nieruchomoscipodlaskie.pl

Wełna skalna zachowuje trwałość nawet po… 55 latach!

Wiedza o tym, jak długo materiały izolacyjne zachowują swoje właściwości, jest niezwykle przydatna zarówno inwestorowi dużego obiektu, jak i jego projektantowi czy wykonawcom. Nowych danych na ten temat dostarcza badanie przeprowadzone przez ceniony instytut FIW w Monachium na zlecenie organizacji EURIMA. Wyniki wskazały jednoznacznie: właściwości izolacji z wełny skalnej pozostają niezmienne nawet przez 55 lat!

Dla inwestora dużego obiektu użyteczności publicznej, takiego jak galeria handlowa, hotel czy biurowiec, istotną kwestią są zastosowane do budowy materiały budowlane – to one wpływają na to, jak budynek będzie funkcjonował przez lata, czy będzie wymagał nakładów finansowych związanych z remontami, ogólnym utrzymaniem obiektu w dobrym stanie i jaką kwotę trzeba będzie wydać na koszty eksploatacyjne. Inwestorom zależy więc, by obiekt był energooszczędny, spełniał wszystkie normy związane z bezpieczeństwem pożarowym i był przyjazny dla osób w nim przebywających – bez względu na jego przeznaczenie.

Najnowsze badania organizacji EURIMA wykazały, że wełna skalna zachowuje trwałość i swoje właściwości termiczne nawet po 55 latach. To znakomita wiadomość dla każdego inwestora dużego obiektu i projektantów – produkty z wełny skalnej zastosowane w budynku zapewniają niezmiennie wysoki poziom efektywności energetycznej przez dekady. Ma to wpływ na zachowanie dobrego stanu budynku na długo, pozwala oszczędzić nie tylko na kosztach związanych z ogrzewaniem, ale i możliwymi remontami. Trwałość materiału oznacza, że budynek będzie energooszczędny bez względu na upływ czasu.

To nie pierwsze badanie, które pokazuje, że wełna skalna to dobry wybór dla każdego budynku – potrafi utrzymać odpowiednie parametry współczynnika przewodzenia ciepła przez długie lata. To materiał o wyjątkowej trwałości, stabilności wymiarowej i wysokiej gęstości. Ponadto jest sprężysty, dobrze przylega do wszelkich powierzchni, co zapewnia ciągłość i szczelność izolacji. Nie odkształca się pod wpływem warunków atmosferycznych i zachowuje swoje właściwości niezmiennie przez wiele lat użytkowania. Wszystkie te cechy są niezwykle istotne w projektowaniu dużych obiektów, które mają przecież służyć ich użytkownikom przez długi czas.

Okazało się, że przebadana w budynkach wełna skalna, która była zamontowana w budynkach od 20 do 55 lat temu, wciąż w pełni zachowuje swoje parametry fizyczne i właściwości termiczne! Dla wszystkich produktów, które zostały ujęte w badaniu, termiczna przewodniość była zbliżona (próbka 2 i 4) lub nawet lepsza do zadeklarowanej przez producenta (próbka 1, 3 i 5).

Jan te Bos, dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Wełny Eurima tak komentował wyniki:

– Nasze badanie pokazało, że jeżeli wełna skalna jest poprawnie zainstalowana, to zachowa swoje wszelkie deklarowane właściwości przez lata. Wydajność zasobów i trwałość produktów są podstawą zrównoważonego budownictwa i to badanie pokazuje zarówno branży, jak i organom regulacyjnym, że wełna skalna to klucz do oszczędzania energii i ograniczenia niskiej emisji.

FIW Munich to ceniony i niezależny niemiecki instytut badawczy będący jednostką testującą, monitorującą i certyfikującą materiały oraz elementy izolacyjne. W jednym z ostatnich przeprowadzonych badań celem było sprawdzenie, czy wiek wełny ma znaczenie dla utrzymania deklarowanych właściwości materiału. W tym celu zebrano 5 próbek ze skalnej wełny mineralnej z izolacji ścian zewnętrznych i poddaszy. Zostały one zamontowane zgodnie ze standardami na 5 różnych budynkach znajdujących się w Niemczech, Danii, Szwajcarii i na Litwie między 1960 a 1995 rokiem.

Obiekt energooszczędny to obiekt, w którym zastosowano dobre materiały izolacyjne poprawiające efektywność energetyczną budynku. Do izolacji dużego obiektu warto wybrać wełnę skalną ROCKWOOL – materiał pochodzący z naturalnych surowców i niepalny, dzięki któremu inwestor spełni wszystkie wymagane normy dotyczące ochrony przeciwpożarowej, a także zapewni użytkownikom budynku doskonały komfort akustyczny i dobry mikroklimat w każdym pomieszczeniu. Wełna skalna posiada siedem niezwykłych właściwości, które sprawiają, że każdy obiekt jest stworzony na miarę miast przyszłości.

7 mocy wełny skalnej:

Niepalność – wełna skalna posiada najwyższą klasę reakcji na ogień A1 – tylko ona zagwarantuje bezpieczną ewakuację w przypadku pojawienia się ognia.
Komfort termiczny – dobra izolacja to stabilna temperatura w obiekcie i niskie koszty ogrzewania. Wełna skalna jest materiałem, dzięki któremu latem panuje w budynku przyjemny chłód, a zimą ogrzane mury trzymają ciepło.
Komfort akustyczny – dziś hałas staje się coraz większym zagrożeniem nie tylko dla narządu słuchu, ale też dla naszego samopoczucia, komfortu i zdrowia psychicznego. Wełna skalna wycisza i redukuje poziom hałasu w obiekcie, tłumi też dźwięki dochodzące z zewnątrz.
Odporność – wełna skalna to materiał odporny, który nie kruszy się i nie odkształca, pozostaje nienaruszony przez długie lata. Wełna skalna zachowuje swoje właściwości przez prawie sześć dekad, co sprawia, że budynek będzie w dobrym stanie przez długie lata.
Estetyka – do elewacji budynku mogą zostać zastosowane nowoczesne płyty elewacyjne Rockpanel, które nadają obiektowi niepowtarzalnego charakteru. Płyty są niezwykle trwałe, zachowują swoją barwę, fakturę i kształt przez długie lata bez względu na warunki atmosferyczne.
Paroprzepuszczalność – wysoka paroprzepuszczalność wełny skalnej zmniejsza ryzyko zatrzymywania się wilgoci w budynku, a przez to tworzenia się pleśni lub grzybów. To gwarancja zdrowia pracowników i gości w obiekcie, którzy nie są narażeni na infekcje z powodu złego mikroklimatu w pomieszczeniach.
Recykling – warto wybierać materiały izolacyjne pochodzące z naturalnych surowców. Wełna skalna jest takim materiałem i może być przetwarzana wiele razy, dzięki czemu dbamy o ochronę środowiska. To także ważny punkt przy przyznawaniu certyfikatów jakości dla budynków, które spełniają surowe wymagania dotyczące ochrony środowiska.