nieruchomoscipodlaskie.pl

Jak zaprojektować małe wnętrze

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na zaprojektowanie i zaaranżowanie wnętrza. Niemniej, istnieją ogólnie przyjęte zasady, którymi warto się kierować podczas aranżowania przestrzeni.

Bez względu na to, czy zamierzamy zaprojektować wnętrze domu czy biura, warto wziąć pod uwagę rozmiar powierzchni, układ, oświetlenie i przede wszystkim oczekiwania użytkowników.

1. Określ jaką przestrzeń masz do dyspozycji

Pierwszym krokiem podczas projektowania wnętrza jest ustalanie, ile mamy powierzchni użytkowej do swojej dyspozycji. Na sposób, w jakim projektant wnętrz dostosowuje dane wnętrze będą miały wpływ ściany, podłoga, sufit, jak i również jeżeli są w pomieszczeniu także skosy, belki i kolumny. Idealnym materiałem do aranżowania są przestrzenie wysokie na planie symetrycznego prostokąta. Jednakże te cechy mają najczęściej mieszkania w starych kamienicach lub luksusowe apartamenty . Na ogół przychodzi nam realizować pomieszczenia z niskim sufitem i na dość wąskim prostokącie. Nasze działania w tym przypadku polegać będą na optycznym zwiększeniu proporcji wnętrza i powiększeniu (także optycznie) dostępnej przestrzeni.

2. Ulepszenie geometrii wnętrza

Aby przeprowadzić pierwsze widoczne zmiany we wnętrzu i poprawić jego geometrię, należy pozbyć się z niego wszystkich zbędnych mebli i dodatków. Pozostawić warto jedynie te rzeczy, które mogą się przydać i ładnie prezentują się w projektowanej przez nas aranżacji. Dobrym kierunkiem jest także pomalowanie wnętrza na biały kolor. Ma to szczególnie istotne znaczenie dla małych powierzchni. Dzięki takiemu zabiegowi wszelkie załamania w geometrii wnętrza nie będą widoczne i uzyskamy efekt przestronności. Skutecznym rozwiązaniem szczególnie w przypadku niewielkich wnętrz jest także zastosowanie iluzji światłem. Jeśli nie ma potrzeby, warto zrezygnować z zasłaniania okien firanami i zasłonami, postawienie szafy z lustrzanymi drzwiami to również dobry krok w aranżacji niewielkiej przestrzeni. Wszelkiego rodzaju powierzchnie, które będą odbijać światło sprawią, że pomieszczenie optycznie się powiększy.

3. Kolory, które oszukują zmysły

Każdy projektant wnętrz, aranżując dowolne wnętrze (niezależnie od jego wielkości), powinien zadbać o to, aby docierało do niego jak najwięcej naturalnego światła. Ma to pozytywny wpływ nie tylko na naszą psychikę i nastrój, ale także jasne pomieszczenie powoduje, że chętnie spędzamy w nim czas podczas pracy czy relaksu. Kolor ma bardzo istotne znaczenie przy projektowaniu wnętrz. I nie chodzi tylko o kolor ścian, ale także mebli i dodatków. Jeżeli aranżujemy małe pomieszczenia, postawmy na meble w jasnych kolorach. Będą one dodatkowo odbijać światło, co sprawi, że wnętrze nabierze przestronności. W niewielkich przestrzeniach idealnie sprawdzą się neutralne kolory szarości, jasne beże, pastele. Wszelkie intensywne kolory będą przytłaczać i optycznie pomniejszać wnętrze.

4. Znaczenie mają podłogi i ściany

Istotny jest również wybór podłóg. Jasne panele/deski lepiej będą wyglądały w niewielkich wnętrzach. Wpływ ma również sposób ich układania – Ukośne linie desek będą poszerzać przestrzeń, natomiast proste pionowe wydłużą i pogłębią przestrzeń. Dywany bardzo dobrze wyciszają pomieszczenie, ale trzeba wziąć pod uwagę, że jednocześnie zabierają światło.

Jeśli chcemy wydłużyć optycznie wnętrze, warto postawić na tapety z pionowymi pasami, które będą prowadzić wzrok do góry i analogicznie – z poziomymi liniami, jeśli chcemy je poszerzyć.

Aby spójnie i harmonijnie zaprojektować wnętrze należy dopasować je do dostępnej przestrzeni. Wyżej wymienione metody, to zaledwie namiastka tego w jaki sposób modelować wnętrze, działań jest o wiele więcej, ale w tym przypadku warto poradzić się profesjonalnego projektanta wnętrz.

Konsultacja – Justyna Tatys Luxury Interiors.