nieruchomoscipodlaskie.pl

W Japonii domy rozdają za darmo

Podczas gdy Polska walczy z problemem niedoboru mieszkań, Japonia rozdaje domy, bo jest ich więcej niż mieszkańców.

Japonia dotknięta problemem demograficznym zmaga się również z nadwyżką nieruchomości mieszkaniowych. Migracje młodych Japończyków do miast sprawiają, że prowincje wyludniają się, a w pozostawianych przez nich domach nie ma kto mieszkać. Wskutek tego są regiony, gdzie domów jest więcej niż mieszkańców. Akiya to określenie, którym mieszkańcy nazywają opustoszałe domy.

Według prognoz do 2040 r. liczba japońskich wsi i miasteczek zmniejszy się o 900. Jak podaje Businessinsider.pl, aby przeciwdziałać skutkom migracyjnym władze Japonii oferują domy za darmo. W Okutamie oddalonej od Tokio o 2 godziny jazdy pociągiem na 3 tys. domów, niezamieszkałych jest aż 400. Możliwość dostania domu lub pieniędzy na remont mają osoby poniżej 40. roku życia oraz pary z dziećmi. Warunkiem jest zadeklarowanie, że osiądą w nowym miejscu na stałe i będą o nie dbać. W większości nieruchomości od dawna nikt nie mieszkał, przez co wymagają gruntownych remontów.

Jak pokazują statystyki, dziś w Okutamie mieszka 5200 osób, podczas gdy w latach 60. liczba ludności wynosiła 13 tys. Miasteczko mieści się obrębie parku narodowego, a jego atutem są liczne trasy wspinaczkowe i malownicze krajobrazy.

Obecnie Japonię zamieszkuje 127 mln obywateli. W 2065 r. w kraju Kwitnącej Wiśni będzie ok. 88 mln mieszkańców.

Źródło: Businessinsider.pl