nieruchomoscipodlaskie.pl

Jak zabezpieczyć mieszkanie na wakacje? To powinieneś wiedzieć!

Sezon wakacyjny dla niektórych zaczął się już na początku maja. Dłuższy urlop wiąże się oczywiście z wypoczynkiem, ale też stresem przedwyjazdowym i harmidrem. Często zapominamy o tym, że oprócz przygotowania siebie do wyjazdu, powinniśmy zadbać również o mieszkanie. W przeciwnym razie może okazać się, że wrócimy do pustego, zalanego lub zniszczonego lokum. Jak zabezpieczyć mieszkanie na wakacje? Poniżej kilka porad!

Odłączmy, zamknijmy, zakręćmy

Istotne są zwłaszcza bezpieczniki, ponieważ zazwyczaj w naszych domach znajduje się bardzo dużo cennego sprzętu podłączonego do prądu. Wystarczy, że sąsiad przy remoncie zrobi zwarcie i możemy stracić kilka urządzeń. Dlatego zanim wyjedziemy gdziekolwiek, warto odłączyć niepotrzebnie podłączony sprzęt od prądu (TV, pralka, komputer itp.), a także wyłączyć bezpieczniki. Oczywiście w przypadku zabezpieczania domu alarmem, bezpiecznik odpowiedzialny za jego działanie należy zostawić włączony.

Kolejną koniecznością, o której wiele osób zapomina, jest zakręcenie zaworów wody zimnej oraz ciepłej. Mowa tu o głównych zaworach, a nie tylko niewielkich wyłącznikach przy toalecie. Zabezpieczy to mieszkanie przed ewentualnym zalaniem, ale nie tylko. Często zdarza się, że po większej awarii wodociągów czy sieci kanalizacyjnej włączona woda zaczyna lecieć pod wysokim ciśnieniem z ogromną siłą. Może ona uszkodzić baterię w zlewie czy spłuczkę. W wyniku tego woda będzie bez przerwy leciała, zwiększając nasz rachunek.

Upewnijmy się również, że zamknęliśmy okna, lodówkę, drzwi do garażu i mieszkania. Roztargnienie oraz stres spowodowane wyjazdem przyczyniają się do tego, że często zapominamy o rzeczach oczywistych. Tym samym przestajemy zauważać sytuacje, które mogą się przyczynić do ułatwienia pracy złodziejom czy zniszczenia mieszkania.

Nie dajmy się złodziejowi

Sezon wakacyjny jest okresem wzmożonej pracy złodziei. Okazji szukają oni wcześniej, a następnie sprawnie przystępują do działania. Jak się przed nimi zabezpieczyć? Wielu włamywaczy dowiaduje się o naszych planach wakacyjnych nawet na kilka miesięcy przed. Skąd? Najprostszą drogą – za pomocą social mediów. Jeśli ogłaszamy na Facebooku czy Twitterze, że wybieramy się na dłuższą wycieczkę w lipcu i prosimy np. o pomoc w znalezieniu noclegu, jest to sygnał dla złodzieja. Dlatego lepiej unikać informowania znajomych o dokładnych i zbliżonych datach wyjazdu. Nawet wśród nich może się zdarzyć osoba źle nam życząca. Warto uważać na to, co się pisze i czym chwali na popularnych kanałach społecznościowych. Zdjęcia nowego telewizora i komputera czy innych drogich rzeczy mogą wzbudzać zainteresowanie włamywaczy. Uważajmy też na to, co w sieci piszą dzieci, które mają tendencję do chwalenia się drogimi prezentami nie tylko wśród swoich znajomych.

Jeśli chcemy się dodatkowo zabezpieczyć, postarajmy się schować cenne rzeczy w mało oczywistych i trudno dostępnych miejscach. Warto wykonać zdjęcia, aby w razie włamania szybko się dowiedzieć, czy coś zostało skradzione, czy nie. Kosztowności możemy przekazać do przechowania także zaufanym przyjaciołom i rodzinie. Ponadto dobrym zwyczajem jest poproszenie znajomych i sąsiadów o opiekę nad mieszkaniem. Wręczając im klucz, upewnijmy się, że będą zaglądać do lokalu, otwierać okna, robić hałas, który może odstraszyć złodzieja. I oczywiście odpowiednio zareagują na nietypową sytuację. Sąsiedzi mogą okazać się najskuteczniejszym odstraszaczem, zwłaszcza jeśli nie pracują i często przebywają w domu. Stanowią również cenne źródło informacji. po naszym przyjeździe nie zapomnijmy ich spytać, czy zauważyli coś nietypowego, np. częstą obecność nieznanych osób na klatce schodowej przy naszym lokum. Interwencja sąsiadów uratowała niejedno mieszkanie przed złodziejami. Zanim oddamy im klucze i udamy się na urlop, dużo wcześniej pomyślmy o antywłamaniowych drzwiach i oknach oraz dokładnym ich zamknięciu, a nawet systemie antywłamaniowym.

Myślmy przyszłościowo

Co jeśli powyższe sposoby nie wystarczą? Jeśli sąsiad zaleje nam mieszkanie? Albo złodziej mimo wszystko ukradnie naszą biżuterię? Warto o tym pomyśleć wcześniej i zwyczajnie się ubezpieczyć. Niektóre firmy proponują nawet specjalne pakiety wakacyjne w atrakcyjnych cenach. Trzeba jednak zrobić to odpowiednio wcześniej, ponieważ liczy się okres ubezpieczenia. Świadomość, że nawet jeśli coś stracimy, otrzymamy za to ekwiwalent, może nam pomóc spać spokojnie na wakacjach.

Anita Karolczak
RynekPierwotny.pl

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/jak-zabezpieczyc-mieszkanie-na-wakacje-powinienes-wiedziec/9940/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *