nieruchomoscipodlaskie.pl

Rewolucyjne urządzenia domowe, które zmieniają codzienność.

Dom przyszłości

Co rusz słyszymy o nowościach technologicznych, obiecujących polepszenie komfortu naszego życia. Dzisiejsze wynalazki są dostosowywane do nowoczesnych potrzeb ludzkich, które dynamicznie zmieniły się na przestrzeni ostatniej dekady. Czas pędzi nieubłaganie, a my mamy coraz więcej obowiązków. Częściej zdarza się, że łączymy pracę z nauką, wychowując przy tym dzieci. Chętniej uczęszczamy na dodatkowe zajęcia tańca czy jeździmy z dziećmi na treningi, przez co brakuje nam doby na sprzątanie i gotowanie. Z pomocą przychodzą roboty czyszczące, kuchenne i inne wynalazki, dzięki którym możemy znaleźć w ciągu dnia więcej czasu na rzeczy, które kochamy.

Inteligentne sprzątanie

Większość matek (choć coraz częściej także ojców) zamartwia się codziennymi porządkami. Zadręczają się, że znowu nie wstawiły prania, a na trening syna przydadzą się uprane skarpety do piłki. Albo, że córka nie będzie miała czyściutkiej spódnicy na zajęcia baletu. Padnięte po całym dniu pracy, szkoleń i innych pobocznych zadań wybierają między zabawą z dziećmi, a odkurzeniem mieszkania. Nie powinno to tak wyglądać, ze względu na “baterie” w naszym organizmie, których nie ładujemy do końca (bo nie mamy czasu, żeby się wyspać) i w końcu się rozładują. I co wtedy?

Inwestycja w urządzenia, które stworzono dla zabieganych- lub wygodnych- ludzi, z myślą o poprawieniu komfortu ich życia, jest najsłuszniejszym rozwiązaniem takich sytuacji. Na rynku dostępne jest mnóstwo opcji, które warto rozważyć, ze względu na korzyści płynące z ich posiadania.

Roboty sprzątające to absolutny must-have nie tylko, gdy brakuje czasu na codzienne odkurzanie i mopowanie podłóg. To także nieoceniona pomoc dla właścicieli czworonożnych pupili, które gubią sierść, jak i rodziców małych łobuzów, kruszących wszędzie krakersami. Synchronizowane z aplikacją w telefonie mądre roboty mogą sprzątać mieszkanie w czasie, gdy jesteśmy w pracy, dzięki czemu możemy wrócić do czystego domu z uśmiechem na twarzy i zająć się innymi czynnościami.

Wyobraźcie sobie, że jest piątek, godzina trzynasta. Dzwoni do Was przyjaciółka, że wpadnie po pracy z winem i pizzą, bo potrzebuje waszego towarzystwa. Nie chcecie odmówić, ale wiecie że wczoraj wypadło Wam tyle rzeczy, że odłożyłyście odkurzanie na weekend. Z robotem odkurzająco-piorącym od wieczora z najlepszą kumpelą dzieli Was jedynie jedno kliknięcie.

A ile razy zdarzało Wam się odkładać pranie, ze względu na późną porę powrotu do domu? Kosz, który we wtorek był pełny, w piątek kiedy już możecie położyć się później (żeby przełożyć jeszcze pranie do suszarki i poskładać je po suszeniu, żeby się nie wygniotło) pęka w szwach. “Gdybym mogła włączyć pralkę zdalnie, musiałabym tylko po pracy przełożyć je do suszarki i zaoszczędziłabym tym 2 godziny”.

Cóż, w tym przypadku, zdaje się, nie ma lepszej rady jak zaopatrzenie się w inteligentną pralkę i suszarkę. Opcje zdalnego włączania programu, zatrzymywania go w razie potrzeby oraz informacje o stanie technicznym naszego sprzętu, to tylko kilka korzyści, które nam to zapewni.

Kuchenne innowacje

Każdy z nas przeżył kiedyś tak ciężki psychicznie dzień, że po powrocie do domu nawet nie zastanawiał się, co ugotować, tylko chwycił telefon i zadzwonił do ulubionej restauracji, żeby zamówić na wynos. Wygodne opcje dowozów z knajp w całym mieście, ogromny wybór fast foodów i brak sił na stanie w kuchni godzinami (ugotować, zjeść, posprzątać) – to wystarczające powody, by zniechęcić się do przyrządzania posiłków samodzielnie w domu.

Na szczęście przed szereg tysięcy aspektów, przez które nie znajdujemy codziennej motywacji i czasu na gotowanie, wychodzą innowacyjne maszyny. Dzięki robotom kuchennym odnajdziemy inspirujące przepisy, do których wykonania wystarczy nam zrobienie zakupów i odrobina chęci. Mieszanie, gotowanie i pieczenie – tym wszystkim zajmie się robot, który oszczędzi nam nie tylko stania nad kuchenką – po wszystkim pozostanie nam umyć tylko jedną maszynę i talerze, na których podamy posiłek. To wygodne rozwiązanie nie tylko dla osób o ograniczonym czasie w ciągu doby czy zniechęconych wizją sprzątania po gotowaniu – dzięki książce kucharskiej wbudowanej w system i dużej samodzielności sprzętu, z wyzwaniem ugotowania zdrowej i smacznej potrawy poradzi sobie nawet nieuzdolniona kulinarnie osoba.

Ponadto, na rynek wprowadzono już jakiś czas temu inteligentne lodówki, dzięki którym możemy nie tylko zajrzeć do środka bez otwierania drzwi. Sprzęt ten informuje nas o zbliżających się terminach przydatności produktów oraz może sporządzić przepis na dania z wykorzystaniem dostępnych w środku składników.

Bezpieczeństwo i wygoda

Nowinki technologiczne na miarę dzisiejszych czasów to nie tylko sprzęty AGD. Nowoczesny dom inteligentny to także oświetlenie, termostaty oraz zabezpieczenia, dzięki którym nasze życie jest nie tylko wygodniejsze, a również bezpieczniejsze.

Nie znam osoby, która nigdy nie powiedziała “czy na pewno odłączyłam prostownicę z gniazdka?” albo “czy zgasiłem przed wyjściem światło w łazience?”. Każdy z nas się kiedyś zadręczał, że dopiero po powrocie wieczorem z pracy wciśnie ten wyłącznik światła (o ile mieszkanie nie spłonie przez pozostawioną prostownicę).

Tego problemu nie mają ludzie, którzy zapewnili sobie inteligentny dom, w którym wszystko – od termostatu, przez światła, po gniazdka – może wyłączyć jednym przyciskiem w aplikacji, będąc w każdym miejscu na Ziemi.

Wyobraźcie sobie grudniowy wieczór, wracacie zmarznięci z pracy. Póki odśnieżyliście auto odmarzły Wam palce u stóp i rąk, a korki na mieście i kolejki w sklepie spożywczym opóźniają ogrzanie się w domu. A jeszcze trzeba wrócić i nagrzać te mieszkanie, żeby i w nim nie marznąć. Chyba, że macie smart home i możecie za pomocą telefonu ustawić termostat na nieco przyjemniejszą temperaturę. Od razu po wejściu do mieszkania zapomnielibyśmy o skrobaniu samochodu z lodu i niesympatycznej kasjerce, której nie spieszyło się ze skanowaniem produktów mimo ogromnej kolejki.

Nowoczesne systemy alarmowe zapewniają nam komfort i bezpieczeństwo. Do tego widok ze smartfona na nasze mieszkanie, alerty o intruzach, a nawet zdalne zabezpieczenie mieszkania alarmem (bo znowu się spieszyliśmy i zapomnieliśmy wklikać kod, wybiegając do pracy).

Poza znanymi i popularnymi rozwiązaniami smart home, wprowadzono już na rynek także takie udogodnienia, jak systemy nawadniające rośliny (które działają podobnie jak pralka – zdalnie możemy określić kiedy, ile i jakie rośliny podlać, a skonfigurowany sprzęt zrobi to za nas, nawet gdy nie będzie nas w domu). Coraz większą popularność zyskują także wirtualni asystenci, którzy wyręczają nas w większości prostych czynności, jednak dając poczucie luksusu i nieopisanej wygody (głównie spowodowanej sterowaniem głosowym) – od włączenia muzyki, przez podanie pogody, po przedstawienie najważniejszych wydarzeń ze świata.