nieruchomoscipodlaskie.pl

Ograniczenia w wynajmie mieszkań dla turystów? Nowe plany rządu

Rządowe propozycje zmian dla wynajmu krótkoterminowego w branży hotelarskiej. Czy ukrócą występujące w niej nadużycia?

O ograniczenia związane z wynajmem krótkoterminowym apelują w szczególności samorządowcy. Chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem i podatkami. Sprawa jest równie istotna dla środowiska hotelarskiego, ponieważ prywatne apartamenty stanowią rosnącą, ale przede wszystkim na nieadekwatnych warunkach funkcjonującą konkurencję. Nowe przepisy będą wymagać rejestracji obiektów, które wynajmują lokale na czas krótszy niż 30 dni. Dodatkowo tego typu obiekty będą podlegać nowym obowiązkom kontrolnym.

Dotychczasowe regulacje

Jak twierdzą eksperci rynku obowiązujące dziś regulacje, które określają usługi turystyczne są po prostu niewystarczające. Obecnie najem okazjonalny jest opodatkowany. Przez urzędy skarbowe tego typu działalność traktuje się jako świadczenie usług przez przedsiębiorcę. Oznacza to, że wymagane jest założenie firmy. Zamiast rozliczania się jako najem mieszkaniowy, który rozliczany ryczałtem 8,5-procentowym, powinno to być traktowane jako prowadzenie działalności gospodarczej. Włączenie tzw. mieszkań na doby do opracowanego katalogu obiektów hotelarskich oraz wspomniana konieczność rejestracji to dobry początek, aby zacząć walkę z powstałą “szarą strefą”.

Statystyki

Jednak statystyki mówią same za siebie. Dziś inwestujemy w nieruchomości bardzo chętnie, ponieważ przynoszą większe stopy zwrotu niż choćby lokata bankowa. Jeśli odpowiednio wybierzemy lokal, to możemy na tym bardzo dużo zarobić. Rozwijający się rynek najmu powoduje, że właściciele coraz chętniej wynajmują mieszkania nie tylko turystom w tradycyjnym znaczeniu, ale także biznesmenom przyjeżdżających w delegacje do większych miast. Aktualnie aż 30 procent lokali, które kupowane są deweloperów jest następnie wynajmowanych.

Nowelizacja

Nowelizacja na ten moment jest na etapie uzgodnień wewnątrz resortowych. Oznacza to, że oczekuje na wpis w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ministerstwo chce, aby wraz z wejściem w życie nowych przepisów wynajmujący nie mogli prowadzić działalności polegającej na najmie krótkoterminowym bez spełnienia określonych norm, a przede wszystkim zarejestrowania działalności.

Najważniejszym minusem nowelizacji może być wzrost cen za usługi, który bezpośrednio uderzy w klientów szukających pokoi oraz mieszkań na krótki czas.

Aneta Filipczak
RynekPierwotny.pl

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/ograniczenia-w-wynajmie-mieszkan-dla-turystow-nowe-plany-rzadu/10272/