nieruchomoscipodlaskie.pl

Dom z myślą o najmłodszych

Dzieci to nasza przyszłość, dlatego staramy się je chronić na każdym kroku. Dbamy o ich bezpieczeństwo, rozwój oraz zdrowie. W jaki sposób dostosować również i otoczenie do potrzeb dzieci? 

Budując dom, staramy się wybierać jego lokalizacje w pobliżu szkół i przedszkoli i dobrać takie materiały, aby budynek bezproblemowo służył przez lata nie tylko nam, ale także i naszym dzieciom. Chcemy pozbawić ich niepotrzebnych zmartwień i zaplanować przyszłość, dbając o aspekty prawne oraz użytkowe. Niestety mimo dzisiejszego zaawansowania technologicznego, wciąż musimy mierzyć się z wieloma przeszkodami. Dla naszych rodziców problemem była dostępność produktów, a raczej ich brak. Aktualnie myśląc o wybudowaniu wielkopokoleniowego domu, zmagamy się z tysiącem niskiej jakości artykułów oraz zagrażającą środowisku chemią i plastikiem. Na szczęście pomimo tych przeciwności, wciąż mamy wybór. Darina Lazarova, ekspert firmy JAF Polska przedstawia kilka przykładów produktów o długiej żywotności, idących w zgodzie z bezpieczeństwem użytkowania.

Termodrewno dla pokoleń

Poszukując materiałów konstrukcyjnych do projektów użytku publicznego, architekci doceniają trwałe i bezpieczne materiały – takie, które mogą zapewnić dzieciom lepsze środowisko. Coraz częściej mówi się więc o tym, że wykorzystywanie drewna w budynkach ma wyraźne korzyści psychologiczne i zdrowotne. Obniża poziom stresu oraz zwiększa kreatywność, a nawet pozytywne interakcje społeczne. Dlatego mając do czynienia z takim surowcem ekologicznym pochodzącym z odnawialnych źródeł możemy mieć pewność, że drewno z pewnością będzie przemyślanym wyborem do tworzenia odpowiedniego otoczenia dla przyszłych pokoleń.

– Przykładem takiego naturalnego materiału mogą być deski Lunawood Thermowood, powstałe z najwyższej jakości drewna pochodzącego z krajów skandynawskich, produkowane bez użycia chemikaliów. To materiał drzewny, który przetrwał dziesięciolecia w trudnych warunkach wzrostu, więc może zagwarantować trwałość widoczną z pokolenia na pokolenie. Urok naturalnie patynującego drewna sprawia, że drewniana elewacja lub taras nie będą wymagać dodatkowej pielęgnacji — mówi Darina Lazarova z JAF Polska.

Bezpieczny taras kompozytowy

Małe dzieci mają mnóstwo energii – biegają, skaczą i wszędzie ich pełno. Dlatego tak ważne jest, aby wyeliminować przydomowe zagrożenia. Kosiarka, sekator, rozgrzany grill, ostre krawędzie mebli lub kujące rośliny takie jak juka ogrodowa powinny być zawsze zabezpieczone. To samo tyczy się tarasu – płytki ceramiczne robią się wyjątkowo śliskie po deszczu, natomiast rozgrzane słońcem mogą parzyć. Wygodną w utrzymaniu alternatywą jest bezobsługowy taras kompozytowy. O przykładzie takiego rozwiązania mówi Piotr Lisowski, ekspert JAF Polska:

– Silvadec Elegance to produkowane we Francji wysokiej jakości pełne deski kompozytowe o walorach antypoślizgowych. Skutecznie opierają się szkodliwemu promieniowaniu UV i długo zachowują swój kolor. Wyglądają jak drewno i mają z nim sporo wspólnego. Skład Silvadec Elegance to w ponad 2/3 naturalna mączka włókien drzewnych oraz w 1/3 polietylen o wysokiej gęstości. Ogranicza to intensywne nagrzewanie się całego tarasu latem. Nie musimy też martwić się drzazgami, więc można biegać po nim boso.

Skuteczne i ekologiczne

Drewno to produkt wielokrotnego użytku, którego nie trzeba wyrzucać i zastępować kolejnym. Jeżeli więc posiadamy drewniany taras, meble lub podłogi, zazwyczaj wystarczy je odnowić, żeby znowu wyglądały jak nowe. W tym celu warto zaopatrzyć się w środki, które są równie ekologiczne, co same drewno. Kilka nietoksycznych propozycji znajdziemy pod szyldem Saicos:

– Olej nie zamyka porów drewna i z czasem ulega wypłukaniu, dlatego przynajmniej raz do roku należy ponowić zabezpieczenie. W celu renowacji tarasu możemy zaopatrzyć się w specjalny olej tarasowy Saicos H2O do powierzchni poziomych. W jego składzie zamiast rozpuszczalników — króluje woda. Uzyskał niemiecki certyfikat Blue Angel, czyli najstarszy i najbardziej znany eko-certyfikat. Produkty z tym oznaczeniem promują konsumpcję świadomą ekologicznie, będąc trwałymi oraz bezpiecznymi dla zdrowia — podpowiada Łukasz Walczak, ekspert JAF Polska.

Olej tarasowy H2O ma działanie hydrofobowe, czyli krople wody zachowują się na nim jak rtęć. Powierzchnia tarasu zostaje zabezpieczona powłoką antypoślizgową R9. Z jednego litra otrzymamy 16-20 m? przy jednej powłoce, a czas schnięcia wynosi od 3 do 5 godzin. Jest więc bardzo wydajny i szybkoschnący. Do zastosowań wewnętrznych możemy sięgnąć po wosk twardy olejny Saicos Ecoline. Jest zgodny z normą DIN EN71-3, która dopuszcza go do stosowania dla producentów zabawek. Norma określa limity oraz metodykę badań migracji ośmiu pierwiastków: antymonu, arsenu, baru, kadmu, chromu(III), ołowiu, rtęci oraz selenu. Idealnie sprawdza się do podłóg, schodów, stołów, blatów lub innych powierzchni drewnianych. Zapewnia wysoką odporność na ścieranie oraz powierzchnię antypoślizgową R9.

Young girl sitting on wooden steps with her dog eating doughnut

Drewno dla codzienności

Drewno to materiał ponadczasowy pod wieloma względami. W procesie obróbki w zasadzie nic się nie marnuje, a otrzymany produkt można po latach poddać renowacji lub przerobić na coś innego. Kupując drewnopochodne produkty opatrzone certyfikatem FSC mamy pewność, że pochodzą ze zrównoważonej i kontrolowanej gospodarki leśnej. Rzeczy wykonane z drewna są miłe w dotyku, ładne i trwałe, a jednocześnie bezpieczne dla dzieci oraz ekologiczne. Nadają się do zastosowań zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Czego chcieć więcej? Chyba tylko, żeby więcej ludzi zdało sobie z tego sprawę. Codzienne decyzje zakupowe budują bowiem świat, w którym będziemy wspólnie żyć — my i nasze dzieci.