nieruchomoscipodlaskie.pl

Najważniejsze informacje kredytowe

Co wybrać przy zakupie nieruchomości – kredyt hipoteczny czy gotówkowy?

Chcemy spełnić nasze marzenia o przepięknej nieruchomości. Planujemy jej zakup bądź remont obecnego domu lub mieszkania, ale nie mamy wystarczających funduszy. Co zatem zrobić w takiej sytuacji? Czy skorzystanie z kredytu będzie odpowiednią formą? Jeśli już zdecydujemy się na kredyt, jaki powinniśmy wybrać kredyt hipoteczny czy gotówkowy? Przeczytaj artykuł, w którym przedstawiamy niezbędne informacje dotyczące tych dwóch form finansowania bankowego i wybierz opcję odpowiednią do Twoich potrzeb. 

Kredyt hipoteczny

Po taką formę kredytu najczęściej sięgamy w sytuacji kiedy chcemy wybudować dom, kupić mieszkanie lub wyremontować te, które już posiadamy. Otrzymaną gotówkę możemy przeznaczyć tylko i wyłącznie na cele związane z nieruchomością. Bardzo ważną zasadą, o której należy pamiętać, rozważając taką formę pomocy finansowej, jest to, że zabezpieczeniem dla banku jest hipoteka, na którą staramy się o kredyt. Jeśli zatem zobowiązanie nie będzie spłacane, bank może przejąć daną nieruchomość. Należy również zaznaczyć, że staranie się o kredyt hipoteczny jest długą i żmudną procedurą, która obejmuje wiele procedur, formalności i dokumentów, które musimy spełniać, jak np. wkład własny. Z racji, że kredyt udzielany jest na duża kwotę, niezbędne jest zgromadzenie części kwoty, o którą się ubiegamy. Najczęściej jest to 10%, w zależności, w jakim banku chcemy podjąć się danego zobowiązania. Musimy również wziąć pod uwagę, że dana kwota nie zostanie nam wypłacona od razu, jest to szereg procedur, po których pieniądze wpłyną na nasze konto. Najkorzystniejsze w tym całym procesie jest czas spłaty zobowiązania. Jest to kilkadziesiąt lat, co pozwala nam na rozłożenie kredytu na odpowiednie raty, które nie nadwyrężą naszego domowego budżetu. Zatem jeśli chcemy starać się o kredyt hipoteczny, pamiętajmy o tych wszystkich zasadach i zastanówmy się, nad czym dokładnie nam zależy. 

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy znacznie się różni od kredytu hipotecznego. Największą różnicą, która zdecyduje, na jaki kredyt się zdecydujemy to dowolny cel przeznaczenia pieniędzy. Jeśli bank udzieli nam kredytu, to my zdecydujemy czy wydamy je na bieżące wydatki, czy wymarzone wakacje a może nowe auto. Jednak decydując się na taką formę pomocy finansowej, musimy wziąć pod uwagę to, że przyznawane kwoty nie są tak wielkie jak w przypadku kredytu hipotecznego, możemy ubiegać się o pomoc finansową tylko do 300 tysięcy. Spłata zobowiązania jest znacznie krótsza, co może skutkować znacznie większymi ratami i nadwyrężeniem naszego budżetu miesięcznego. Natomiast jeśli chodzi o szereg procedur, otrzymanie tej formy kredytu jest znacznie prostsze. Do jego przyznania nie jest potrzebne tyle formalności oraz nie wymaga on wkładu własnego oraz zabezpieczenia finansowego. Jest to wymagane jedynie w przypadku największych kwot, ale o tym poinformuje nas bank lub doradca finansowy, który pomoże nam ubiegać się o kredyt. 

Który kredyt wybrać przy zakupie nieruchomości?

Gdy borykamy się z problemem, który kredyt wybrać, musimy wziąć pod uwagę nasze oczekiwania i potrzeby. Do czego będzie nam potrzebna gotówka i na co chcemy ją przeznaczyć. Jeśli planujemy zakup i remont mieszkania, to kredyt hipoteczny spełni nasze potrzeby, ponieważ możemy ubiegać się o wysoką kwotę. Natomiast jeśli chcemy wyremontować nasze obecne mieszkanie i kupić nowe meble i inne sprzęty domowego użytku, lepiej sprawdzi się kredyt gotówkowy, ponieważ możemy przeznaczyć go na dowolny cel. Jeśli jednak nie wiemy jaką formę kredytowania wybrać, umówmy się na wizytę do specjalisty, który wszystko nam opowie, objaśni wszelki zasady i pomoże dopasować odpowiedni kredyt skrojony na miarę naszych potrzeb.

Anna Trzeszczkowska