nieruchomoscipodlaskie.pl

Działka rekreacyjna – czy warto zainwestować?

Działki rekreacyjne stają się coraz bardziej popularne, nie tylko ze względu na zbliżające się lato, ale również na obecną sytuację epidemiologiczną w kraju. Sprawdź!

Wraca moda na działki rekreacyjne za miastem, szczególnie te w atrakcyjnych lokalizacjach. To doskonały pomysł na spędzenie dłuższego weekendu z dala od miejskiego zgiełku. Polacy najchętniej kupują działki rekreacyjne z domkiem letniskowym oraz ziemię bez zabudowań. Rzadziej zaś inwestują w zabudowania wymagające remontu.

Co to jest działka rekreacyjna?

W polskim prawie nie istnieje formalna definicja słów działka rekreacyjna. Przyjmuje się natomiast, że jest to obszar przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowo-rekreacyjne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy. Wyróżnia się dwa podstawowe typy. Najpopularniejszą są Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD), które są położone na terenach Skarbu Państwa, samorządów terytorialnych i innych stowarzyszeń. Można spotkać również samodzielne nieruchomości, które pozostają w rękach prywatnych właścicieli.

Najkorzystniejszą decyzją jest zakup samodzielnej nieruchomości, ponieważ ROD nakłada na swoich dzierżawców mnóstwo ograniczeń. Nie można na nich zbudować budynku dowolnej wielkości ani stale mieszkać czy prowadzić działalności gospodarczej lub zarobkowej. Jedyną konstrukcją, którą można na niej postawić jest obiekt budowlany o ściśle określonych parametrach, który spełnia funkcje altany. W przypadku działki rekreacyjnej natomiast o zakresie możliwej budowy decyduje treść decyzji o warunkach zabudowy albo treść miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Jesteś właścicielem działki rekreacyjnej i chcesz sprzedać swój grunt? Skontaktuj się z nami za pośrednictwem strony https://rynekpierwotny.pl/zakup-gruntow/. Twoje oferta dotrze do przeszło 1000 deweloperów, z którymi współpracujemy. Dzięki temu zwiększysz szansę na efektywną sprzedaż działki.

Kupno działki rekreacyjnej

Działka rekreacyjna to doskonały pomysł dla tych co chcą mieć swój kawałek ziemi poza własnym mieszkaniem w bloku. To także dobre rozwiązanie dla osób, które myślą o tym zakupie, jak o inwestycji – tutaj sprawdzi się działka rekreacyjna z domkiem letniskowym w atrakcyjnej lokalizacji. Popularnością cieszą się szczególnie te położone nad morzem, w górach i na Mazurach. Ale coraz częściej wybierane są tereny także poza wielkimi miastami, ponieważ liczy się łatwy do nich dojazd i bliska odległość. To pozwala w szybki sposób wydostać się poza tłumy ludzi i spokojnie odpocząć. Najczęściej kupuje się działki oddalone najdalej o 150 km, czyli do 2 godzin drogi od domu.

Największą popularnością cieszy się działka rekreacyjna z domkiem letniskowym, następnie pusta, a na końcu ta która wymaga remontu, lub włożenia w nią dodatkowych pieniędzy. Ceny ziemi są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Jednak to lokalizacja ma największy wpływ na jej koszt. W dodatku liczy się również stan domku letniskowego, ułożenie działki oraz roślinność, która się na niej znajduje czy sąsiedztwo innych właścicieli.

Ile kosztuje działka rekreacyjna?

Średnia cena za hektar użytku rolnego w Polsce wynosi 46 975 złotych. Najdroższa ziemia znajduje się kolejno w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i opolskim. Najtańsze natomiast znajdziemy w podkarpackim, zachodnio-pomorskim i lubuskim. W ciągu ostatniej dekady widać wyraźny wzrost cen działek. Ludzie coraz chętniej chcą mieć swój kawałek ziemi, na którym mogą wypoczywać, i przede wszystkim czerpać korzyści finansowe z wynajmu.

Ceny zakupu / sprzedaży użytków rolnych w IV kwartale 2019 r. według województw – obowiązują od 27 lutego 2020 r.

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/polacy-i-popyt-na-dzialki-rekreacyjne/755/