nieruchomoscipodlaskie.pl

Ogród zimowy – czyli co?

Ogród zimowy to pomieszczenie architektoniczne połączone z bryłą budynku, które może zostać wykorzystane w wieloraki sposób. Wielu z nas myli ogrody zimowe z oranżeriami i szklarniami, do których budowy wykorzystuje się inne elementy konstrukcyjne. Przeznaczenie tego typu pomieszczeń, mimo różnic w fachowym nazewnictwie jest jednak podobne. Podpowiemy Wam jak zaplanować ogrody zimowe zarówno dla nowych budynków, na tarasie, jak i na balkonie.

W terminologii budownictwa ogród zimowy jest budynkiem kubaturowym niewymagającym pozwolenia na budowę (potrzebne jest jedynie zgłoszenie) o ile jego powierzchnia nie przekracza 25 m2. Jak wspomnieliśmy powyżej, ogród zimowy, mimo różnych potocznych określeń, nie jest ani oranżerią, ani szklarnią. Każde z tych konstrukcji zbudowane jest z innych elementów i różnią się od siebie pod względem technicznym. Warto wiedzieć, że do stworzenia ogrodu zimowego wykorzystuje się elementy, które zachowują niski współczynniki przenikania ciepła. Planując budowę nowego domu, warto rozważyć wytyczenie miejsca na tego typu dodatkowe pomieszczenie, choć dobudowanie go do już istniejącej bryły jest w większości przypadków również możliwe. W domach, które dopiero są projektowane, wybór miejsca będzie zależał od Waszych potrzeb i najlepszego nasłonecznienia. W istniejących już domach, do stworzenia ogrodu zimowego często wykorzystuje się taras. Mieszańcy bloków mogą do tego celu przeznaczyć balkon.

Wybór miejsca oraz przeznaczenia dla ogrodu zimowego

Decydując się na budowę ogrodu zimowego, warto rozważyć jego przeznaczenie, zdecydować o tym, czy powinien być ogrzewany, a jego usytuowanie względem stron świata skonsultować z architektem. Ważną kwestią jest także kształt naszej przyszłej budowli. Decyzja nie będzie trudna, jeśli ogród zimowy stworzony zostanie na obrysie tarasu. W nowych budynkach ważnym determinantem usytuowania będzie, jak już wspomnieliśmy nasłonecznienie, zarówno dla ogrodów zimowych wykorzystywanych jako całoroczne pomieszczenie dodatkowe np. salon, jak i tylko do hodowania kwiatów i roślin. W drugim przypadku ilość światła słonecznego jest ważniejsza i tu usytuowanie względem stron świata ma ogromne znaczenie, zwłaszcza zimą. Bardzo ważną kwestią jest też to, co ogród zimowy otacza. Przyjemniej będzie, spędzać tam czas mając widok na ogród, a niżeli na ogrodzenie czy okna sąsiada. Wszystkie te sprawy trzeba będzie przemyśleć, zanim przystąpicie do prac budowlanych.

Ogród zimowy na tarasie i balkonie

Decydując się na ogród zimowy usytuowany na istniejącym już tarasie musimy sprawdzić, czy podłoże będzie na tyle wytrzymałe, aby udźwignąć konstrukcję. Podpora w formie tarasu musi też mieć odpowiedni rozmiar (jeśli jest zbyt mały, trzeba go będzie powiększyć) oraz być prawidłowo zaizolowana. Często okazuje się, iż ilość koniecznych poprawek na tarasie przekracza koszt położenia nowego fundamentu pod ogród zimowy – warto przedyskutować to z fachowcem. Usytuowanie tarasu względem stron świata może stać się determinantem dla jego przyszłego przeznaczenia. Ogród wykonany od wschodniej i zachodniej części domu, świetnie sprawdzi się jako dodatkowa powierzchnia użytkowa, spełniająca funkcję salonu, jadalni czy pokoju wypoczynkowego. Ogród zimowy od strony południowej to idealne miejsce dla roślin. Jeśli nie jesteście ograniczeni lokalizacją konstrukcji, zrezygnujcie raczej ze strony północnej, jest ona najmniej nasłoneczniona, a jednym z głównych powodów, dla których ogrody zimowe się buduje, jest przecież doświetlenie wnętrza. Elementy, z których wykonuje się takie pomieszczenia, są stosunkowo lekkie, dzięki czemu można zabudować nimi nie tylko odpowiednio przygotowany taras, ale także balkony. Profile tworzące szkielet wykonane są najczęściej z aluminium (choć wybór materiału jest nieograniczony-szkielety robi się także z drewna czy stali), które wypełnia się płytami z litego poliwęglanu, bądź szkłem. Konstrukcje poliwęglanowe są zdecydowanie lżejsze i o wiele lepiej sprawdzą się na tarasach i balkonach. Marzenie o dodatkowym pomieszczeniu, w którym (o ile zdecydujemy się na ogrzewanie) można będzie spędzać czas także zimą, możliwe jest więc do spełnienia nie tylko dla posiadaczy dużych ogrodów. Mając do dyspozycji małą przestrzeń balkonową, powinniście jednak dobrze jego funkcjonalność przemyśleć. Na małym metrażu bardzo łatwo o bałagan. Jeśli zależy Wam na odpoczynku w towarzystwie roślin, kiedy na zewnątrz pogoda nie rozpieszcza, koniecznie pomyślcie o ogrzewaniu.

Ile kosztuje ogród zimowy?

Planując przyszłe koszty, związane z ogrodem zimowym, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy stać nas na ogrzewanie kolejnego pomieszczenia w domu. Chcąc zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, możecie zdecydować się na wersję bez ogrzewania, wówczas pomieszczenie to będzie miało charakter sezonowy lub też zainwestować w roślinność wytrzymującą niskie temperatury. Decydując się na tego typu inwestycję, warto jednak postawić na jakość, zwłaszcza jeśli dopiero budowę domu wraz z ogrodem zimowym planujecie. O tańsze rozwiązania mogą pokusić się właściciele balkonów, tutaj nakład finansowy potrzebny do wykonania konstrukcji będzie zdecydowanie mniejszy. Poszukując tanich i szybkich rozwiązań, znaleźć można mnóstwo propozycji różnych firm. Pamiętajcie jednak, że będzie to konstrukcja, która wytrzymać będzie musiała wszelkie zmiany atmosferyczne, w tym także wichury. Warto kalkulując koszty brać to pod uwagę. Ciekawym rozwiązaniem pozwalającym stosunkowo tanio i szybko wybudować ogród zimowy jest zakup całkowicie gotowej konstrukcji u jednego z producentów działającego na rynku. Wybór gotowców jest ogromny, niemniej należy je prawidłowo dopasować do bryły budynku, fasady balkonu itd. Trudno określić widełki cenowe w tym przypadku, ponieważ koszt związany jest przede wszystkim z powierzchnią, wybranymi elementami konstrukcji czy też rodzajem użytego szkła. Cenę determinują także wszelkie dodatkowe prace konieczne do wykonania ogrodu zimowego.

Joanna Herstowska

RynekPierwotny.pl

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/ogrod-zimowy/11062/