nieruchomoscipodlaskie.pl

Maleje średni metraż mieszkań i domów jednorodzinnych

Średni metraż nowych mieszkać w ciągu ostatnich 6 lat spada. Domy jednorodzinne stają się mniejsze szybciej niż mieszkania od deweloperów.

Według danych statystycznych GUS w zeszłym roku średni metraż mieszkania zmalał o 1,5 mkw. Obecnie przeciętne mieszkanie ma powierzchnię 88,8 mkw., gdzie w 2013 roku było to średnio 104,6 mkw. Okazuje się jednak, że ujęte w badaniu GUS-u mieszkania są znacznie przestronniejsze niż te kupione od dewelopera. Statystyki GUS uwzględniają zarówno lokale mieszkalne, jak i domy jednorodzinne. Wskaźnik średniej powierzchni mieszkań w Polsce kształtują dwa typy inwestorów. Są to prywatni inwestorzy budujący domy jednorodzinne oraz deweloperzy posiadający w swej ofercie przede wszystkim mieszkania. W okresie ostatnich 6 lat zmalała powierzchnia domów jednorodzinnych. W 2013 roku było to 148,5 mkw., natomiast w roku ubiegłym 143,5 mkw. Jeżeli mowa o mieszkaniach sprzedawanych przez deweloperów w 2013 roku ich średnia powierzchnia wynosiła 62,4 mkw., natomiast w roku ubiegłym tego typu lokale były o niespełna 1 mkw. mniejsze.

Średni metraż mieszkań jest więc w głównej mierze efektem zmniejszających się rozmiarów prywatnych domów. Ma to głównie związek z demografią, cenami materiałów budowlanych oraz polityką kredytową banków. Koszty budowy domów wzrosły, a banki stały się bardziej restrykcyjne niż jeszcze kilka lat temu. Skutki tych zmian mają być jednak realnie zauważalne za 3-4 lata. Według danych GUS proces budowlany trwa przeciętnie 48 miesięcy.

Źródło: KRN.pl