nieruchomoscipodlaskie.pl

Dom, który rośnie i maleje

Ten dom można łatwo rozbudowywać, a także bez problemu zmniejszyć. Mieszkańcy mogą przestawiać ściany wewnętrzne, a fasadę wymienić w dwa dni. Wykonany jest wyłącznie z materiałów nadających się do recyklingu. Wykorzystano w nim między innymi systemy profili aluminiowych Reynaers.

Co roku belgijski oddział firmy Reynaers Aluminium przyznaje nagrody dla wyjątkowych projektów architektonicznych. W tym roku, w 20 edycji konkursu, zwyciężył modułowy, zeroenergetyczy dom, zbudowany w zaledwie dwa miesiące na przedmieściach Utrechtu. Za projektem stoi pracownia Sluijmer Architectuur. Jury zwróciło uwagę na społeczne znaczenie koncepcji, która wpisuje się w trend mikrodomów i życia off-the-grid. Wielkość domu można dostosować do aktualnych potrzeb, a zainstalowane na jego dachu panele fotowoltaiczne powodują, że budynek może wyprodukować więcej energii niż jej zużywa.

Dom rodzinny

Możemy zacząć skromnie, od jednego modułu. Gdy rodzina i jej potrzeby się powiększą, wystarczy dodać kolejny można ustawiać je jeden na drugim, maksymalnie cztery. Kiedy dorosłe już dzieci będą się wyprowadzać, mogą to zrobić zabierając ze sobą nie tylko ulubione drobiazgi, lecz także cały moduł w nowe miejsce. Dom możemy rozbudować nawet na bardzo małej działce.

W budynku modelowym kolejne poziomy ustawione są prostopadle względem siebie, co umożliwiło stworzenie dwóch dużych balkonów. Na podstawie jednego bazowego modułu można konstruować różnorodne domy pod względem wielkości, kształtu, układu pomieszczeń i wykończenia mówi Max Brobbel, architekt z pracowni Sluijmer Architectuur i jednocześnie firmy BILT.

Recykling, ekologia i inne zalety

Drewno zastosowane w domu modelowym pochodzi ze zrównoważonych upraw z certyfikatem FSC. Wszystkie elementy, które wykorzystano w budynku, nadają się do recyklingu łącznie z profilami aluminiowymi firmy Reynaers. W budynku modelowym pojawia się kilka rozwiązań firmy: ultracienkie profile do systemów okiennych, prowadzące na taras drzwi harmonijkowe, szklana balustrada. Firma Reynaers dostarczyła też konstrukcje pod panele fotowoltaiczne, które pokrywają cały dach. Szczelne okna o wysokich parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej zabezpieczają dom przed hałasem i utratą ciepła, co ogranicza zapotrzebowanie na energię wykorzystaną do ogrzewania.

BILT prefabrykowany i elastyczny

BILT to system prefabrykowany, co oznacza, że poszczególne elementy powstają w fabryce i jak klocki są składane na miejscu budowy. Cały montaż domu, razem z konstrukcją fundamentów i położeniem instalacji, można skończyć w sześć tygodni. Do wyboru mamy nie tylko liczbę modułów i ich ustawienie, lecz także rodzaj wykończenia fasady wśród opcji są np. kamień, drewno, cegła i metal, ale też konstrukcje umożliwiające uprawę wertykalnego ogrodu.

A kiedy mieszkańcom znudzi się układ pomieszczeń albo będą potrzebować innego rozkładu przestrzeni, mogą samodzielnie poprzesuwać wewnętrzne ściany które nie są montowane na stałe. Problemem nie jest nawet zmiana lokalizacji kuchni albo łazienki, dzięki rozmieszczeniu modułów z instalacjami pod podłogą.

Składające się z profesjonalistów jury konkursu Reynaers, nominowało BILT wraz z dziewięcioma innymi projektami. Ostatecznego zwycięzcę wybierały osoby głosujące przez Internet. Zwycięska firma, założona przez architekta Hansa Sluimera, otrzyma 2, 5 tys. euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *