nieruchomoscipodlaskie.pl

Nowa hala już otwarta ! Najemcy zapraszają klientów na zakupy.

Najnowsza inwestycja Podlaskiego Centrum Rolno -Towarowego – hala handlowa – została już oficjalnie oddana do użytku. Jeszcze przed świętami klienci mogli robić tam zakupy.

Uroczyste otwarcie oraz poświęcenie hali handlowej odbyło się 11 grudnia ubiegłego roku.

– Zamieniliśmy miejsce, które straszyło starą konstrukcją w nowoczesny obiekt handlowy – nie kryje dumy Mieczysław Pugawko, prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego S.A w Białymstoku.

Nowa hala ma ponad 3000 mkw. Klientów z pewnością ucieszy, że wokół budynku powstało prawie 100 dodatkowych miejsc postojowych. Dobrą wiadomością jest też szeroki wybór towarów, które można tam kupić. W hali znajduje się 45 boksów. Kupujący znajdą w nich owoce i warzywa, z których słynie dotychczasowa hala PCRT, ale także pieczywo, wyroby cukiernicze, zdrową żywność, małe AGD czy ubrania. Większość boksów jest już wynajęta, niektórzy najemcy będą prowadzić działalność w dwóch boksach. Do wynajęcia zostały już ostatnie lokale o powierzchni od 35 m2 do 70 m2. Szczegółowych informacji dotyczących wynajmu udziela biuro PCR-T S.A. pod nr tel. 85 6750005, 667123120.

To dla spółki historyczny moment i ukoronowanie starań, które rozpoczęto wiele lat temu. Sam pomysł budowy nowej hali pojawił się ponad 15 lat temu i z tamtych czasów pochodziła wspomniana stalowo-betonowa konstrukcja. Pierwotnie obiekt miał mieć charakter miejsca, gdzie odbywałby się handel hurtowy, nie detaliczny. Z czasem jednak koncepcja się zmieniła. Okazało się też, że powstała konstrukcja nie jest już zgodna ze współczesnymi standardami, stąd w 2017 roku ruszyły prace nad nową koncepcją budynku. Ostateczny projekt był gotowy w 2018 roku, wtedy też spółka otrzymała pozwolenie na budowę.

Autorem projektu architektonicznego jest Zenon Zabagło z Atelier Zetta w Białymstoku. Natomiast wykonawcą inwestycji jest firma RS Budownictwo.

Prace zaczęły się w marcu 2019 roku. Teraz do obiektu powoli wprowadzają się kolejni najemcy. Widać już ekipy, które przygotowują boksy na rozpoczęcie działalności.

Koszt budowy hali to ponad 9 mln zł.

Powstanie nowej hali to była odpowiedź na zapotrzebowanie handlowców, którzy od dawna dopytywali się o wolne miejsca w starej hali. Jeszcze przed decyzją o budowie nowej hali spółka przeprowadziła badania rynku, które wskazują na to, iż giełda, jako miejsce zakupów, bardzo dobrze kojarzy się i warto w nią inwestować.

– Jest to najbardziej atrakcyjne miejsce do handlu w Białymstoku – mówi Mieczysław Pugawko. – Mamy tu bardzo dużą różnorodność towarów, przede wszystkim, jeśli chodzi o branżę rolno-spożywczą, ale nie tylko, bo jest tu też branża przemysłowa. Różnica pomiędzy nami a supermarketami jest taka, że w sklepie mamy kilka metrów bieżących konkretnego rodzaju towaru, a u nas ich jest nawet kilkaset.

– Hale przy Andersa 40 to doskonała lokalizacja, o czym świadczą rzesze przyjeżdżających tu codziennie klientów – nie ma wątpliwości Mieczysław Pugawko, prezes PCRT S.A. – Mieszkańcy Białegostoku i okolic cenią sobie, że mogą u nas kupić produkty bezpośrednio od lokalnych i regionalnych producentów. Będziemy czynić starania, by nowa hala tętniła życiem i stała się lubianym miejscem do zakupów.

Władze spółki mają już kolejne pomysły na rozwój Centrum. Przede wszystkim chcą rozebrać stary budynek znajdujący się bliżej spalarni, gdzie mógłby powstać parking dla najemców i ich pracowników, żeby zwolnili oni miejsca bliżej hal. Parking to bowiem największa bolączka obiektu, nawet mimo nowych 98 miejsc. W dalszej perspektywie, korzystając z atrakcyjnej lokalizacji i nadal sporego, niezagospodarowanego terenu, myślą np. o stworzeniu centrum logistycznego.

* Podlaskie Centrum Rolno-Towarowe S.A. powstało w 1995 roku w ramach rządowego „Programu Budowy Sieci Rynków Hurtowych i Giełd Rolnych”. Do spółki przystąpiło ponad 200 akcjonariuszy, a jednym z głównych jest Skarb Państwa reprezentowany dotychczas przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Inwestycja w liczbach:

3000 mkw. – powierzchnia hali

45 – lokali usługowych

98 – dodatkowych miejsc parkingowych

9 miesięcy – czas trwania budowy