nieruchomoscipodlaskie.pl

Wiosenne porządki zacznij od szafy

Wiosna nadchodzi już wielkimi krokami, więc chowamy zimowe swetry i kurtki, a wyjmujemy lekkie bluzki i zwiewne sukienki. Wiosenna aura może być także inspiracją do zorganizowania garderoby na nowo. Jak zatem stworzyć funkcjonalną garderobę, która pozwoli wygodnie przechowywać wszystkie sezonowe ubrania?

Cieplejsze dni to pierwszy sygnał do reorganizacji szafy. Ubrania, którymi otulaliśmy się zimą do tej pory wisiały pod ręką, a teraz trzeba je schować w przeznaczone na to miejsce, gdzie poczekają do przyszłej jesieni. Jednocześnie wracamy do lekkich bluzek i zwiewnych sukienek, które po długim okresie wymagają prania i prasowania, a czasem nawet odkrywamy, że uległy zniszczeniu. Wiosna to również czas, gdy kupujemy nowe letnie ubiory, zgodne z najświeższymi trendami na kolejny sezon, aby wyglądać modnie. Jeśli w szafie brakuje już miejsca na odzież, która z trudem mieści się na półkach i wieszakach, jest to sygnał do przeorganizowania garderoby. Wbrew pozorom nie musi być większa – kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór akcesoriów do szafy.

Żegnamy zimę!

Zwykle zastanawiamy się nad tym, gdzie umieścić zimowe ubrania, aby nie przeszkadzały w wygodnym dostępie do reszty garderoby, a jednocześnie nie uległy zniszczeniu lub zagubieniu. Najwięcej miejsca zwykle zajmują puchowe kurtki. Prostym i wygodnym sposobem na ich przezimowanie jest użycie worków próżniowych, które znacznie zmniejszają objętość przechowywanych w nich rzeczy.

– Rzeczy sezonowe, odpowiednio zabezpieczone, najlepiej przechowywać w górnych częściach szafy lub garderoby, czyli w miejscu do którego nie będziemy musieli często sięgać poza sezonem. Dzięki temu zyskamy wolną przestrzeń na półkach i wieszakach w niższych partiach szafy – radzi Anna Wróbel, projektantka mebli z firmy Komandor.

Dużo przestrzeni w szafie zabierają także grube, wełniane swetry, które z trudem mieszczą się na półkach. Sposobem na zaoszczędzenie miejsca na nie są wysuwne i praktyczne kosze z serii Mocca. Dzięki ażurowej konstrukcji nie zatrzymują cyrkulacji powietrza, co pozwala na zachowanie świeżości ubrań na dłużej. Rattanowe kosze to również doskonały sposób na przechowywanie szalików, czapek i rękawiczek, które niekiedy ciężko odnaleźć po upływie lata. Umieszczone w jednym miejscu na pewno nie zgubią się w najdalszych zakamarkach szafy. Ciężkie, zimowe obuwie warto zakonserwować i umieścić w specjalnie do tego przygotowanej strefie na buty, wyposażonej w klasyczne lub wysuwne półki, czy też prawidła. Umieszczone w głębi mebla kozaki i kalosze mogą spokojnie poczekać na kolejne chłodne dni.

Jak chronić letnią odzież?

Po długiej zimie z przyjemnością wyjmujemy z zakamarków naszej szafy znacznie lżejsze ubrania. Trzeba jednak pamiętać, że tkaniny z delikatnych materiałów, jak len czy jedwab, wymagają specjalnego traktowania, by na dłużej nam posłużyły. W tym celu warto wyznaczyć dla nich oddzielną strefę na odzież wiszącą. Na wieszakach powinny być przechowywane sukienki z naturalnych materiałów, przewiewne bluzki czy spodnie. Aby się nie gniotły i były zawsze gotowe na wyjście, należy im zapewnić odpowiednią ilość miejsca.

– Najlepsza wysokość drążka na długie sukienki wynosi 1, 70 m. Osoby o niższym wzroście mogą wyposażyć swoją szafę w specjalny pantograf, który pozwala na łatwy dostęp do wysoko zawieszonych ubrań. Drążki na spódnice i marynarki można umieścić na wysokości 1, 20 m, a dla spodni wystarczy 1 m – radzi projektantka.

Funkcjonalnym akcesorium do przechowywania letnich spodni jest wysuwny wieszak pokryty specjalnym antypoślizgowym materiałem, który zapobiega ich zsuwaniu się. O wygląd zwiewnych szali czy apaszek pomogą zadbać szuflady wielofunkcyjne z linii Mocca, w których można również przechowywać bieliznę, paski, krawaty czy nawet biżuterię. Wyjątkowo przydany może się okazać także wielofunkcyjny wieszak do przechowywania spodni, torebek czy apaszek, po które sięgamy na co dzień. Dzięki takiemu rozwiązaniu często używane atrybuty garderoby będą zawsze pod ręką. Aby zapewnić naszej wiosennej szafie estetyczny wygląd, warto też zadbać o wieszaki w takim samym kolorze. Ciekawym sezonowym akcentem może być zapach do szafy o aromacie wiosennych kwiatów.

Warto jednak pamiętać, że jeszcze zanim zaczniemy wiosenne porządki w szafie, należy przejrzeć uważnie jej zawartość i ewentualnie rozstać się z tymi ubraniami, które na nas nie pasują lub wyszły z mody. Dzięki temu szafowa rewolucja” nie będzie tak uciążliwa. Szafa na wiosnę powinna być funkcjonalna, dobrze poukładana i odświeżona, a ubrania zawsze gotowe do wyjścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *