nieruchomoscipodlaskie.pl

Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w 2018 r

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zaprasza do udziału w konkursie na najlepiej zachowany zabytek wiejskiego budownictwa drewnianego w województwie podlaskim. Zgłoszenia można nadsyłać do 18 maja br. Wizytacja terenowa zgłoszonych obiektów potrwa do 15 lipca, a ocena budynków przez jury do końca sierpnia. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w listopadzie 2018 r.

Od 2005 roku między na terenie Województwa Podlaskiego odbywa się Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim. Organizatorami jedynego takiego konkursu w Polsce są Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Patronat nad konkursem sprawuje Generalny Konserwator Zabytków i portal Wrota Podlasia. W ostatnim roku, konkurs został wyróżniony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa za działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego.

Każdego roku grupa pasjonatów architektury drewnianej i etnografów odbywa podróż po zakątkach Województwa Podlaskiego, w celu dokumentowania i oceny wiekowych, drewnianych budynków, stanowiących zapominany już obraz dziedzictwa architektonicznego i kulturowego naszego regionu.

W skład jury wchodzą specjaliści w dziedzinie architektury drewnianej, konserwacji zabytków oraz etnografii z Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu, Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP, Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddziału Terenowego w Białymstoku oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku, w tym Delegatur w Łomży i Suwałkach.

Sukces konkursu, jak podkreślają organizatorzy, to przede wszystkim zasługa mieszkańców Województwa Podlaskiego, którzy wspierani przez władze jednostek samorządu terytorialnego, od trzynastu lat zgłaszają do konkursu swoje piękne wiejskie budynki.

Z każdym rokiem zwiększa się świadomość mieszkańców i przybywa gmin, w których władze wiedzą, że udział w konkursie jest cennym działaniem kulturowym, ale również sposobem promocji obszaru wiejskiego.

– Mieszkańcy darząc nas coraz większym zaufaniem, zdają sobie sprawę z tego, że w konkursie wystarczy jedynie otworzyć drzwi, pozwolić na rozmowę i wykonanie kilku zdjęć, by uczestniczyć w walce o cenne nagrody.- podkreślają organizatorzy

– Dziękujemy wszystkim osobom, które uchylają nam swoją prywatną przestrzeń, jaką jest własny dom i podwórko, abyśmy mogli zachować obraz tej spuścizny dla przyszłych pokoleń. Zapraszamy państwa do udziału w konkursie i do ochrony dziedzictwa architektonicznego i kulturowego Podlasia.- dodają.

http://www.wrotapodlasia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *