nieruchomoscipodlaskie.pl

Będą pieniądze na TBS-y

Pula 1,1 mld zł może trafić do wnioskujących o bezzwrotne dotacje, jakie BGK chce przeznaczyć na rozwój mieszkalnictwa.

Przez cały wrzesień TBS-y, spółki gminne oraz spółdzielnie mieszkaniowe mogą starać się o preferencyjne kredyty, przyznawane przez BGK w ramach programu Społeczne Budownictwo Czynszowe. Środki będzie można uzyskać zarówno na budowę nowych obiektów mieszkaniowych, jak i remont już istniejących lokali czy adaptację budynków pod projekty mieszkaniowe.

Wsparcie jest oprocentowane tylko według stawki WIBOR 3M, a bank nie pobiera marży. Oprócz tego, podczas tej edycji zbierania zgłoszeń, kredyt będzie mógł zostać połączony z dotacją dla gminy współpracującej z inwestorem, który zdecydował się na kredyt. Jednak dotacja nie może przekroczyć 20 proc. Wiceprezes BGK Włodzimierz Kocon podkreślił, że możliwość skorzystania z różnych źródeł finansowania ułatwi gminom zwiększanie zasobu mieszkaniowego.

Jednocześnie trwa nabór wniosków o finansowe wsparcie budownictwa socjalnego i komunalnego. Starając się o wsparcie, gminy, związki międzygminne, spółki celowe, organizacje pożytku publicznego, powiaty oraz jednoosobowe spółki gminne mogą liczyć na dofinansowanie, które pokryje nawet 60 proc. kosztów budowy bądź remontu.

Od 2019 r. nabór wniosków będzie w systemie ciągłym, co oznacza, że inwestorzy w każdym momencie będą mogli ubiegać się o sfinansowanie inwestycji.

Źródło: KRN.p