nieruchomoscipodlaskie.pl

Kuchnia w stylu industrialnym

Otwarte przestrzenie, naturalne materiały, ciemne barwy – tak w skrócie można opisać styl industrialny, który szturmem podbił serca zarówno projektantów, jak i inwestorów. Co sprawiło, że ten – jak mogłoby się wydawać – niezbyt przytulny styl zagościł też w wielu polskich domach? Kamila Prałat, ekspertka z firmy SOLGAZ, opowiada o fenomenie industrialnych kuchni.

Ostatnie lata pokazały, że Polacy najchętniej decydowali się urządzać swoje mieszkania w stylu skandynawskim. Wszechobecna biel i aranżacyjna czystość ogarnęły nasze mieszkania i domy. Jednak od kilku sezonów na zachodzie widać zupełnie inne trendy. Chęć wprowadzenia zmian do naszych wnętrz sprawiła, że powoli – choć coraz odważniej – zaczęliśmy poszukiwać ciekawych inspiracji. Jednym z najsilniejszych trendów, który zaczął pojawiać się zarówno w eleganckich domach, butikowych mieszkaniach, jak i luksusowych restauracjach, jest styl industrialny.

Z czym to jeść?

– Opuszczone magazyny i fabryki stały się inspiracją dla amerykańskich artystów do stworzenia stylu industrialnego. Bardzo szybko zaczął być on traktowany jako ekstrawagancki, a przy tym wysoce gustowny. Styl industrialny bazuje na wykorzystaniu surowych materiałów, typowych właśnie dla terenów fabrycznych. W takich wnętrzach często możemy spotkać widoczne instalacje, cegłę, stal czy drewno. Cechą charakterystyczną stylu industrialnego jest także czarny kolor, który sprawdza się zarówno w przypadku wykończenia ścian lub podłóg, ale także w przypadku mebli i dekoracji – mówi Kamila Prałat z firmy SOLGAZ, producenta sprzętu AGD w wersji premium.

Przemysłowy charakter stylu industrialnego w głównej mierze opiera się na dużych i wolnych przestrzeniach. Właśnie dlatego jest on najczęściej wykorzystywany podczas tworzenia projektów mieszkań typu studio. Jednak dzięki mnogości dostępnych na rynku rozwiązań możemy pozwolić sobie na stworzenie industrialnej przestrzeni także w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym. Wykorzystanie surowych materiałów, które mają oryginalną strukturę i fakturę, a także ciemne kolory – czerń i szarości – sprawia, że musimy pamiętać o odpowiednim oświetleniu wnętrz zaaranżowanych w stylu industrialnym. Pomocne okażą się tutaj lampy dekoracyjne oraz rezygnacja z dodatkowych osłon okiennych. W innym przypadku zastosowanie rozwiązania mogą nas zacząć przytłaczać.

Industrialna kuchnia

– Styl industrialny jest jednocześnie minimalistyczny i eklektyczny. Opiera się na wykorzystaniu niewielu dekoracji, które są jednak bardzo odważne i charakterystyczne w swoim wyrazie. Aranżując kuchnię w stylu industrialny, warto podejść do jej projektu w sposób holistyczny. W pierwszej kolejności warto zastanowić się na tym, jaką dysponujemy powierzchnią, czy jest ona wystarczająco doświetlona i czy wykorzystanie stylu industrialnego będzie współgrało z osobowościami mieszkańców – mówi Kamila Prałat z firmy SOLGAZ.

W industrialnych kuchniach pierwsze skrzypce grają meble i dekoracje. Warto zdecydować się na pokazanie wszystkich swoich sprzętów, w przeciwieństwie do minimalistycznego, schowanego wyposażenia. Otwarte szafki, ciekawe instalacje ścienne i półki, na których można trzymać stylizowane na szarpnięte zębem czasu garnki lub inne naczynia dodadzą pomieszczeniu specyficznego klimatu nowojorskiej restauracji. Jeśli dysponujemy dużą i jasną przestrzenią, bez wahania możemy zdecydować się na zabudowę kuchenną z czarnymi frontami lub czarnym blatem. Pomieszczenie zyska niezwykle ekskluzywnego charakteru i odważnego pazura. Jeśli jednak czerń w takim wydaniu może przytłoczyć pomieszczenie, a co za tym idzie – mieszkańców, warto wprowadzić ten akcent kolorystyczny w wyposażeniu i dekoracjach.

– Czarne sprzęty AGD stają się pewną alternatywą dla ulubionych przez Polaków sprzętów w kolorze inox, czyli srebrnych. Są one bardzo eleganckie i świetnie wpiszą się w industrialny charakter kuchni. Współczesne rozwiązania często pokryte są specjalną powłoką, dzięki której brud czy odciski palców nie stanowią powodu do zmartwień. Wszystkie sprzęty AGD z oferty SOLGAZ dostępne są w kolorze czarnym. Oferowane przez nas płyty gazowe bez płomieni wykonane są ze szkła barwionego w masie, dzięki czemu nie odbarwia się ono podczas codziennego użytkowania. W naszej ofercie dostępne są też m.in. piekarniki czy okapy, które można zamówić w komplecie, tworząc tym samym niezwykle harmonijną aranżację. – mówi Kamila Prałat z firmy SOLGAZ.

Stworzenie industrialnej kuchni opiera się na wykorzystaniu wyjątkowych materiałów oraz ciekawych rozwiązań meblowych i sprzętowych – takich jak wyposażenie AGD dostępne w ofercie firmy SOLGAZ, oferujące wyjątkowe w skali światowej rozwiązania technologiczne oraz gustowny design.

– Ze względu na swoje pochodzenie styl industrialny jest idealnym połączeniem funkcjonalności ze sztuką. Rozwiązania SOLGAZ wpisują się również w przemysłowy charakter stylu industrialnego dzięki zaawansowanej technologii. Płyty kuchenne gaz pod szkłem to jedyne takie rozwiązanie na świecie, które powstało właśnie w Polsce – dodaje ekspertka SOLGAZ.

Styl industrialny ze względu na swój charakter i mocne akcenty kolorystyczne należy do jednej z bardziej odważnych inspiracji aranżacyjnych. Wykorzystując w industrialnej kuchni płytę gazową bez płomieni, opartą na wyjątkowej w skali światowej technologii, zagwarantujemy użytkownikom nie tylko wysoki komfort użytkowania, ale także ponadczasową estetykę.