nieruchomoscipodlaskie.pl

Domy ze skandynawską duszą

Słowo „hygge” ma wiele znaczeń. Praktyka duńskiego stylu życia w odniesieniu do architektury i budownictwa to tworzenie azylu, w którym panuje bezpieczeństwo, szczęście i harmonia. W oparciu o wspomnianą skandynawską filozofię powstała w Białymstoku firma Hygge Hus, która oferuje domy budowane technologią skandynawską.

Estetyka jest tym, co łechce zmysły i cieszy oko. W domu, który nam się podoba, czujemy się świetnie i tym łatwiej dbamy o własne rzeczy. Estetyka to przyjemność i zmysłowość, które nadają wyjątkowy charakter naszemu otoczeniu.”

Marie Tourell Søderberg z książki Hygge. Duńska sztuka szczęścia

Nowa marka na białostockim rynku istnieje zaledwie kilka miesięcy, zakończyła już swoją pierwszą inwestycję, a dwie kolejne są w trakcie realizacji.

– Podjęliśmy się nietypowego zlecenia – wybudowania dwóch segmentów szeregówek przy ul. Skidelskiej. Wyzwaniem było dostosowanie konstrukcji szkieletowej do już budowanych pozostałych budynków w technologii tradycyjnej. Inwestorowi zależało aby budynki nie odróżniały się od siebie architekturą zewnętrzną. Wymagało to takiego zaprojektowania przegród zewnętrznych, aby zachowały wymiary, kształt i detale elewacji sąsiednich budynków. Efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania – budynki na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie. Jednak jak to mówią diabeł tkwi w szczegółach. Budynki w technologii szkieletowej mają zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na energię dzięki zwiększonej grubości izolacji w ścianach i zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W związku z tym przyszli klienci Hygge Hus mają niepowtarzalną możliwość porównania dwóch technik budowy – mówi Tomasz Krysztopik, właściciel Hygge Hus

Pomysł i cel

Właściciele Hygge Hus doświadczenie w budowie domów szkieletowych zdobywali m.in. w Szwecji i Norwegii realizując budynki zarówno prefabrykowane jak i stawiane na placu budowy.

– Analizowaliśmy wady, zalety i błędy innych firm, które budują domy drewniane. Dzięki temu już wiemy jak to robić lepiej niż inni. Wprowadzamy na polski rynek zupełnie nowy produkt – domy z prefabrykatów powstających w fabryce w oparciu o najnowsze technologie i wykonane z najlepszych materiałów – mówi Tomasz Krysztopik. – Co ciekawe w Polsce jest to nowość, ale Skandynawia może pochwalić się tym, że 60 a może nawet 70 procent budynków mieszkalnych powstało na bazie tej technologii. Nasze domy powstają w fabryce, gdzie budowane są całe ściany, stropy i dachy. Tak przygotowywane elementy składane są w całość na placu budowy.

Prefabrykacja zamknięta w trybie produkcyjnym determinuje zapewnienie niezwykłej precyzji wykonania. Osiąga się to poprzez zastosowanie specjalnych maszyn do montażu z odpowiednim dociskiem, co pozwala na właściwe zespolenie poszczególnych elementów. Przekłada się to bezpośrednio na bardzo wysoką dokładność wykonania i wyeliminowanie praktycznie do zera ryzyka błędów w późniejszym montażu budynku. Dokładność jest liczona co do 1 mm.

W naszym regionie jest wiele firm, które wzoruje się na drewnianym, skandynawskim budownictwie. Jednak niewiele z nich stosuje prefabrykaty. Hygge Hus wyróżnia to, że w fabryce powstają poszczególne elementy, a każdy budynek powstaje w oparciu o projekt 3D. Co istotne klienci Hygge Hus mogą wybrać jeden z gotowych projektów lub zaprojektować swój wymarzony dom wg indywidualnych upodobań.

Tomasz Krysztopik, właściciel Hygge Hus: 

Skandynawska filozofia szczęścia, opisująca radość z życia, celebrowanie przyjemnych chwil spędzonych z rodziną i bliskimi osobami. Czerpanie radości z codziennych rytuałów wspólnych spacerów i spożywania posiłków. Poczucie bezpieczeństwa, wewnętrznego ciepła i spokoju ducha. Jest  to pojęcie tak szerokie że jest tematem niejednej książki.Zdrowy i bezpieczny dom jest kluczem do szczęścia. Nasza wiedza i wieloletnie doświadczenie które przywieźliśmy od naszych skandynawskich sąsiadów sprawi że twój dom będzie miejscem do życia dla ciebie i całej twojej rodziny. Podzielimy się z tobą naszą wiedzą i doświadczeniem, w taki sposób byś realizował marzenie o własnym domu i sprawimy że zamieszkasz w domu który wymarzyłeś.

 

Dlaczego ludzie boją się drewna?

Tomasz Krysztopik na podstawie własnych doświadczeń uważa, że ludzie w naszym regionie nie znają tej technologii.

– A jak nie znają to się jej boją . Gdy w trakcie rozmów na targach, spotkaniach biznesowych pada to sformułowanie – dom z drewna – zazwyczaj słyszę: nie dziękuję. Myślę, że jest to skutkiem tego, że w latach dziewięćdziesiątych powstawały domy w technologii kanadyjskiej. Niestety domy te powstawały przy złym doborze materiałów. Przez to ta technologia jest u nas uważana za tańszą czyli gorszą.

Należy podkreślić, że budynek w technologii skandynawskiej jest budynkiem energooszczędnym, ma bardzo dużo zalet zdrowego domu. Drewniany szkielet daje możliwość wykorzystania pełnej grubości ściany jako ocieplenia. Domy oferowane przez Hygge Hus są także wyposażone w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji) gwarantujący zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem nawet o 70%.

Potencjalni klienci obawiają się też, że domy drewniane są łatwopalne. Nic bardziej mylnego, ponieważ dziś jest wiele skutecznych certyfikowanych rozwiązań zapewniających odpowiednie zabezpieczenie drewnianej konstrukcji budynku, nawet do klasy REI 120. Ponadto konstrukcja takiego budynku jest wykonana z drewna struganego klasy C24 lub KVH (drewno klasy C24 łączone na mikrowczepy) o wilgotności max. 18%. Gładka powierzchnia drewna powoduje, że ogień „ślizga się” po drewnianych belkach. Suszenie i struganie drewna zabezpiecza je też przed szkodnikami i owadami.

Inną zaletą budownictwa drewnianego jest jego energooszczędność i neutralność dla środowiska naturalnego. Przy budowie średniej wielkości domu jednorodzinnego w wariancie drewnianym do atmosfery dostaje się o ponad 5 ton dwutlenku węgla mniej niż w przypadku budowy takiego samego domu murowanego.

Wysoka jakość materiałów użytych do budowy domów w technologii skandynawskiej nie jest bez znaczenia. Podstawą ścian jest drewno kategorii C-24. Dodatkowo do drewna zestawia się odpowiednią wełnę mineralną o przenikalności cieplnej λ = 0,034 W/(m•K).

– Duży nacisk kładziemy na szczelność budynków – stosujemy folie paroizolacyjne o współczynniku Sd 100m, folia ze ścian łączy się z folią z podłogi i dachu. Dodatkowo folia klejona jest na wszystkich zakładach co sprawia że uzyskujemy od wewnątrz ciągłą barierę zapobiegającą dostawaniu się pary wodnej do izolacji – mówi przedstawiciel firmy.

Konstrukcja przegród jest projektowana w taki sposób aby była dyfuzyjnie otwarta od zewnątrz, pozwala to ścianie oddychać przy jednoczesnym zamknięciu ściany paroizolacją od wewnątrz nie dopuszcza do tego aby para wodna dostała się do wewnątrz przegrody.

Domy szczęśliwe

Właściciele nowo powstałej firmy Hygge Hus chcą wykorzystać skandynawskie akcenty, które kojarzą się z tym co naturalne, zdrowe i bezpieczne.

– Chcieliśmy budować domy nie budynki, domy, do których chce się wracać, domy, które są nie tylko miejscem do spania ale przede wszystkim miejscem do życia – ciepłym, przyjemnym i bezpiecznym. A słowo Hygge – to właśnie oznacza – kończy Tomasz Krysztopik.