nieruchomoscipodlaskie.pl

Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości okiem doświadczonego agenta

Fala dużego wzrostu zachorowań na koronawirusa w Europie i podejmowanych koniecznych działań ochronnych przez poszczególne kraje powoduje negatywne skutki gospodarcze, które mogą odbić się również na rynku nieruchomości. Jak sytuacja dotychczas wpłynęła na ceny mieszkań w Polsce? Otóż, pandemia wbrew obawom z ubiegłego roku, nie przewróciła rynku mieszkaniowego do góry nogami i nic nie wskazuje, że miałoby się to zmienić.

Jeszcze w pierwszym kwartale 2020 roku średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Polsce wynosiła 4567 zł. Kolejne, pandemiczne miesiące przyniosły już dość wyraźne skoki w tym obszarze. Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, średnia cena za metr kwadratowy wyniosła w pierwszym kwartale 2021 roku 4944 zł. To o 377 zł więcej niż rok wcześniej, a warto pamiętać, że w podaną kwotę wliczają się nieruchomości z całej Polski. Średnie ceny za metr kwadratowy w największych polskich miastach są zdecydowanie wyższe.

Z powodu ograniczonego funkcjonowania instytucji państwowych proces udzielenia pozwoleń na budowę był nieco utrudniony, co sprawiło, że w 2020 roku wydano ich mniej, niż zazwyczaj. Dodatkowo zmienił się tryb nawiązywania kontaktu między deweloperem a klientem – większość firm do dziś działa wyłącznie w trybie zdalnym.

– Przymusowe zamknięcie w domach sprawiło, że radykalnie zmieniły się priorytety nabywców – klienci coraz chętniej rozglądają się za prywatnymi domkami w podmiejskich lokalizacjach oraz lokalami uzupełnionymi w dodatkową przestrzeń rekreacyjną – mówi Eliza Markiewicz z biura nieruchomości MEG Real Estate. – Rynek wynajmu (zarówno krótko-, jak i długoterminowego) ucierpiał dość mocno, ale nieruchomości inwestycyjne wciąż cieszą się dużą popularnością wśród nabywców, gdyż stanowią lokatę na dłuższą metę.

Ceny nieruchomości nie spadły, a w poszczególnych regionach wzrosły (w tempie blisko 3-4% w skali kwartału).

Największym zainteresowaniem w województwie podlaskim cieszą się mieszkania dwupokojowe, które mają największą płynność na rynku. Dlaczego tak się dzieje? Mieszkania dwupokojowe to doskonałe rozwiązanie jako pierwsze własne mieszkanie, a także dla rodzin z jednym dzieckiem. Kupowane są również pod inwestycję lub na wynajem. Zalezienie lokatora zwykle nie jest zbyt pracochłonnym zadaniem, a sama inwestycja potrafi zwrócić się w ekspresowym tempie.

Jedną z większych zmian, jakich możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach, jest odbudowa rynku najmu, który nieco ucierpiał w zeszłym roku. Z mieszkań w miastach akademickich zrezygnowało bowiem wielu studentów, którzy z powodu nauczania zdalnego wyjechali do rodzinnych miejscowości. Do kraju wrócił co prawda spory procent Polaków zarabiających na Zachodzie, lecz nie wystarczyło to, aby wypełnić powstałą na rynku najmu lukę.

– Zakładając opanowanie epidemii w pierwszej połowie 2021 roku, możemy się jednak spodziewać powrotu studentów na uczelnie od października. Będzie to oczywiście oznaczało wzrost zainteresowania mieszkaniami na wynajem. Większy popyt prawdopodobnie szybko przełoży się także na wyższe ceny najmu – i to nie tylko w miastach akademickich, ponieważ do biur będą powoli wracać również pracownicy korporacyjni.

KONTAKT

Biuro Nieruchomości

Legionowa 14/16, lok. 1, 15-099, Białystok

Email: biuro@megrealestate.pl

Tel: 0048 739 610 987

O FIRMIE

MEG REAL ESTATE Biuro Nieruchomosci specjalizuje się w:

– sprzedaży,

– kupnie,

– najem/wynajem,

– wycena,

– porady dotyczące aranżacji wnętrz.