nieruchomoscipodlaskie.pl

Recykling zaczyna się w domu

Za każdym razem kiedy otwieramy szafkę pod zlewem należy się zastanowić, gdzie trafiają nasze śmieci. Niektóre z nich są cennymi surowcami, z których mogą powstać nowe ławki w parkach, gazeta, a nawet rower czy nowy polar. Segregowanie pozwalana na powtórne odtworzenie niepotrzebnych już nam produktów. Czy wiesz, że 1 szklana butelka to 4h oświetlenia żarówką, a 35 butelek PET może stworzyć 1 nowy polar?

300 kg śmieci produkuje jedna osoba

Statystycznie, rocznie jedna osoba w Polsce generuje aż 300 kg śmieci. Mnożąc to przez liczbę ludności, a następnie czas rozkładania się produktów – niektórych proces trwa nawet 400 lat, wychodzi nam potężna liczba. Jest to przerażające, dlatego tak zwraca się obecnie uwagę na edukację dotyczącą ochrony naszej planety. Dbałość o środowisko i wprowadzanie zasad recyklingu staje się coraz popularniejsze, ale również powszechniejsze. Jednak, aby zdecydowanie poprawić warunki na świecie powinniśmy zacząć od nas samych. Przedstawiamy kilka pomysłów na recykling w domu, czyli jak wykorzystać produkty, które chcieliśmy już wyrzucić.

Recykling szkła

Jest to surowiec, którego recykling pozwala na jego ponowne wykorzystanie bez pogorszenia jakości. Szkło to taki materiał, który może być w całości poddany procesowi recyklingu, można go również przetapiać w nieskończoność. Nadają się do tego opakowania stworzone ze szkła sodowo-wapniowo-krzemowego, a także butelki i słoiki. Po przeróbce szkło stosowane jest jako składnik szkieł optycznych, opakowań szklanych, grysów, past czyszczących oraz kulek szklanych.

W domu szkło możemy wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z najbardziej znanych jest zbieranie słoików po sosach, dżemach i innych produktach w celu przechowywania w nich domowych przetworów. To sposób naszych babć. Słoiki i butelki mogą również tworzyć piękne dekoracje. Sprawdzą się jako lampki, świeczniki, pomalowane słoiczki na rzeczy kuchenne i łazienkowe, czy choćby na modne ostatnio lasy w szkle.

Co ciekawe, dzięki recyklingowi odpadów ze szkła ogranicza się emisję zanieczyszczeń do atmosfery i oszczędza wodę oraz energię. Każda przerobiona tona stłuczki szklanej oszczędza około 800 kg piasku, 180 kg mączki wapiennej oraz 250 kg sody.

Recykling plastiku

Tworzywa sztuczne, które poddaje się recyklingowi to butelki plastikowe PET, rury PVC, styropian EPS, folie rolnicze i butelki polietylenowe HDPE. Tutaj proces recyklingu przebiega zupełnie inaczej, niż w przypadku szkła. Z plastiku tworzy się mieszaniny i wprowadza dodatki, aby odpady były bardziej sztywne i wytrzymałe. W wyniku obróbki tworzyw sztucznych tworzy się m.in. zabawki, długopisy, folie, wiadra, worki na śmieci, słupki drogowe, ramy okienne oraz butelki do chemii gospodarczej. I mimo, iż plastik stanowi 7% masy wszystkich śmieci, to jest to prawie 30% wszystkich odpadów ze względu na duże rozmiary. Dlatego też tak ważne jest uprzednie zgniatanie butelek i innych tego typu tworzyw sztucznych.

W domu możemy wykorzystać butelki plastikowe w przeróżny sposób. To wdzięczny materiał do pomysłowego wykorzystania. Jest to tylko kwestia fantazji. Udowodnili to światowi projektanci i artyści, którzy zainteresowali się tym produktem. Ze zużytych plastikowych butelek można zrobić niemal wszystko. W domu sprawdzą się jako dekoracje, czy praktyczne przedmioty do mieszkania i ogrodu: doniczki, zasłony, karmniki, a nawet rzeźby, czy szklarnie. Największą zaletą jest to, że większość tych przedmiotów całkiem łatwo można wykonać własnoręcznie.

Długotrwałe składowanie plastikowych odpadów skutkuje licznymi zmianami w środowisku. Do gleby i wód gruntowych przenika mnóstwo toksycznych związków.

Recykling papieru

Proces recyklingu papieru polega na rozwłóknianiu go za pomocą gorącej wody i przerobieniu na włókna celuozowe. Kiedy jest oczyszczony, rozcieńczony, zostaje poddany kolejnym sortowaniom. Już czysta masa jest zagęszczana i zmagazynowana. Następnie się go odbarwia oraz bieli z wykorzystaniem środków chemicznych. Nie można go przetwarzać w nieskończoność tak jak szkła. Ten proces zdecydowanie oszczędza energię, wodę oraz powietrze.

Karton po mleku czy soku można zamienić w wazon, który nie będzie się tłukł. Wystarczy odciąć jego górną część, a następnie pomalować go farbą akrylową. Jednak papier można wykorzystywać również w prostszy sposób. Papier do drukarki można zadrukowywać dwustronnie, wykorzystując niepotrzebne już dokumenty. Natomiast arkusze zapisane po jednej stronie można wykorzystywać np. na brudnopisy, a czyste pocięte kawałki kartek można pociąć i używać jako karteczek do notowania.

Recykling – zalety

Stosując w domu zasady recyklingu i segregacji oszczędzamy pieniądze, ponieważ płacimy mniej za utylizację odpadów. Dodatkowo oszczędzamy energię, surowce odnawialne i środowisko naturalne. Nie przyczyniamy się do powstawania nowych wysypisk i zaśmiecania planety. Ważnym aspektem jest również przyczynianie się do rozwoju sektora gospodarowania odpadami oraz uświadamianie otoczenia. Na koniec warto dodać, że zmniejszamy wydzielanie się szkodliwych substancji do środowiska.

Dbajmy o naszą planetę!

Tak naprawdę wystarczy kupować używane przedmioty, a zamiast wyrzucać należy oddawać innym lub wrzucać do odpowiednich pojemników np. na niepotrzebną odzież. Stare ubrania można przerabiać, a zbędne przedmioty również wykorzystywać wielokrotnie, ale w inny sposób. Każdy z nas może nadać drugie życie rzeczom, jak np. tworzyć meble z palet, siedziska z opon na ogródku czy wazony z metalowych puszek.

Aneta Filipczak

RynekPierwotny.pl

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/recykling-w-domu/11209/