nieruchomoscipodlaskie.pl

Jak urządzić salon z kominkiem?

Salon z kominkiem to marzenie wielu z nas. Kominek tworzy romantyczny klimat, ale przede wszystkim grzeje w zimniejsze miesiące. Odpowiednio zaaranżowany stanie się miejscem spotkań i relaksu, w którym panuje przytulna atmosfera. Zdecydowanie podkreśli charakter tradycyjnego wnętrza oraz ociepli nowoczesne aranżacje.

Główna dekoracja

Kominek często staje się główną dekoracją salonu i to do niego dostosowujemy resztę wystroju. Możemy wybrać spośród wielu modeli i tutaj trzeba się chwilę zastanowić: czy stawiamy na tradycyjny, narożny, w starym stylu, a może na biokominek. Potem dobieramy nie tylko materiały i kolory, ale również ustawienie mebli. Nie musimy myśleć szablonowo i obudowywać go kamieniem, kaflami czy cegłą. Można postawić np. na ocynkowaną blachę, metal, drewno, beton lub gipsowe ornamenty.

Z kwestii technicznych należy pamiętać o bezpiecznej odległości paleniska od mebli tapicerowanych. Moc wkładu określa, jaki dystans powinien być zachowany. Przy kominku zamkniętym jest to 110-160 cm. Przy otwartych potrzebne będzie więcej przestrzeni – około 200 cm. Przed drewnami wypadającymi z kominka powinna chronić podłogę płytka. Najlepiej, aby miałą co najmniej 60-70 cm długości przy kominku zamkniętym oraz mniej więcej 100 cm przy otwartym.

Salon z kominkiem w starym stylu

Odpowiedź na pytanie jak urządzić z salon z kominkiem może być prosta, jeśli zdecydujemy się na konkretny styl. Możemy postawić na coś, co nawiązuje do przeszłości. W takim wnętrzu główną rolę będą grały meble z litego drewna, zwykle w naturalnym kolorze. Wyróżnia je elegancja i klasyczna forma. Sprawdzą się fotele, szafki i stoliki z giętymi nogami. Drewno będzie również mile widziane w elementach mebli, jak podłokietniki czy podnóżki. Klasy dodadzą z pewnością zdobienia roślinne czy po prostu ozdoby kojarzące się z secesją.

W takim salonie musi znaleźć się również odpowiedni kominek. Jego obudowa powinna być elegancka, może nawet przypominać wiktoriański portal. Stawiamy tutaj na bogate zdobienia, wykończenie marmurem lub innym szlachetnym kamieniem. Formę natomiast należy dostosować do stylu retro. Palenisko wewnątrz można zasłonić ozdobną, giętą lub kutą kratą. Nad kominkiem najlepiej jak pojawi się obraz w ozdobnych ramach lub lustro. Na samym obramowaniu możemy postawić rodzinne zdjęcia.

Aranżacje salonu z biokominkiem

Dziś kominki ekologiczne są jednym z najbardziej pożądanych elementów wystroju nowoczesnego wnętrza. Pozwalają się cieszyć z kominków tym, którzy nie mają specjalnego komina i nie mogą zainstalować tradycyjnych rozwiązań. Wyróżnia je różnorodność form przez co doskonale wpisują się w aranżacje każdego wnętrza. Znajdziemy je w salonach w klasycznym stylu, w których dominuje naturalna kolorystyka i tradycyjne wyposażenie, aż po industrialne pomieszczenia przypominające stare fabryki. Natomiast biokominki wolnostojące wyróżniają designerskie formy, które sprawdzą się w klimacie minimalistycznych wnętrz.

Dla wielbicieli tradycyjnych kominków idealnym rozwiązaniem okażą się portalowe biokominki. Są proste i eleganckie, przez co doskonale wpiszą się we wnętrza o charakterze klasycznym, prowansalskim czy skandynawskim.

Salon z kominkiem narożnym

Kominek narożny pozwala na oglądanie ognia z dwóch, a nawet trzech stron. Dlatego też najczęściej umieszcza się go na styku dwóch pomieszczeń takich jak: salon z kuchnią, salon z przedpokojem czy jadalnia z kuchnią. Zabudowa takiego kominka ma ogromny wpływ na wygląd wnętrza, ponieważ zbyt duża w pokoju o niewielkim metrażu stanie się po prostu przytłaczająca. Z drugiej strony za mała zabudowa w przestronnym wnętrzu nie będzie efektowna.

Do obudowy kominka narożnego wybiera się drewno, marmur, granit, wapień i piaskowiec. Marmur jest niezwykle elegancki i sprawdzi się w stylu klasycznym, natomiast drewno we wnętrzu o charakterze rustykalnym. Stalowe obramowanie to idealne rozwiązanie do nowoczesnego mieszkania o charakterze loftowym.

Salon z kominkiem na środku

Salon z kominkiem na środku to bardzo ciekawe rozwiązanie. Wymaga natomiast dużej przestrzeni, która zostanie spójnie z nim zaprojektowana. W dodatku powinien być umiejscowiony możliwie blisko komina, tak aby przewód dymowy łączący kominek z kominem był nie dłuższy niż 2 m i miał jak najmniej załamań. Kiedy znajduje się bezpośrednio pod kominem generuje najmniejsze straty ciepła i mały opór dla dymu.

Takie ustawienie daje możliwość oglądania paleniska z obu stron. Może powstać w specjalnej zabudowie, która będzie obudowana w zależności od stylu wnętrza wybranym materiałem. Będzie zdecydowanie stanowić ciekawe, centralne miejsce wypoczynku i relaksu.

Aneta Filipczak

RynekPierwotny.pl

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/jak-urzadzic-salon-z-kominkiem/11227/