nieruchomoscipodlaskie.pl

Ochroń swój dom przed dronem

Firma Kaspersky wprowadziła nowe rozwiązanie, które pomaga organizacjom oraz właścicielom nieruchomości ochronić się przed nieautoryzowanym wtargnięciem cywilnych dronów. Dzięki wyjątkowemu połączeniu kilku czujników w tym nowego podejścia do wykrywania dronów wykorzystującego skanowanie laserowe oraz technologii uczenia maszynowego Kaspersky Antidrone potrafi automatycznie dostrzec, zidentyfikować i uniemożliwić bezzałogowemu systemowi latającemu wstęp do zastrzeżonych obszarów.

Wartość globalnego ryku dronów szacowano w 2018 r. na 14 miliardów dolarów, a w 2024 r. ma ona wynieść już 43 miliardy dolarów. Wzrost ten napędzają potencjalne możliwości oraz pozytywne zmiany, jakie może nieść ze sobą wykorzystywanie bezzałogowych systemów latających w takich dziedzinach jak dostawa towarów, badanie proponowanych miejsc wydobycia, budownictwo czy rozrywka.

Jednak na drodze do masowego wykorzystania tej rewolucyjnej technologii mogą stać dość powszechne negatywne skojarzenia związane z dronami. W przeprowadzonym niedawno brytyjskim badaniu jedynie 31% respondentów przyznało, że ma wobec dronów pozytywny stosunek. Do złej reputacji tych urządzeń przyczyniają się w dużej mierze przypadki ich niewłaściwego lub nielegalnego wykorzystania. Drony mogą być użyte w celach szpiegowania, spowodowania obrażeń u ludzi na skutek zderzenia, uszkadzania infrastruktury krytycznej, w tym elektrowni nuklearnych, czy też zakłócania funkcjonowania lotnisk, czego przykładem może być zamknięcie pasa startowego na lotnisku London Gatwick z powodu zagrożenia wywołanego przez drony.

Dlatego ważne jest zbudowanie i utrzymanie zaufania do tej technologii oraz zabezpieczenie jej roli jako kluczowej innowacji zarówno dla firm, jak i osób fizycznych, zapewniając, by nie stanowiła ryzyka dla bezpieczeństwa oraz prywatności. Aby pomóc zwiększyć bezpieczeństwo wykorzystywania bezzałogowych systemów latających, ograniczyć związane z tym zagrożenia i zwiększyć odpowiedzialność operatorów dronów, firma Kaspersky przygotowała własne rozwiązanie do ochrony przed dronami.

Oprogramowanie Kaspersky Antidrone koordynuje działanie kilku modułów sprzętowych dostarczanych przez partnerów firmy i odróżnia drony od innych obiektów. Główny moduł wykrywania wyszukuje drony przy użyciu kamer wideo w połączeniu z radarem, technologią laserową (LIDAR) oraz sensorami audio w zależności od potrzeb i środowiska klientów. Wykorzystanie przez oprogramowanie firmy Kaspersky skanera laserowego w celu określenia pozycji drona jest czymś unikatowym, jak dotąd niespotykanym w branży.

W momencie wykrycia na niebie obiektu latającego jego współrzędne zostają przesłane do wyspecjalizowanego serwera, który przekazuje je następnie do specjalnego urządzenia. W oparciu o dane z głównego modułu wykrywania urządzenie to obraca się w kierunku takiego obiektu, śledzi go, a następnie kamera robi na niego zbliżenie. W tym samym czasie sieć neuronowa wyszkolona w rozpoznawaniu dronów wśród innych poruszających się obiektów analizuje obiekt na nagraniu wideo. Jeśli rozpozna go jako dron, serwer prześle polecenie do wyspecjalizowanego modułu, by zagłuszył komunikację między urządzeniem a jego kontrolerem. W efekcie dron powróci do miejsca, z którego wystartował, lub wyląduje tam, gdzie stracił kontakt z kontrolerem. To oznacza, że urządzenie nie zostanie uszkodzone, ponieważ nie dojdzie do kontaktu fizycznego ani ataku na dron.

– Wielu członków zespołu pracującego nad rozwiązaniem Kaspersky Antidrone, łącznie ze mną, od dawna pilotuje drony. Bezzałogowy obiekt latający może niekiedy stanowić realne zagrożenie. Sam byłem świadkiem niebezpiecznych sytuacji podczas imprez publicznych. Rodzi to pewne wątpliwości odnośnie stosowania tej technologii. Niestety, pilotując dron, nie zawsze wiadomo, które miejsca posiadają zakaz dostępu, dlatego gdy urządzenie zostanie nagle zaatakowane przy użyciu agresywnych środków bezpieczeństwa, jest to niezwykle frustrujące doświadczenie. Dlatego, tworząc nasz produkt, uwzględniliśmy zarówno interes entuzjastów dronów, jak i wymogi oraz kwestie bezpieczeństwa. Opracowaliśmy sposób, który pozwala zapobiec uzyskaniu przez drony wstępu na strzeżone obszary bez uszkadzania ich – powiedział Władimir Turow, dział odpowiedzialny za projekt Kaspersky Antidrone w firmie Kaspersky.

Kaspersky Antidrone jest dostarczany jako samodzielne rozwiązanie w ramach sprzętu innych producentów, w wersji mobilnej (np. do zamontowania na dachu samochodów) lub zintegrowane z innymi systemami monitorującymi, łącznie z infrastrukturą inteligentnego domu.

Więcej informacji na temat rozwiązania Kaspersky Antidrone znajduje się na stronie https://www.kaspersky.pl/antidrone.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.