nieruchomoscipodlaskie.pl

Przeprowadzamy się do nowego domu – od czego zacząć?

Przeprowadzka to dosyć trudny temat. Na początku jesteśmy entuzjastycznie nastawieni, nie możemy się doczekać zmiany i oczywiście tego kiedy zamieszkamy w nowym domu. Jednak kiedy emocje opadają trzeba się przygotować. Często nieświadomi ilości posiadanych przedmiotów zastanawiamy się od czego zacząć i jak najlepiej to zorganizować. Aby odbyło się bezboleśnie, trzeba pamiętać o kilku sprawach. Podpowiadamy jak to zrobić.
Przeprowadzka nie musi być katastrofą, jeśli będziemy postępować według kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim pamiętajmy, że nie ma czegoś takiego jak idealna przeprowadzka. Ale by ją umilić, w jej proces możemy zaangażować rodzinę i przyjaciół. Nie tylko sprawią, że pójdzie nam to szybciej, ale mogą być po prostu dobrym towarzystwem.

Grupowanie

Zaraz po tym jak podejmiemy decyzję o przeprowadzce należy każdego dnia na bieżąco pozbywać się niepotrzebnych rzeczy, a pozostałe grupować w miarę tematycznie. Jeśli mamy więcej czasu możemy zacząć wyprzedawać wartościowe i niepotrzebne rzeczy jeszcze w starym miejscu zamieszkania. Znacznie zmniejsza to ilość, którą będziemy musieli przetransportować.

Takie rzeczy jak stare gazety, bibeloty, ubrania i buty nienoszone od lat, powinny znaleźć się w śmietniku lub zostać przeznaczone na rzecz organizacji charytatywnych. To samo tyczy się zepsutych sprzętów RTV i AGD, czy przedmiotów, które nigdy nam się do niczego nie przydały. Przeprowadzka jest idealną okazją do zrobienia gruntownych porządków i selekcji wyłącznie potrzebnych rzeczy.

Formalności

Zanim natomiast rozpoczniemy pakowanie wszystkich naszych rzeczy warto jest załatwić kilka ważnych spraw. Na samym początku należy przenieść lub rozwiązać umowy z dostawcami telewizji cyfrowej, internetu czy telefonu stacjonarnego. Kolejnym krokiem powinno być udanie się do spółdzielni mieszkaniowej, aby np. rozliczyć nadpłaty czynszu. Nie zapominajmy również o wymeldowaniu się z dotychczasowego adresu i zameldowaniu w nowym miejscu zamieszkania. Wiąże się z tym również przekierowanie korespondencji na nowy adres. O tej zmianie powinniśmy poinformować banki, firmy ubezpieczeniowe, ZUS i Urząd Skarbowy.

Planowanie

W międzyczasie warto wszystko dokładnie zaplanować, najlepiej z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Aby nasz plan miał ręce i nogi powinniśmy rozpisać najważniejsze rzeczy w podpunktach oraz oszacować liczbę przedmiotów do zabrania. Zwykle nie doceniamy, tego ile ich posiadamy. Znacznie ułatwi nam to późniejsze prace związane z wyprowadzką.

Przewożąc duże rzeczy warto zastanowić się jak będą zapakowane, czy zmieszczą się przez drzwi wejściowe oraz czy nasze meble można ewentualnie rozkręcić, aby ich wniesienie nie stanowiło problemu.

Transport najlepiej zaplanować na weekend, ponieważ ruch na ulicach jest zdecydowanie mniejszy. Dzięki temu przewieziemy rzeczy szybciej i nie pojawi się problem z parkowaniem.

Firma realizująca przeprowadzki

Warto również zastanowić się nad formą przeprowadzki. Należy ustalić czy będziemy ją realizować na własną rękę, czy może zlecimy to profesjonalnej firmie. Zorganizuje ona nie tylko transport, ale i pudła do pakowania dobytku. Za dodatkową opłatą można również wykupić pakowanie i rozpakowywanie na miejscu. Firmy przeprowadzkowej nie warto zatrudniać na ostatnią chwilę, ponieważ może się to okazać kosztownym rozwiązaniem.

Pakowanie rzeczy nieużywanych na co dzień

Przy pakowaniu najważniejsze jest, aby zacząć od rzeczy, których nie używamy na co dzień. Najmniej potrzebne przedmioty jak np. dekoracje, pamiątki czy świąteczna zastawa stołowa można zapakować odpowiednio wcześniej – najlepiej już kilka tygodni przed.

Podpisywanie kartonów

Ważnym elementem przeprowadzki są kartony. Najlepsze będą takie z otworami do wygodnego noszenia. Mogą je nam zostawić w sklepie (np. po alkoholu – są mocniejsze), lub możemy je po prostu kupić.

Podczas pakowania ważny jest również porządek, aby później wszystko można było łatwo rozpakować. Małe szanse są na to, że w nowym miejscu będziemy pamiętać co spakowaliśmy do niebieskiego kartonu, dlatego też radzimy je podpisywać. Najlepiej zrobić to markerem, poprzyczepiać etykiety oraz układać pudełka kategoriami np. po pomieszczeniach. Pracę włożoną przed przeprowadzką docenimy kiedy na miejscu wszystko będzie nam dużo łatwiej znaleźć. Pamiętajcie również o odpowiednim oznaczeniu kartonów z delikatniejszymi rzeczami jaksprzęt elektroniczny oraz szkło np. poprzez stosowanie naklejki „uwaga szkło”.

Zabezpieczenie rzeczy

Aby podczas przeprowadzki nic nie uległo zniszczeniu ważne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie przedmiotów, które chcemy przewieźć. Akcesoria kuchenne, takie jak: szklanki, miski czy sztućce powinny zostać dokładnie owinięte np. za pomocą gazety czy folii bąbelkowej. Warto to zrobić także w przypadku telewizora, monitora czy innych delikatniejszych rzeczy.

Bagaż podręczny

Podczas przeprowadzki ważne jest również, aby spakować bagaż podręczny, czyli jedną lub dwie walizki, w których znajdą się rzeczy niezbędne do przetrwania pierwszych dni. Powinny się w nich znaleźć podstawowe ubrania, kosmetyki, ładowarka do telefonu, itd.

I miej przy sobie ściereczkę…

Co ważne, a o czym zapominamy, to to, żeby mieć przy sobie ściereczkę. Okaże się ona niezbędna podczas rozkładania rzeczy. Pamiętajmy, że zanim zaczniemy się rozkładać, trzeba wszystko wyczyścić, chociażby przetrzeć z kurzu. A w nowym domu, przecież chcemy, żeby wszystko było idealne.

Aneta Filipczak
RynekPierwotny.pl

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/przeprowadzamy-sie-do-nowego-domu-od-czego-zaczac/9625/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *