nieruchomoscipodlaskie.pl

Wciąż rośnie kwota zaciąganych kredytów

W minionym miesiącu kwota, o jaką wnioskowali kredytobiorcy, wzrosła o blisko 14 proc., choć chętnych na bankowe finansowanie zakupu mieszkania było mniej.

Jak pokazuje ostatni odczyt indeksu popytu na kredyty mieszkaniowe, w sierpniu kwota, o jaką zawnioskowali kredytobiorcy, była o 13,7 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednocześnie w odniesieniu do lipca 2019 r. liczba osób zainteresowanych finansowaniem zakupu mieszkania z bankowych środków spadła o 18 proc. Rok wcześniej również liczba ta była wyższa, choć jedynie o 1,1 proc.

Sukcesywnie wzrasta natomiast średnia kwota, o jaką pojawiają się wnioski. W stosunku sierpień 2018 i sierpień 2019 suma zwiększyła się o 10 proc. i w minionym miesiącu wyniosła 278,73 tys. zł.

Eksperci z Biura Informacji Kredytowej oceniają, że zainteresowanie kredytem hipotecznym nadal jest wysokie. Na koniec sierpnia liczba osób finansujących zakup nieruchomości za pomocą kredytu zaciągniętego w br. ukształtowała się wokół 310,63 tys. W tym samym czasie w 2018 r. było ich o 15,12 proc. mniej.

Sierpniowa wartość indeksu była o 6,2 p.p. niższa w porównaniu do wartości z lipca br. (19,9 proc.). Natomiast wysoki sierpniowy odczyt popytu na poziomie +13,7 proc., w stosunku do analogicznego miesiąca w roku ubiegłym, należy tłumaczyć wzrostem średniej wartości wnioskowanego kredytu o 10,0 proc. – podsumowuje główny analityk Biura Informacji Kredytowej, prof. Waldemar Rogowski.

Źródło: KRN.pl