nieruchomoscipodlaskie.pl

Dom czy mieszkanie? Co lepiej wybrać?

Decydując się na kupno własnej przestrzeni mieszkalnej wielu z nas boryka się z dylematem, czy lepszym wyborem będzie zakup domu czy mieszkania. Wybór ten nie jest oczywisty, ponieważ jedna jak i druga obie opcje mają wady i zalety. Decyzja powinna być przede wszystkim uzależniona od naszych potrzeb oraz preferencji, które są kwestią bardzo indywidualną.

Biorąc pod uwagę preferencje, niezwykle istotne jest abyśmy czuli się komfortowo w naszych czterech kątach. Jeżeli nade wszystko cenimy ciszę i spokój, warto w takiej sytuacji zdecydować się na zamieszkanie w miejscu, które pomoże nam ten aspekt zrealizować – prawdopodobnie lepiej sprawdzi się dom.

Jeżeli z kolei lepiej czujemy się w przestrzeniach miejskich, mieszkanie zdecydowanie bardziej będzie odpowiadało naszemu stylowi życia. Inną sprawą jest kwestia wszelkich kosztów i pracy, jakie będziemy musieli włożyć w utrzymanie zakupionej nieruchomości. Jednorazowy zakup mieszkania, szczególnie takiego, które zlokalizowane będzie w centrum miasta, często znacznie przewyższa koszt wybudowania domu.

Wybierając mieszkanie otrzymujemy zwykle mniejszy metraż w porównaniu do przestrzeni, jaką dysponowalibyśmy posiadając dom. W tym przypadku comiesięczne koszty na jakie musimy być przygotowani, obejmują przede wszystkim opłacenie czynszu, którego wysokość zależy między innymi od powierzchni lokalu i stanu nieruchomości. W koszty musimy zatem wliczyć wszystkie opłaty eksploatacyjne, jakie trafiają do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, a także zużycie mediów. W blokach mieszkalnych ogrzewanie dostarczane jest najczęściej w formie centralnego ogrzewania, co jest wygodnym, jak i opłacalnym rozwiązaniem.

Decydując się na mieszkanie w domu sami musimy zadbać o to, aby zapewnić wszystkim jego pomieszczeniom ogrzewanie. Również w naszej kwestii pozostanie odśnieżanie podjazdu, czy choćby wykonywanie wszelkich prac remontowych. Mimo że utrzymanie domu może wymagać wiele pracy z naszej strony, jest jednak kilka aspektów, które z pewnością rekompensują taki stan rzeczy.

Zyskamy przede wszystkim rozległą przestrzeń, którą będziemy mogli w pełni zaaranżować wedle naszego pomysłu i potrzeb. Posiadanie domu wiążę się z możliwością posiadania garażu, ogrodu czy nawet basenu oraz innych udogodnień, których mogą pozazdrościć mieszkańcy blokowisk. Dom doskonale sprawdzi się w przypadku rodzin wielodzietnych i wielopokoleniowych.

Marcin Krasoń
Home Broker

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *