nieruchomoscipodlaskie.pl

Pierwsze łąki w Białymstoku już kwitną

Zakwitły pierwsze w tym sezonie białostockie łąki kwietne. Pola białych złocieni i żółtej gorczycy już cieszą oczy mieszkańców Białegostoku. W tym sezonie powierzchnia miejskich łąk powiększona została do ponad 7 ha. Własną łąkę kwietną może założyć każdy chętny – w swoim ogrodzie czy w donicy na balkonie. Wspólnie z Tygodnikiem Powszechnym i Fundacją Łąka Miasto przygotowało nasiona roślin łąkowych do samodzielnego wysiania.

W tym roku nowe łąki kwietne w Białymstoku, poza ubiegłorocznymi lokalizacjami, pojawią się m.in. na Placu Dmowskiego (łąka kwietna jednoroczna – 1,2 tys. m2), ul. ks. J. Popiełuszki (przedłużenie istniejącej łąki kwietnej bylinowej do ul. Upalnej – 2,3 tys. m2), ul. gen. N. Sulika (łąka kwietna wieloletnia – 4000 m2) czy ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego (łąka kwietna wieloletnia – 1920 m2). Łąki powstają na terenie miasta w pasach drogowych i na działkach gminnych. Tereny te są obsadzane tradycyjnymi odmianami roślin kwitnących.

Zakładane są także pola rzepakowe i słonecznikowe. W tym roku słoneczniki będą rosły w trzech piętrach. Od strony jezdni – odmiany karłowe, w środku półkarłowe i w centralnej części ronda czy placu – słoneczniki normalnej wysokości. Na mniejszych rondach i placach będzie obowiązywał dwupiętrowy system nasadzeń. Ta zmiana zapewni lepszą prezentację roślin i pozwoli kierującym samochodami podziwiać całą przestrzeń łąk. Spowoduje też poprawę widoczności. Kwitnące łąki będą zmieniały się w czasie całego sezonu, np. po przekwitnięciu gorczycy na ulicy gen. W. Sikorskiego zakwitną kolejne rośliny z wysianej wiosną kolorowej mieszanki bylinowej z wsiewką roślin jednorocznych.

Białostockie łąki kwietne są ważnym punktem w naszej przestrzeni miejskiej. Warto jednak doceniać nie tylko ich walory estetyczne, ale też zwrócić uwagę na kwestie związane z oczyszczaniem powietrza, zatrzymaniem wody i zapobieganiem erozji gruntu, ochroną przyrody, czy bioróżnorodnością – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Tworzenie łąk kwietnych jest realizowane w ramach umowy: „Założenie i pielęgnacja łąk kwietnych wieloletnich bylinowych, łąk/pól sezonowych oraz renowację zieleńców w pasach drogowych i na działkach gminnych na terenie miasta Białegostoku”, obowiązującej od kwietnia 2019 r. do połowy listopada 2021 r.

Teraz każdy może mieć własną łąkę kwietną. Można ją założyć w ogrodzie czy w donicy na balkonie. W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” Czytelnicy otrzymują specjalny dodatek „Chwalcie łąki!”, w którym można przeczytać m.in. o białostockich łąkach kwietnych. Dodatek poświęcony jest przeciwdziałaniu suszy, sposobom na zatrzymanie wody, korzyściom łąki kwietnej oraz zmianie w krajobrazie miast, prowadzących proekologiczną i zrównoważoną politykę dotyczącą zieleni. Do czasopisma dołączony jest również prezent – saszetka z nasionami najpiękniejszych roślin łąkowych do samodzielnego wysiania.

Miasto Białystok ma do rozdania 150 egzemplarzy tygodnika wraz z dodatkiem i nasionami. Od jutra (9 czerwca) w godzinach 10.00 – 18.00 chętni mogą je odebrać w Multimedialnym Centrum Informacji Turystycznej w Bramie Wielkiej Pałacu Branickich, przy ul. J. Kilińskiego 1. Przy odbiorze należy zachować reżim sanitarny: zakryć nos i usta, zdezynfekować ręce. W pomieszczeniu może przebywać tylko jeden interesant.