nieruchomoscipodlaskie.pl

Ile kosztują udogodnienia na zamkniętych osiedlach?

Przestrzenie wspólne to dodatkowy atut, którym często chwalą się inwestorzy. Najczęściej takie udogodnienia znajdują się na tzw. zamkniętych osiedlach. Odseparowanie w połączeniu z ofertą dedykowaną tylko „szczęśliwcom” ma budować wrażenie wyjątkowości. Tak oczywiście jest, choć trzeba zaznaczyć, że standardy w tym zakresie szybko się zmieniają. Jeszcze 10 lat temu symptomem podwyższonego standardu inwestycji był np. parking podziemny. Dziś spotyka się je nawet w tanich inwestycjach segmentu popularnego.

Paleta rozwiązań/udogodnień/przestrzeni, które może nam zaoferować deweloper jest duża. W budynkach o najwyższym standardzie na klientów czeka recepcja, usługi typu konsjerż czy housekeeping. W grę wchodzi również np. osiedlowy pokój gier, bilard, siłownia, basen, SPA, boisko, ogród zimowy, miejsce do grilla. W obiektach nad wodą może być np. prywatna plaża czy marina żeglarska.

Przykładem tego, co można zaoferować, niech będzie jedna z najbardziej prestiżowych inwestycji mieszkaniowych w Polsce, czyli Złota 44. Na mieszkańców apartamentów w centrum Warszawy czekają takie udogodnienia, jak: ochrona całodobowa, plac zabaw, pomieszczenie rekreacyjne, monitoring, usługi concierge, basen, internet, klimatyzacja, klub fitness, przystosowane dla niepełnosprawnych, recepcja, sauna, tv kablowa, usługi w budynku, winda, rowerownia, inteligentny dom, videodomofon, sala fitness.

Przykład Złotej 44 wybraliśmy celowo, bowiem zazwyczaj tego typu powierzchnie znajdują się w nieruchomościach o podwyższonym standardzie, czy nawet luksusowych, co ma oczywiście swoje przełożenie na cenę, choć – tak jak już mówiliśmy – nie zawsze jest to regułą, gdyż coraz częściej rozwiązania „ekstra” schodzą pod strzechy – powszednieją i stają się standardem. W tym tekście sprawdziliśmy przykładowe oferty nieruchomości wyposażonych w dodatkowe udogodnienia – na największych rynkach mieszkaniowych w Polsce – w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.
Własny basen/sauna

Z całą pewnością prestiżowym udogodnieniem jest posiadanie na terenie osiedla basenu tylko dla mieszkańców. W Krakowie z własnego basenu skorzystają m.in. mieszkańcy Wiślanych Tarasów. To inwestycja realizowana w sąsiedztwie Wisły około 1,6 km od ścisłego centrum miasta. Ceny za mieszkania w tym miejscu zaczynają się od 10 tys. zł/mkw.

Powyższy przykład sugeruje, że za własny basen trzeba płacić naprawdę sporo, jednak zawsze tak jest. Jak już powiedzieliśmy – wyższy standard szybko schodzi pod strzechy.

Własny basen w Krakowie ma również np. osiedle Harmonia w Swoszowicach – około 9 km od centrum. Nowe mieszkania w standardzie deweloperskim kosztują tu już od 5300 zł/mkw.

Ile trzeba zapłacić za własną saunę? I tu okazuje się, że ceny wcale nie muszą być wygórowane. We Wrocławiu takie udogodnienie ma choćby osiedle Forma przy ul. Kamieńskiego – około 6 km od centrum. Jak informuje deweloper: osiedle ma własny klub fitness i saunę. Cena metra kwadratowego mieszkania w tym miejscu wynosi od 5851 do 7592 zł, co odpowiada stawkom przeciętnym we Wrocławiu.
Marina żeglarska

Własna przystań jachtowa pod oknem? To marzenie niejednego fana żeglugi. Inwestycje posiadające tego typu udogodnienia siłą rzeczy są atrakcyjnie położone. Takie atrakcje mają często nieruchomości typu apartamenty wakacyjne, zlokalizowane w miejscowościach turystycznych. Ile trzeba płacić za taki luksus?

W Giżycku na Mazurach własny, wewnętrzny port jachtowy ma m.in. osiedle Nautica Resort. Mieszkańcy mogą liczyć i na inną infrastrukturę rekreacyjną, typu: SPA, siłownia i sala konferencyjno klubowa. Ceny metra kwadratowego w tym miejscu zaczynają się od 8400 zł/mkw.

Na Mazowszu w tej samej cenie metra kw. można stać się właścicielem apartamentu Pod Żaglami, przy zalewie Zegrzyńskim. Inwestycja oferuje wiele udogodnień rekreacyjnych – w tym własną przystań żaglową.
Osiedlowa siłownia/fitness/sauna

Siłownia to coraz częściej spotykane udogodnienie na nowych osiedlach. Wynika to z pewnością z faktu, że zaaranżowanie takiej przestrzeni nie jest specjalnie trudne i drogie, a znacznie podnosi atrakcyjność nieruchomości w oczach potencjalnych klientów.

W Krakowie z własnej plenerowej siłowni mogą skorzystać m.in. mieszkańcy osiedla Stelmachów Park na Bronowicach. Ceny mieszkań zaczynają się tu od niecałych 8000 zł/mkw.

Szczęśliwcy, którzy zamieszkają w Mennica Residence w centrum Warszawy, mogą liczyć nie tylko na własny klub fitness ale również na saunę, kort do squasha czy boisko do koszykówki. Za takie atrakcje zapłacą jednak niemało – od od 13 800 do 23 500 zł za metr kwadratowy.

Znacznie mniejszym obciążeniem cenowym będzie inwestycja Moje Miasto na Żeraniu – około 10 km od centrum. Mieszkańcy tego osiedla będą mogli korzystać z własnej siłowni plenerowej, ale także m.in. osiedlowego amfiteatru i pomieszczeń rekreacyjnych. Ceny mieszkań w tej inwestycji wynoszą 5700 do 8122 zł, a więc kształtują się nawet nieco poniżej stawek średnich dla Warszawy, które wg NBP (dane za 1 kw. 2019) wynoszą na rynku pierwotnym 8762 zł/mkw.

Przegląd przykładowych ofert nowych mieszkań z dodatkowymi osiedlowymi udogodnieniami, z całą pewnością nie wyczerpuje ich listy. Pokazuje jednak pewne trendy – przede wszystkim widać, że – choć zazwyczaj atrakcje takie jak np. własny fitness częściej realizowane są w ramach wyższego standardu, to jednak również coraz częściej pojawiają się w budownictwie przeciętnym cenowo – dla tzw. Kowalskiego. Znaczy to po prostu tyle, że przynajmniej cześć z rozwiązań „ekstra” staje się powoli standardem, a deweloperzy 'dorzucają” je do swoich projektów, by odróżnić się od konkurencji i zwiększyć atrakcyjność inwestycji.

Marcin Moneta

RynekPierwotny.pl

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/ile-kosztuja-udogodnienia-na-zamknietych-osiedlach/10883/