nieruchomoscipodlaskie.pl

Protektor – odpowiedni zarządca Twoich nieruchomości!

Czym różni się najem okazjonalny od najmu zwykłego?

Rynek mieszkaniowy cały czas się powiększa. Deweloperzy budują coraz więcej bloków, a co za tym idzie, powstaje więcej mieszkań pod wynajem. Zarządca nieruchomości świadczy usługi najmu mieszkania w imieniu właściciela, jak również opiekuje się mieszkaniem podczas całego procesu najmu. Jednak czy najem jest równy najmowi? Czym różni się najem okazjonalny od najmu tradycyjnego?

Czym jest najem tradycyjny?

Najem zwykły to standardowa umowa cywilnoprawna, która regulowana jest przez Kodeks Cywilny oraz ustawę o prawach lokatorów, a co za tym idzie, najem zwykły przychyla się na korzyść najemców, co ogranicza możliwości ochrony interesów właścicieli mieszkań. Umowa najmu zwykłego słabiej zabezpiecza interesy wynajmującego, ale wymaga też mniejszego nakładu pracy – jest przy tym mniej formalności niż przy najmie okazjonalnym. Podczas najmu w przypadku gdy miałoby dojść do eksmisji lokatorów, czy to z powodu zakończenia umowy, czy braku płatności od najemców, proces eksmisji może się przedłużać. Właściciel mieszkania dopiero po 3 okresach płatności (czyli po 3 miesiącach) bez otrzymania płatności może wypowiedzieć umowę, a dodatkowo wypowiedzenie umowy musi zostać przekazane najemcy co najmniej miesiąc wcześniej. W praktyce daje to właścicielowi  minimum 4 miesiące bez otrzymywania dochodu z tytułu najmu jak i braku możliwości korzystania z mieszkania, gdyż zgodnie z prawem właściciel lokalu nie może w żaden sposób utrudniać najemcy korzystania z lokalu podczas trwania najmu. Oznacza to, że mimo bycia właścicielem na czas najmu tracimy część swoich uprawnień (np. nie możemy wejść do mieszkania bez zgody najemcy). Dodatkowo proces eksmisji może wydłużać się o kolejne miesiące, podczas oczekiwania na przydzielenie najemcom lokalu zastępczego. Umowa najmu zwykłego nieruchomości mimo to jest stosowana częściej niż umowa najmu okazjonalnego ze względu na mniejszą ilość formalności. W praktyce ekstremalne sytuacje związane z eksmisją lokatorów należą raczej do rzadkości, jednak jeżeli właścicielowi zależy, na maksymalnym zabezpieczeniu warto poświęcić trochę czasu i skorzystać z umowy najmu okazjonalnego. 

Najem okazjonalny

Najem okazjonalny dotyczy tylko lokali mieszkalnych. W takiej umowie najemca składa oświadczenie w formie aktu notarialnego o wyrażeniu zgody na dobrowolne poddanie się eksmisji, dzięki czemu w razie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy właściciel od razu może wszcząć postępowanie egzekucyjne. Najemca wskazuje również lokal, do którego miałby zostać eksmitowany. Umowa najmu okazjonalnego znacznie przyśpiesza procesy sądowe i wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Będąc właścicielem lokalu, w przypadku najmu okazjonalnego możemy łatwiej pozbyć się kłopotliwych najemców, jednak należy liczyć się z tym, że chcąc stosować najem okazjonalny, możemy znacznie wydłużyć proces samego poszukiwania najemców, gdyż ten rodzaj najmu ze względu na swoją formę aktu notarialnego i ilość wymaganych formalności, może odstraszać  wielu potencjalnych najemców.

Przed wynajęciem naszej nieruchomości powinniśmy odpowiednio się zastanowić jakie zabezpieczenie nas satysfakcjonuje oraz co jest dla nas najbardziej istotne. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, aby poświęcić go na sprawy związane z nieruchomością, skontaktuj się z Protektorem Nieruchomości, który zapewni Ci profesjonalną usługę najmu Twojej własności. Zarządca zapewnia wszystkie niezbędne formalności oraz procedury. Ciesz się idealnym najemcą bez żadnych utrudnień. 

Protektor Nieruchomości

Chcesz mieć spokojną głowę i załatwione wszystkie sprawy odnośnie najmu nieruchomości? Nie wiesz do kogo się zwrócić, a biura nie spełniają Twoich oczekiwań? Skontaktuj się z Protektorem Nieruchomości, który świadczy usługi odnośnie przygotowania mieszkania do najmu, znalezienia najemcy, przygotowania wszystkich niezbędnych dokumentów oraz monitorowanie mieszkania przez cały okres wynajmowania. Jest to najwygodniejsza opcja, z której możesz skorzystać, mając nieruchomość pod wynajem. Protektor poszukuje odpowiedniego najemcy, spełniające wszystkie Twoje oczekiwania, przeprowadza rozmowy oraz pokazuje nieruchomość. Z usług Protektora skorzystało wielu właścicieli, dzięki czemu mają za sobą wiele podpisanych umów zakończonych sukcesem, co wpłynęło także na jakość oferowanych usług. Skontaktuj się z Protektorem Nieruchomości już dziś i ciesz się spokojną głową oraz zarobionymi pieniędzmi. 

Artykuł został stworzony, bazując na informacjach uzyskanych w rozmowie z Panem Łukaszem Krukiem, członkiem zespołu Protektora Nieruchomości. 

Anna Trzeszczkowska 

O Firmie

Jesteśmy firmą specjalizującą się w kompleksowym zarządzaniu najmem mieszkań, domów oraz luksusowych apartamentów. Lata doświadczenia w branży nieruchomości na regionalnym rynku, pozwalają nam świadczyć najwyższą jakość usług, ukierunkowaną na BEZPIECZEŃSTWO i OCHRONĘ INTERESÓW naszych klientów. Stawiamy na rozwiązania win-win. Naszym celem jest zapewnienie właścicielowi bezpieczeństwa i rentowności jego inwestycji na przestrzeni całego okresu wynajmu. Przykładamy także szczególną uwagę do satysfakcji i zadowolenia lokatorów z zamieszkiwania nieruchomości, którą się opiekujemy.

Kontakt:

Protektor Nieruchomości

Świętojańska 12a

15-028 Białystok

(+48) 517 110 304

biuro@protektornieruchomosci.pl