nieruchomoscipodlaskie.pl

Mieszkanie czy dom? O czym nabywca powinien wiedzieć?

Osoby szukające swoich własnych czterech kątów stają przed decyzją wyboru domu jednorodzinnego lub mieszkania. Dziś opiszemy, co wpływa na ich ostateczną decyzję przy zakupie.

1.Cena zakupu

W przeciwieństwie do mieszkań domy jednorodzinne budowane są na obrzeżach miast lub poza nimi. Przekłada się to na niższy koszt wybudowania metra kwadratowego nieruchomości. Oznacza to, że decydując się na dom zamiast mieszkania, otrzymamy większą powierzchnię użytkową, którą możemy zagospodarować. Należy pamiętać, że kupując mieszkanie, bardzo często dokupić musimy osobno komórkę lokatorską, piwnicę, miejsce postojowe, bądź garaż.

2. Dodatkowe pomieszczenia
Właściciele domów zazwyczaj do dyspozycji mają większe pokoje, osobne kuchnie, jadalnie i salon. Częstą praktyką jest garaż wbudowany w bryłę budynku oraz pomieszczenia gospodarcze, w których możemy przechowywać dodatkowe rzeczy.

3. Odległość od centrum miasta i komunikacja

W przypadku zakupu domu jednorodzinnego trzeba się liczyć z większą odległością od centrów miast oraz tym, że nie będziemy mieć wszystkiego „pod ręką”. Chodzi zwłaszcza o przystanki komunikacji miejskiej, punkty medyczne, przedszkola czy centra handlowe.
Ta mała niedogodność wiąże się z większym spokojem oraz intymnością. Oczywiście powyższe nie jest regułą, gdyż zdarzają się osiedla domów czy też mieszkań z dostępem do wszystkich niezbędnych usług.
Dla większości z nas lokalizacja jest jednym z podstawowych kryteriów wyboru mieszkania, dlatego nabywcy zwracają przede wszystkim uwagę na to, ile zajmie im droga do pracy czy też szkoły. Pamiętajmy jednak, że miejsce zatrudnienia może ulec zmianie. Mieszkania, bądź domu tak często nie kupujemy.

4. Koszty utrzymania i niezależność

Osoby posiadające dom bardzo często ponoszą większe koszty utrzymania. Nie zapominajmy, że zakup domu związany jest również z ponoszeniem dodatkowych opłat przede wszystkim podatku, a także większych opłat za media w tym za ogrzewanie.
Kolejną niedogodnością związaną z posiadaniem domu są remonty i naprawy, które musimy wykonywać samodzielnie. W przypadku mieszkania istnieje tzw. fundusz remontowy, pokrywający utrzymanie nieruchomości w tym prace porządkowe oraz koszenie trawy.

5.Komfort użytkowania

Komfort użytkowania domu czy mieszkania zależy w dużym stopniu od przyzwyczajeń oraz wymogów poszczególnych użytkowników.
Osobom ceniącym ciszę i spokój ciężko będzie się przyzwyczaić do realiów życia w mieście. Tak samo w drugą stronę, osobom lubiącym aktywnie spędzać czas, korzystać z uroków wielkomiejskiego życia mieszkanie poza miastem będzie stanowiło nie lada wyzwanie.

6. Dom czy mieszkanie?

Nie wątpliwie do zalet domu należą duże powierzchnie mieszkalne, dodatkowe pomieszczenia, intymność, większa cisza i spokój.
Natomiast do wad mieszkania musimy zaliczyć lokalizację, bliskość parków, sklepów, bądź galerii handlowych. Nie będziemy mieć problemu z punktami medycznymi, szkołami, przedszkolami czy też kinem. Zaletą może być również brak konieczności wykonywania prac utrzymujących nieruchomość, gdyż zajmuje się tym firma zewnętrzna na zlecenie wspólnoty.
Podsumowując, wybór „dom czy mieszkanie” musi zostać podjęty indywidualnie przez każdego z nas. Nie należy zapominać o porównaniu wad i zalet każdego rozwiązania. Pamiętajmy, że zakup nieruchomości jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w ciągu całego swojego życia. Kwestie zakupowe muszą być połączone z zasobnością portfela, ilością domowników tych obecnych oraz przyszłych.

Adrian Jochymczyk

RynekPierwotny.pl –największy portal nowych mieszkań i domów, posiadający w swojej bazie ponad 2.000 inwestycji i 61.000 ofert.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *