodnika Wprost, co jest istotną zachętą do zakupu „czterech kątów” w Białymstoku – podkreśla Tomasz Buczek, Dyrektor Departament Strategii i Rozwoju z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Wygoda przede wszystkim!

Wygoda to jedna z najstarszych dzielnic Białegostoku, jak podaje portal Białystok z drewna, jej historia sięga lat siedemdziesiątych XVIII wieku. Jej nazwa wywodzi się od leśnej karczmy “Wygoda”, zlokalizowanej przy drodze prowadzącej do Supraśla. Dzielnica ma świetną lokalizację – w pobliżu znajduje się las, liczne jeziora, a do centrum nie jest daleko. Jednym słowem tu żyje się wygodnie.

Ta położona na północnym wschodzie dzielnica, kiedyś kojarzona była głównie z zabudową jednorodzinną. Teraz staje się łakomym kąskiem dla deweloperów. Obecnie powstają tam cztery inwestycje, a dwie z nich – Nowa Wygoda i 42 Pułku Piechoty, zostały docenione przez użytkowników portalu RynekPierwotny.pl, który już po raz czwarty zorganizował Ranking Inwestycji.

Przyglądając się bliżej zwycięskim projektom, można odnieść wrażenie, że osoby kupujące mieszkania coraz mocniej zwracają uwagę na komfort i wygodę. Trend ten nie powinien dziwić – stajemy się coraz bardziej praktyczni i chcemy mieć wszystko na wyciągnięcie ręki.

Mieszkańcy Białegostoku lubią inwestycje posiadające podziemne parkingi, a także lokale usługowe. Cenią również bezpieczeństwo, więc nieruchomość powinna posiadać plac zabaw dla dzieci, a także znajdować się w bliskiej odległości od przedszkola lub szkoły. Jednak to nie wszystko. Jakie jeszcze udogodnienia powinno mieć „wymarzone osiedle”?

– Zaletą osiedla (Wygoda) jest dogodne połączenie komunikacyjne z centrum miasta i bliskie sąsiedztwo terenów zielonych. W okolicy znajdują się: lasy, ogródki działkowe, liczne ścieżki rowerowe, a także przedszkola, sklepy, gabinety lekarskie i apteka – wylicza Urszula Kuprianowicz z PPUH Kombinat Budowlany Sp. z o.o., który stoi za budową zwycięskiej inwestycji.

Rodzice siłą napędową Białegostoku

Analizując powyższe kryteria można wysunąć wniosek, że obecnie jedną z głównych grup zakupowych na białostockim rynku mieszkaniowym – stanowią rodziny z dziećmi. To oni najczęściej wybierają lokale o dużych metrażach, trzy-, czteropokojowe. Dla rodziców z dziećmi często ważniejsza jest cena mieszkania niż jego położenie. Mieszkanie na peryferiach nie stanowi więc dla nich problemu, co więcej daje gwarancję spokoju i bezpieczeństwa. Istotniejsza jest natomiast cena nieruchomości. Te natomiast są korzystniejsze przy większych metrażach i w lokalizacjach oddalonych od centrum miasta.

Jeśli nie Wygoda, to co?

Oczywiście Wygoda to nie jedyne miejsce, w którym warto kupić mieszkanie. Według Rankingu Inwestycji zainteresowaniem użytkowników cieszyły się również inwestycje położone na Nowym Mieście, Antoniuku czy też Skorupach. Lokalizacje choć oddalone od siebie, łączy podobna odległość od centrum (około 3,5 km) oraz to, że są to peryferyjne dzielnice.

Średni koszt metra kwadratowego mieszkania w Białymstoku to około 5 340 zł (dane RynekPierwotny.pl za kwiecień 2019 r.). Najwięcej ofert dostępnych na portalu RynekPierwotny dotyczy mieszkań od 40 mkw. do 60 mkw. (237), niewiele mniej ofert znajdziemy szukając mieszkania do 80 mkw. (182). Średni metraż mieszkania wynosi natomiast ok. 55 mkw.

Więcej informacji na temat rankingu oraz wyróżnionych inwestycji:

https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/bialystok/ocena-q1-2019/