nieruchomoscipodlaskie.pl

Kominek – część dekoracyjna czy forma ogrzewania?

Jak wybrać odpowiedni kominek do domu?

Dla wielu z nas kominek jest tylko i wyłącznie formą dekoracyjną naszego salonu czy sypialni. Natomiast są również osoby, które wybierają go, ponieważ jest on w stanie zapewnić odpowiednią temperaturę w chłodne dni. Zatem na jaki kominek się zdecydować? Czy da się połączyć oba warianty i kupić taki, który spełni nasze oczekiwania? Przeanalizujmy kominki dostępne na rynku, aby podjęcie decyzji było znacznie łatwiejsze, niż do tej pory.

Kominek – forma dekoracyjna czy funkcjonalne ogrzewanie?


Wielu z nas decyduje się na kominek, ponieważ tworzy on niesamowity klimat oraz dostarcza naszym wnętrzom znacznej przytulności. Może on towarzyszyć nam w zimowe, chłodne wieczory i rozgrzewać nasze otoczenie, ale również idealnie nada się na stworzenie romantycznego wieczoru z drugą połówką. Czy kominek nadaje się tylko i wyłącznie do celów dekoracyjnych? Otóż nie. Idealnie sprawdzi się również, gdy chcemy ogrzać całą naszą nieruchomość. W zależności od tego, jakie mamy oczekiwania, możemy dobrać odpowiedni kominek. Na rynku znajdziemy wiele możliwości. Jeśli chcemy, aby nasz kominek ogrzewał tylko i wyłącznie pomieszczenie, w którym się znajduje, postawmy na kominek otwarty, który idealnie spełni swoje zadanie. Będzie również pełnił funkcję dekoracyjną, dzięki możliwości wybrania szyby z kilku stron. Spoglądanie w płomienie działa kojąco i uspokajająco. Podobnie będzie działał kominek wolnostojący typu koza. Rewelacyjnie sprawdzi się podczas ogrzewania naszego pomieszczenia. Wielu z nas wybiera możliwość ogrzewania całego mieszkania za pomocą kominka. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się kominek z płaszczem wodnym. Energia wytworzona przez spalone drewno pozwala nam na ogrzanie wody w rurach, co za tym idzie zapewnienie ciepłej wody w naszym domu, oraz dostarczenie jej do grzejników. Taki kominek nie tylko ogrzewa dzięki samej swojej swojej obecności, ale również dostarcza nam ciepła, wykorzystując grzejniki w naszym domu. Należy również pamiętać o tym, że jeśli w kominku nie będzie rozpalone, będziemy pozbawieni ciepła w domu, jak również ciepłej wody. W takiej sytuacji należy zaopatrzyć się w bufor, który będzie przetrzymywał w sobie zgromadzoną energię przez dłuższy czas. Niestety musimy wziąć pod uwagę dodatkowe koszta, które za tym idą. Zarówno sam kominek, jak i jego instalacja kominka bywają drogie.

Dodatkowo, by podłączyć go do instalacji wodnej w naszym domu, musimy przeznaczyć niemałą kwotę pieniędzy.
Jeśli jednak naszym priorytetem jest dekoracja, postawmy na kominek elektryczny lub biokominek, coraz częściej wykorzystywane w wykończeniach nowoczesnych nieruchomości. Nie wymagają one komina oraz żadnych otworów wentylacyjnych. Są bardzo proste w użytkowaniu, wystarczy, że je włączymy. Niestety takiego ułatwienia nie otrzymamy w przypadku normalnych kominków. Zatem zastanówmy się jakich efektów oczekujemy od naszego przyszłego kominka. Co jest naszym priorytetem.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kominka?

Każdy z kominków posiada różnorodne zastosowanie i nie każdy będzie nadawał się akurat do tego, czego oczekujemy. Zatem na co należy zwrócić uwagę podczas kupna tego elementu wystroju do naszej nieruchomości? Warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Przede wszystkim, jaki tryb życia prowadzimy? Czy jesteśmy osobami aktywnymi zawodowo i spełniamy swoje cele życiowe i będąc w domu tzw. gościem, czy jednak może pracujemy zdalnie i wiele czasu spędzamy w domu? Pomoże nam to w podjęciu ważnej decyzji. Ponadto ważne jest także to, czy na co dzień będziemy mieli czas na to, aby rozpalać w naszym kominku, a przede wszystkim czy znajdziemy chwilę na sprzątanie popiołu lub przynoszenie drewna. Zatem jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, należy postawić na opcję elektryczną, która nie wymaga czasu. Kiedy chcemy, wtedy odpalamy i kominek może normalnie funkcjonować. Kolejną bardzo ważną kwestią jest zapotrzebowanie na ciepło. Ile pomieszczeń chcielibyśmy ogrzewać i czy zależy nam na tym, aby dostarczał on ciepłą wodę do naszych rur. To również pomoże nam w podjęciu decyzji, jaki rodzaj kominka powinniśmy wybrać, czy jednak chcemy, aby stał on w salonie i tylko ogrzewał salon oraz czy zależy nam na dostarczaniu ciepła do wszystkich grzejników w naszym domu. Bardzo ważną kwestią, o której niewielu z nas pamięta, jest przede wszystkim temat dostosowania naszej nieruchomości do kominka. Kupując kominek, na etapie budowy domu jest on bezproblemowy, ponieważ możemy wybrać taki, jaki chcemy i wszystko zbudować zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Natomiast kiedy posiadamy już nieruchomość, nie każdy kominek
będzie do niej pasował. Może to wiązać się z różnymi przeróbkami, również konstrukcji naszej nieruchomości co może ponieść za sobą kolosalne koszta. Zatem pamiętajmy, aby nasze podejście do kominka i jego wyboru było rozważne i sięgało w przyszłość.

Anna Trzeszczkowska