nieruchomoscipodlaskie.pl

Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży

Sprzedaż mieszkania czy domu stanowi często jedną z największych lub największą pod względem wartości transakcję, jaką przeprowadzamy w ciągu całego swojego życia. W związku z tym, warto poświęcić szczególną uwagę przygotowaniu do sprzedaży przedmiotu transakcji.

Cały proces należy rozpocząć od zmiany nastawienia – od momentu podjęcia decyzji o sprzedaży należy spojrzeć na nieruchomość właśnie jak na „przedmiot transakcji”, a nie jak na „nasze mieszkanie”. Niewątpliwie sprzedaż swojego dotychczasowego „miejsca na ziemi” niesie za sobą duży ładunek emocjonalny – zakup mieszkania czy budowa domu, proces urządzania go zgodnie ze swoim gustem i wreszcie lata mieszkania w nim sprawiają, że trudno jest zachować obiektywne spojrzenie. W tej sytuacji warto poprosić o pomoc kogoś z zewnątrz – może to być profesjonalny agent nieruchomości, który ze względu na znajomość rynku będzie potrafił realnie ocenić nasze mieszkanie lub po prostu koleżanka czy kolega, który podzieli się z nami swoją opinią.

Taką osobę warto zapytać, jakie widzi plusy i minusy naszego mieszkania, aby następnie zająć się wyeksponowaniem dobrych stron i zniwelowaniem wad.

W pierwszej kolejności istotne jest, aby mieszkanie „odpersonalizować”, czyli oczyścić przestrzeń z wszystkich przedmiotów osobistych. Na potencjalnych zainteresowanych najlepsze wrażenie robią pomieszczenia wręcz puste, pozbawione nadmiaru rzeczy, ponieważ pozwalają im wyobrazić sobie jak oni sami urządziliby dane miejsce.

Następnie warto zająć się stanem technicznym nieruchomości. Warto pamiętać, że człowiek szybko się przyzwyczaja i przestaje zwracać uwagę na niedociągnięcia. Jeśli na naszej ścianie pojawiło się jakieś zabrudzenie lub drzwi się opuściły i trudniej się je zamyka to będziemy dostrzegać to przez pierwszych kilka dni. Później nasz wzrok się przyzwyczai i przestaniemy zwracać na to uwagę. Potencjalny kupiec zobaczy nasze mieszkanie po raz pierwszy – a pierwsze wrażenie jest przecież najważniejsze. W kwestii stanu technicznego nieruchomości przydatna będzie rada z zewnątrz – agenta lub inną osobę niezaangażowaną warto zapytać czy według nich wystarczy mieszkanie generalnie posprzątać czy jednak powinniśmy zdecydować się na jego odświeżenie. Część agencji nieruchomości (w tym ITM Dom) współpracuje z ekipami budowlanymi, które zajmują się koniecznymi przed sprzedażą naprawami lub remontami.

Na koniec warto zająć się samą estetyką mieszkania – jeśli w mieszkaniu pozostają meble i wyposażenie warto zadbać o świeże kwiaty na stole czy równo rozłożone poduszki na kanapie. W pustym mieszkaniu bez mebli wystarczy umyć podłogi, parapety oraz przetrzeć lampy i żarówki – jasne i czyste pomieszczenia wyglądają bardziej zachęcająco zarówno na zdjęciach ofertowych jak i podczas prezentacji mieszkania zainteresowanym. Przed wizytą potencjalnych kupujących warto również zadbać o zapach, czyli przewietrzyć mieszkanie.

Poza stroną estetyczną nie możemy zapomnieć o jeszcze jednym aspekcie – uporządkować należy również stan prawny sprzedawanego mieszkania. W tym celu powinniśmy przynajmniej przejrzeć księgę wieczystą nieruchomości, aby upewnić się, że nie ma w niej niepotrzebnych wpisów, które mogłyby zniechęcić zainteresowanych. Jeśli przy sprzedaży korzystamy z pośrednictwa biura nieruchomości profesjonalny agent zajmie się sprawdzeniem stanu prawnego i usunięciem ewentualnych przeszkód w sprzedaży.

Wiele biur nieruchomości ma w swojej ofercie również usługę home-stagingu, czyli dokonania drobnych zmian aranżacyjnych, które podniosą atrakcyjność mieszkania, dlatego jeśli nie dysponujemy odpowiednią ilością wolnego czasu warto rozważyć takie rozwiązanie.

Aleksandra Sakowicz

ITM Kancelaria Finansowa Sp. z o. o.

dav