nieruchomoscipodlaskie.pl

Sad edukacyjny jest już otwarty

Mieszkańcy Białegostoku mogą już odwiedzać pierwszy w Białymstoku sad edukacyjny, a w przyszłości – zbierać owoce, które tam wyrosną. W parku na osiedlu Antoniuk posadzono drzewka i krzewy owocowe, zostały zamontowane ławki, altana, plansze edukacyjne. W środę, 1 maja, na otwarcie sadu przyszło bardzo dużo osób.

W oficjalnym otwarciu sadu (środa, 1 maja) uczestniczyły tłumy białostoczan. Mieszkańcy ustawiali się w kolejce po drzewka owocowe, by posadzić je na swoich działkach. Miasto przygotowało z tej okazji tysiąc takich drzewek.

Na powierzchni 850 m2 w Parku Antoniuk przy ul. Wierzbowej zostało posadzonych 25 drzew owocowych. Znajdują się tam różne gatunki i odmiany jabłoni, grusz, wiśni, czereśni, śliw, także papierówki, antonówki, kosztele, węgierki dąbrowickie czy śliwki uleny. Wśród krzewów dominują porzeczki czarne i czerwone, maliny, agrest, dereń jadalny. Jest ażurowa altana, są płotki wiklinowe, domki dla owadów oraz elementy edukacyjne w postaci tablic z opisem starych odmian drzew i krzewów.

– Sad jest pomysłem na to, by Białystok był jeszcze bardziej „zielonym” miastem, a białostoczanie mieli okazję zapoznać się ze starymi, trochę zapomnianymi odmianami – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Wszystko po to, by ta przestrzeń na osiedlu Antoniuk była jak najbardziej atrakcyjna.

Sad edukacyjny na Antoniuku jest pierwszym takim przedsięwzięciem w Białymstoku. Jeśli spodoba się mieszkańcom, w przyszłym roku na terenie miasta zostanie założony kolejny taki sad.

www.bialystok.pl