nieruchomoscipodlaskie.pl

Od nowego roku państwo dopłaci do czynszów

To już pewne. Od 2019 r. najemcy będą mogli uzyskać dofinansowanie do czynszu. Prezydent podpisał ustawę o programie dopłat.

Program „Mieszkanie na start” ruszy od nowego roku. Ustawa warunkująca dopłaty do czynszów została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ostateczna wersja dokumentu zakłada, że dopłaty do czynszów będą mogły być udzielane przez 15 lat najmu. W grupie, która może na nie liczyć, znajdują się przede wszystkim rodziny z dziećmi, niepełnosprawni, seniorzy, a także ludzie młodzi.

Pomoc w opłatach czynszowych będzie przysługiwać bez względu na to, czy mieszkanie pochodzi z zasobów TBS, spółdzielni mieszkaniowej czy rynku komercyjnego. Istotna za to będzie sytuacja materialna potencjalnego beneficjenta. Dokument przewiduje dofinansowania jedynie dla osób, których dochód nie przekracza 60 proc. średniej krajowej (według danych GUS), w zależności od liczby członków w rodzinie – im więcej osób, tym próg jest wyższy.

Jak wyjaśnia wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, dopłaty mają odciążyć budżet mieszkańców w pierwszych latach najmu, dzięki czemu zaoszczędzone w ten sposób pieniądze będą mogli przeznaczyć na inne wydatki. Wiceminister podkreślił, że otrzymywanie pomocy państwa w opłatach czynszowych nie wyklucza najmu z opcją wykupu lokalu.

Źródło: KRN.pl