nieruchomoscipodlaskie.pl

Innowacyjne domy z drewna przyszłością budownictwa mieszkaniowego

   W Polsce największą popularnością cieszą się murowane domy i najchętniej są wybierane przez potencjalnych nabywców. Ostatnio nasila się jednak trend zainteresowania domami jednorodzinnymi w technologii szkieletowej drewnianej. Na ich temat krąży wiele stereotypowych opinii, wynikających głównie z niewiedzy i powszechności technologii murowanej. A tymczasem technologia drewniana posiada wiele zalet i prawie żadnych wad

   Przede wszystkim czas budowy domu drewnianego może trwać zaledwie kilka miesięcy, podczas gdy domu murowanego kilka lat. Jest to efekt stawiania budynków z prefabrykatów lub montowania bezpośrednio na placu budowy, co można prowadzić o każdej porze roku. Wszystko zależne jest od wybranej metody.

 Rozróżnia się trzy systemy konstrukcji szkieletowych drewnianych: kanadyjski, skandynawski i ciężki niemiecki. Każdy z nich różni się pewnymi elementami. „Kanadyjki” mają charakterystyczne nadproża nad drzwiami i oknami a dach zazwyczaj pokryty jest dachówką bitumiczną. W pozostałych systemach dachy pokrywane są dachówką cementową, ceramiczną lub blachodachówką. To co łączy trzy systemy, to ściany wypełniane najczęściej wełną mineralną oraz konstrukcja w całości usztywniona płytami gipsowo-kartonowymi. 

   Domy drewniane muszą spełniać jeden konieczny warunek, jednocześnie będący ich ważną zaletą: wymagają one zastosowania najwyższej jakości materiałów, w celu zapewnienia norm bezpieczeństwa i optymalnych parametrów użytkowych. Odpowiednia obróbka zapewnia wytrzymałość, ale także elastyczność w projektowania bryły budynku i wykończeniu elewacji, co idealnie łączy się z potrzebami estetycznymi mieszkańców.

   Charakterystyczną cechą domów drewnianych jest energooszczędność. Jest to efekt zastosowania wełny mineralnej, uniemożliwiającej uciekanie ciepła na zewnątrz. Przy zamontowaniu ogrzewania podłogowego, koszt utrzymania ciepła wyniesie nawet 70% mniej w skali roku, niż w przypadku domu murowanego. Ponadto, ze względu na optymalną wilgotność domów drewnianych, temperatura jest zawsze przyjemna – w lecie panuje przyjemny chłód, w zimę ciepło –  i nie wymaga stosowania klimatyzacji. Wełna mineralna ponadto wycisza wnętrza, tym samym zapewnia spokój i komfort przebywania o każdej porze dnia i nocy. 

   To co wielu potencjalnych nabywców zniechęca, to przeświadczenie, że takie domy łatwo ulegają spaleniu. Należy zatem podkreślić, że ze względu na normy bezpieczeństwa, stosuje się materiały trudnopalne: wspomniane płyty gipsowo-kartonowe lub płyty OSB czy drewno suszone komorowo. 

   Ostatecznie, mając na uwadze, że drewno jest naturalnym surowcem, zapewnia pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników oraz chroni środowisko: magazynuje CO2 w drewnie na kilkadziesiąt lat, a szybki proces budowlany zapewnia niższą emisję gazów cieplarnianych oraz ogranicza zużycie wody w procesie budowlanym (szacuje się, że tradycyjna budowa zużywa około 30% zasobów wody pitnej).

   Warto nadmienić, że domy drewniane mogą być stawiane na dużym spadku terenu i słabej nośności gruntu a sama konstrukcja doskonale absorbuje ewentualne drgania. Ponadto są one zazwyczaj objęte 30-letnią gwarancją.

   Domy drewniane są ekologiczne, ekonomiczne, ciche, estetyczne i pozytywnie wpływają na zdrowie ich mieszkańców. Zdecydowanie kierowane są do świadomego człowieka, ceniącego sobie komfort i oszczędność.

   Nowe innowacyjne technologie w przemyśle drzewnym zwiastują coraz wyższą chęć zamieszkania w domach z drewna. W samej Skandynawii udział budynków drewnianych wynosi 75%! W powiecie białostockim również powstają tego typu budynki a już teraz zdradzimy, że wkrótce rozpocznie się budowa osiedla w zacisznej lokalizacji pod Białymstokiem. Z tą, jak i innymi ofertami domów drewnianych zapoznają się Państwo  na stronie biura nieruchomości DrBroker www.drbroker.pl lub bezpośrednio pod nr tel. 729 992 870. Zapraszamy!

Mariusz Kochański, DrBroker Nieruchomości