nieruchomoscipodlaskie.pl

Kupujesz dom? Zobacz jakie decyzje podejmuje za Ciebie deweloper!

Każdy, kto marzy o własnych czterech kątach, staje przed wyzwaniem, budować czy kupić dom? Podjęcie decyzji wcale nie jest takie łatwe i wymaga wiele przemyśleń za i przeciw. Dziś podpowiemy, jakie decyzje podejmie za nas deweloper, gdy buduje nasz wymarzony dom.

Lokalizacja

Kluczową kwestią, jaką podejmie deweloper, jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Jak wiemy ile osób tyle gustów i wymagań. Dla jednych dana lokalizacja jest idealna, a dla innych nie do przyjęcia. Stąd wynika różnorodność oferty, z jaką spotykamy się na portalach dedykowanych nowym nieruchomościom. Nabywając dom od dewelopera, poszukujemy zatem lokalu, zlokalizowanego w miejscu, które będzie spełniało nasze oczekiwania.

Rozmiar działki

Jeśli sami budujemy dom i poszukujemy działki pod taką inwestycję, musimy się liczyć z tym, że kształt i wielkość parceli zadecyduje o tym, jaki budynek będziemy mogli na niej postawić. W przypadku zakupu od dewelopera działki są już wydzielone odgórnie. Nigdy nie mamy na to wpływu, gdyż deweloper stara się zawsze wykorzystać grunt zgodnie z wytycznymi planu zagospodarowania przestrzennego czy też decyzji o warunkach zabudowy.

Technologia budowy

Inwestorzy samodzielnie budujący już na etapie projektowania stoją przed wyborem technologii budowy domu. Zastanawiają się, czy najlepszy będzie dom drewniany, z ceramiki, cegły, bądź z innych materiałów. Natomiast deweloperzy zazwyczaj budują w tradycyjnej i najczęściej stosowanej technologii.

Rodzaj ogrzewania

W dobie coraz większej świadomości odnośnie do źródeł energii oraz promowania ekologii i oszczędności wiele osób zwraca uwagę na sposób zaopatrzenia naszego budynku w ciepło. Oczywiste jest, że przy zakupie domu w stanie deweloperskim nie będziemy mieli możliwości podjęcia ww. decyzji. Natomiast osoby samodzielnie planujące budowę poświęcają wiele czasu na wybór odpowiedniego rodzaju paliwa. Sprawdzają koszty, jakie będą ponosić w przyszłości wraz z kosztami inwestycyjnymi. Dopiero po przeanalizowaniu sytuacji dokonują odpowiedniego wyboru.

Podział i wielkość pomieszczeń

Każdy wie, iż dodatkowe metry jednoznaczne są z ponoszeniem wyższych kosztów. Zwłaszcza, kupując już wybudowany dom, gdzie płacimy za metr powierzchni użytkowej. Budując samodzielnie, możemy zaplanować odpowiednią ilość pomieszczeń, która będzie odpowiadała naszym wymaganiom. Pamiętajmy, że dom o powierzchni stu metrów może posiadać np. trzy pokoje kuchnię z kuchnią, jadalnią oraz łazienką, bądź tylko jeden pokój z tymi samymi pomieszczeniami przynależnymi i garażem. Pomimo porównywalnych kosztów budowy będziemy, posiadać mniej lub więcej pomieszczeń. Oczywiście będą one się różnić powierzchnią użytkową. Samodzielnie jednak możemy, zaplanować ich tyle, ile potrzebujemy. Kupując gotowy dom, dostosowujemy ich ilość do swoich zapotrzebowań.

Ilość miejsc postojowych i ich lokalizacja

Podczas budowy każdy zastanawia się, czy wybudować garaż, czy stworzyć miejsca postojowe. W przypadku tego pierwszego myślimy, czy ma to być budynek wolnostojący, czy też wkomponowany w bryłę budynku. Nabycie gotowego domu spowoduje, iż nie będziemy mieć wpływu na ilość miejsc oraz sposobu ich wykonania. Dodatkowo rozmiary działek w przypadku gotowych inwestycji bardzo często powodują, iż nie ma miejsca na umiejscowienie garażu czy miejsca postojowego.

Adrian Jochymczyk

RynekPierwotny.pl –największy portal nowych mieszkań i domów, posiadający w swojej bazie ponad 2.000 inwestycji i 61.000 ofert.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *