nieruchomoscipodlaskie.pl

Nie mogą schody wyjść nigdy z mody

W minimalistycznych wnętrzach, coraz częściej stosuje się schody dywanowe i wspornikowe, które wyglądają jakby były zawieszone w powietrzu. Mimo, iż sprawiają wrażenie lekkości, wytrzymają bardzo duże obciążenia. Najlepiej sprawdzają się dla nich delikatne balustrady ze szkła i stali. Co łączy i różni te 2 typy schodów?

Nowoczesny minimalizm.

Jak powinny być skonstruowane schody, które wpasują się do wnętrz minimalistycznych? Tzn., aby nie zabierały zbyt dużo przestrzeni i były lekkie w odbiorze? Odpowiedzią na te pytania są schody wspornikowe i dywanowe, które sprawiają wrażenie zawieszonych w powietrzu. Coraz częściej zastępują one klasyczne schody o konstrukcji policzkowej z balustradami tralkowymi, które są wybierane przez miłośników tradycyjnych wnętrz.

Cechy wspólne.

Tradycyjne schody wewnętrzne zwykle posiadają belki nośne, czyli tzw. policzki. Są to elementy konstrukcyjne, umieszczone z obu stron schodów, które przenoszą większość obciążeń. Stopnie są wsuwane w te belki lub nasadzane na nie. Jednak zarówno schody wspornikowe, jak i dywanowe nie posiadają policzków. Pozwala uzyskać to efekt lekkości, jednak z drugiej strony wymaga starannej budowy. Ich cechą wspólną jest oparcie konstrukcji, na mocowaniu wprost do ściany nośnej.

Dywanowe.

Patrząc na schody dywanowe można odnieść wrażenie, że zostały wykonane z jednego kawałka drewna. Ich nazwa wzięła się z tego, że wyglądają jak dywan, który ułożono na niewidzialnych stopniach. W przypadku konstrukcji dywanowej, belki nośne zastąpiono grubszymi niż zazwyczaj stopniami i podstopniami, o tej samej grubości, które pełnią rolę konstrukcyjną.

Montowane są głównie do ścian, kotwione do posadzki i stropu, natomiast stopnie z podstopniami łączy się specjalnymi śrubowymi łącznikami, niewidocznymi po wykonaniu połączeń. Mamy różne możliwości konstruowania biegów tych schodów, czyli przede wszystkim przebiegi geometryczne, ale również schody w łukach i spiralne.

Wspornikowe (półkowe).

Oprócz schodów dywanowych, w skład linii Techne, którą tworzy firma Trąbczyński, wchodzą także schody wspornikowe (zwane półkowymi). W przeciwieństwie do dywanowych, nie posiadają one widocznych połączeń pomiędzy stopniami (powstaje między nimi prześwit). Każdy ich stopień przymocowany jest jednostronnie do, osadzonej w strukturze ściany, belki stalowej. Dlatego w ich przypadku stosuje się przede wszystkim proste biegi.

Planując ten typ schodów musimy wcześniej wykonać odpowiednią ścianę, która udźwignie całą konstrukcję i zapewni użytkownikom bezpieczeństwo i komfort. Wbrew obiegowym opiniom nie muszą być przymocowane do ściany żelbetowej, sprawdzą się również ściany murowane, jak również wykonane w technice szkieletowej, o ile będą odpowiednio zaprojektowane.

Solidne konstrukcje.

o wykonywania schodów dywanowych, jak i wspornikowych, wymagane jest doświadczenie i sprawdzone technologie. Mimo, iż wydają się delikatne, gdy zostaną wykonane prawidłowo – wytrzymają bardzo duże obciążenia. Dlatego do ich stworzenia wykorzystuje się warstwowo klejone materiały, które charakteryzują się dużą sztywnością i wytrzymałością oraz mają cechy kompozytowe.

Niezauważalne lub dekoracja.

Dzięki brakowi stelaża, obydwa typy konstrukcji, zajmują mniej miejsca. Miłośnicy minimalizmu mogą subtelnie wpasować je w aranżację wnętrza, dzięki czemu nie będą rzucać się w oczy. Jednak można z nich uczynić również oryginalną dekorację, która będzie zdobiła pomieszczenie. Szczególnie jeśli będą uzupełnione o efektowne balustrady.

Balustrady.

Balustrady oprócz funkcji dekoracyjnej, przede wszystkim zapewniają komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Dla schodów wspornikowych i dywanowych najlepiej sprawdzają się oszczędne w formie, lekkie balustrady ze:

1. Szkła.
Dzięki przezroczystości, wizualna lekkość schodów nie zostanie zaburzona. Natomiast dzięki hartowaniu i klejeniu warstwowemu, otrzymujemy materiał wytrzymały. Balustrady szklane pozwalają uzyskać bardzo sztywne konstrukcje, gdyż przenoszą obciążenia. Dzięki zastosowaniu szkła, nie będziemy mieć wolnych przestrzeni, ani możliwości wspinania się po balustradzie.

2. Stali.
W minimalistycznych wnętrzach, szkło ciekawie komponuje się ze stalą, która jest materiałem plastycznym i łatwym w obróbce. Pozwala to uzyskać różnorodne kształty i formy balustrad. Stal jest trwała i odporna na działanie niekorzystnych czynników. Poza tym łatwo utrzymać ją w czystości.