nieruchomoscipodlaskie.pl

System kominowy. Jaki wybrać?

Komin przede wszystkim ma służyć do tego, aby efektywnie odprowadzać spaliny, jakie produkujemy w procesie spalania, chcąc ogrzać budynek. Wybór rodzaju komina tak naprawdę zależy od tego, jaki rodzaj ogrzewania posiadamy i czym będziemy palić. Warto też pamiętać o prostej zasadzie mówiącej o tym, że dobieramy rodzaj komina do rodzaju ogrzewania, a nie odwrotnie.

Komin kominowi nierówny

Komin może zostać wykonany z różnych materiałów: może to być komin murowany, ceramiczny lub stalowy. W jego wnętrzu powinny zostać umieszczone przewody, których zadaniem będzie odprowadzenie spalin z urządzenia grzewczego. Kominy mogą być jednowarstwowe (nieizolowane termicznie), wielowarstwowe lub też powietrzno-spalinowe (oprócz odprowadzenia spalin komin ma też za zadanie doprowadzić do pieca potrzebne powietrze).
Najważniejsze rozgraniczenie rodzajów kominów dotyczy jednak tego, jakie funkcje mają one pełnić. Kominy dymne są kominami dedykowanymi do odprowadzania produktów spalania powstałych w wyniku ogrzewania domu paliwami stałymi, a więc na przykład węglem.
Jeszcze inne są przystosowane do odprowadzania spalin powstałych poprzez wykorzystywanie paliw gazowych oraz płynnych i są to kominy spalinowe. Przez wiele lat najczęściej spotykanym rozwiązaniem było murowanie komina z cegły.
Obecnie, w przypadku renowacji kominów raczej stosuje się już nowocześniejsze rozwiązania w postaci kominów stalowych, a w najnowocześniejszym budownictwie są to systemy kominowe ceramiczne.

Różne systemy kominowe – co jeszcze wziąć pod uwagę?

Systemy kominowe ceramiczne są bezsprzecznie najnowocześniejszym dostępnym rozwiązaniem, ale też najdroższym. Niemniej jednak, jest to taki rodzaj komina, który (jeśli będzie posiadał odpowiednią średnicę) sprawdzi się podczas współpracy z każdym urządzeniem, jakie zdecydujemy się w domu umieścić. Jego uniwersalność dotyczy także tego, jakie paliwo będziemy chcieli spalać – może to być zarówno węgiel, drewno, biomasa, olej oraz gaz. Trwałość takiego komina określana jest na kilkadziesiąt lat, jest bardzo odporny nawet na bardzo wysoką temperaturę aż do 600 stopni, posiada śladową rozszerzalność cieplną, a także posiada dużą zdolność akumulacji ciepła. Chcąc więc postawić na takie rozwiązanie, które jest najlepsze i najbardziej praktyczne, warto przemyśleć system kominowy ceramiczny. Dodatkowo, mamy także możliwość zakupu komina ceramicznego prefabrykowanego, który bardzo często ze względu na swoją lekkość nie wymaga stawiania dodatkowego fundamentu.
Alternatywnym i równie popularnym rozwiązaniem jest komin stalowy. Nie jest on już tak uniwersalny i w przypadku takiego komina jego rodzaj trzeba dopasować do tego, czym będziemy chcieli palić. Komin stalowy z definicji jest kominem lekkim oraz stosunkowo łatwym w montażu. Zapewnia też bardzo wysoką szczelność instalacji. Sprawdza się w szczególności w przypadku oleju lub gazu, gorzej radzi sobie z węglem i nie jest też takim systemem kominowym, który byłby polecany do spalania biomasy. Komin stalowy natomiast dobrze radzi sobie w przypadku kontaktu z różnego rodzaju kwasami i jego cena jest atrakcyjniejsza niż cena komina ceramicznego.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Uciechowski Z.P.H.U. Sp.j.