nieruchomoscipodlaskie.pl

Kupno nieruchomości

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania?

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, które na nas czekają. Chcemy się do tego przygotować się w najlepszy sposób, aby nie popełnić poważnych błędów i nie utopić naszych oszczędności. Zatem co powinniśmy wiedzieć, wybierając się na oglądanie nieruchomości oraz jakie informacje będą niezbędne podczas finalizacji takiej transakcji? Zachęcamy do przeczytania artykułu, z którego dowiemy się, jak odpowiednio się przygotować do tak ważnego przedsięwzięcia, jakim jest kupno nieruchomości. 

Odpowiednie przygotowanie do oglądania nieruchomości

Oglądanie nieruchomości, nad której kupnem się zastanawiamy to bardzo ważny moment, w którym mogą towarzyszyć nam różne emocje. Zatem należy zabrać ze sobą osobę, która podejdzie do tematu w bardziej rozważny sposób i pomoże nam się skupić. Zależnie od typu nieruchomości, którą chcemy kupić, wygląda to zupełnie inaczej. Przybliżmy zatem jak wygląda proces zakupu nieruchomości podczas rynku wtórnego. W domu zastanówmy się nad ważnymi dla nas kwestiami, o które chcemy zapytać właściciela lub pośrednika pokazującego nam nieruchomość. Spiszmy zatem najważniejsze dla nas pytania, bowiem pod wpływem wszystkich emocji mogą wypaść nam z głowy. Kluczową kwestią podczas zapoznania się z proponowaną nieruchomością jest jej dokładna weryfikacja. Dokładnie przejrzyjmy każde pomieszczenie, ściany, sufity oraz drzwi, aby nie narazić się ewentualne, dodatkowe koszta remontu. Odwiedzając taką nieruchomość, warto sprawdzić również elektrykę. Zapalmy zatem w każdym pokoju światło i sprawdźmy, czy działa prawidłowo. W łazience należy odkręcić kran i sprawdzić, czy ciśnienie wody jest odpowiednie. Mieszkania z rynku wtórnego są narażone na różnorodne insekty, których pozbycie się wcale nie jest tak łatwe, jak nam się wydaje. Zajrzyjmy zatem w miejsca, w których mogłyby się znajdować: za szafki, pod obrazy, za kanapę itp. Zerknijmy również w każdym pokoju przez okno. Pozwoli nam to rozeznać się w lokalizacji danego mieszkania. Kolejną istotą sprawą jest to, aby nawiązać z oprowadzającą nas osobą przyjacielskie relacje. Podczas zwykłej rozmowy najczęściej dowiadujemy się bardzo ciekawych kwestii, które mogą okazać się kluczowe w podjęciu naszej decyzji. Zatem odpowiednio przygotujmy się, aby nie popełnić błędu, który może ponieść za sobą ogromne koszta finansowe. 

O jakiej dokumentacji należy pamiętać?

Podczas finalizacji kupna nieruchomości należy pamiętać o kilku niezbędnych dokumentach, które dadzą nam pewność, że nieruchomość nie obarczy nas żadnymi problemami. Osoba sprzedająca jest zobowiązana do dostarczenia i udostępnienia nam wszelkich niezbędnych dokumentów odnośnie danego mieszkania. Pierwszym i najważniejszym dokumentem jest akt notarialny sprzedaży nieruchomości. Bez niego nie mamy podstaw, że zakupione mieszkanie będzie należało do nas. Równie ważnym dokumentem, który powinniśmy posiadać, jest wpis z księgi wieczystej. Istnieje również możliwość elektroniczna, która pozwoli nam uzyskać go w bardzo szybki sposób. Jest to na swój sposób dowód osobisty danej nieruchomości, w którym zawarte są wszelkie niezbędne informacje. Pamiętajmy o dokumentach, które utwierdzą nas w tym, że dana nieruchomość nie posiada żadnych zadłużeń. Jednym z nich będzie wpis o niezaleganiu z czynszem. Nie chcemy przecież tuż po zakupie nieruchomości, spłacać zaległości przez innego właściciela. Przyda nam się w tym również wpis o tym, że dana nieruchomość nie jest zadłużona, lub nie jest obciążona kredytem hipotecznym. Poprośmy również osobę sprzedającą o przygotowanie wniosku, w którym oświadczy, że wymelduje wszelkie osoby zameldowane w sprzedawanym mieszkaniu. Kolejnym aspektem, o którym wiele z nas nawet nie ma pojęcia, jest tzw. prawo dożywocia. Poprośmy zatem właściciela o potwierdzenie, że nieruchomość nie jest przez nikogo obciążona takim prawem. Podczas zakupu danej nieruchomości należy uwzględnić koszta dodatkowe, jakie poniesie notariusz. Przygotujmy się zatem do tego procesu w odpowiedni sposób i ze szczególną rozwagą, co pozwoli nam w przyszłości mieć pewność, że nasz mieszkanie zostało zakupione na odpowiednich warunkach, bez żadnych problemów. Mamy nadzieję, że artykuł pomoże właściwie przygotować się do tak jakże ważnej decyzji. Zaskocz sprzedawcę i miej pewność, że Cię nie oszuka. Przyszłość Twojego mieszkania jest w Twoich rękach. Natomiast jeśli nie czujesz się na tyle pewnie, aby samodzielnie sprostać tym wszystkim zasadom, zabierz ze sobą osobę, która znacznie Ci w tym pomoże. Może to być zarówno ktoś z rodziny lub specjalista zajmujący się nieruchomościami. Kup mieszkanie skrojone na miarę potrzeb każdego członka swojej rodziny w bezpieczny sposób.

Anna Trzeszczkowska