nieruchomoscipodlaskie.pl

Rozbudowa miejskiego targowiska

Gotowa jest już koncepcja architektoniczna dwóch nowoczesnych hal handlowych, które powstaną na Targowisku Miejskim przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku. Po oddaniu ich do użytku przybędzie ponad 150 miejsc pracy. Będzie można robić zakupy w atrakcyjnych warunkach. Zmieni się też komfort pracy oraz obsługi klientów.

Targowisko Miejskie przy ul. Kawaleryjskiej to największy tego typu obszar handlowy w Białymstoku i województwie. Swoją działalność prowadzi tu ok. 1 tys. lokalnych przedsiębiorców. Obiektem zarządza spółka miejska PUHP LECH. W najbliższych latach targowisko zacznie zmieniać swój dotychczasowy charakter. Oprócz istniejących punktów handlowych powstaną dwie nowoczesne hale targowe – każda o powierzchni handlowej do 2 tys. m2.

To będzie prawdziwy renesans targowiska – zapowiada prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Kompleks stanie się bardziej atrakcyjny dla odwiedzających. Zależy nam na tym, by to miejsce zyskało na estetyce, bo odwiedzają je mieszkańcy całego regionu, a także bardzo dużo osób zza wschodniej granicy.

Na początku tego roku Spółka LECH ogłosiła konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji rozbudowy targowiska. Planiści mieli do dyspozycji obszar o powierzchni 1,7 ha we wschodniej części kompleksu, sąsiadującej ze Stadionem Miejskim. Wygrała koncepcja stworzona przez białostocką firmę projektową Cad Plan. Według niej na targowisku mogą powstać dwie hale o powierzchni do 2 tys. m2. W środku znajdą się wydzielone punkty handlowe, z możliwością łączenia modułów w celu stworzenia większych lokali. W każdej hali może znaleźć się ok. 80 wydzielonych boksów.

W halach będzie mógł być prowadzony handel o szerokim asortymencie: odzież, artykuły gospodarcze, itp. Przewidziano też możliwość funkcjonowania lokali spożywczych i małej gastronomii.

Obok hal koncepcja przewiduje urządzenie zadaszonej części handlowej, gdzie będą mogły być sprzedawane spożywcze produkty regionalne. Architekci przygotowali też plan zagospodarowania terenów wokół hal: ciągi piesze, zieleń, ławki i miejsce rekreacyjne, a także parkingi.

Pracownia, która wygrała konkurs, zawarła umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Ta część procesu inwestycyjnego ma być gotowa do końca 2018 r. Rozpoczęcie budowy możliwe będzie w 2019 r. Otwarcie obiektów planowane jest w 2020 r.

Rozbudowa Targowiska Miejskiego będzie finansowana przez spółkę LECH. Wstępne koszty szacowane są na kwotę ok. 12 mln zł.

http://www.bialystok.pl