nieruchomoscipodlaskie.pl

Taras otwarty i zamknięty – wady i zalety

Planując przedłużenie powierzchni mieszkalnej w domu, wielu z Was decyduje się na budowę tarasu. O jego zaletach nie musimy się rozpisywać, bo chyba każdy z nas chciałby mieć możliwość delektowania się kawą na własnym tarasie, zamiast w zamkniętym pomieszczeniu.

Przymierzając się do rozbudowy powierzchni mieszkalnej, należy zdecydować o jego konstrukcji i finalnym wyglądzie. Podpowiemy Wam dziś kilka ciekawostek i faktów dotyczących zarówno tarasów otwartych, jak i zamkniętych, przedstawiamy wady i zalety różnych rozwiązań, które być może pomogą w podjęciu właściwej decyzji.

Taras na miarę Waszych potrzeb

Zanim podejmiecie decyzję, o tym jak będzie Wasz taras wyglądał, zastanówcie się, czego od tej dodatkowej powierzchni oczekujecie. To przede wszystkim od Waszych potrzeb zależało będzie jaki wygląd to miejsce przybierze. Zastanówcie się zatem, w jaki sposób chcielibyście taras wykorzystywać w przyszłości.

Dużo zależy od Waszej sytuacji rodzinnej, faktu posiadania dzieci i ich wieku oraz stylu życia. Ważnym elementem planowania będzie też bryła Waszego budynku i możliwość połączenia tarasu z domem, tak aby było funkcjonalnie i estetycznie. Wszystkie wspomniane fakty należy brać pod uwagę podczas planowania projektu tarasu, aby miejsce to było takie, jakiego to Wy dokładnie potrzebujecie. Istnieje też inne rozwiązanie, jeśli trudno Wam się zdecydować co jest najważniejsze.

Z jednej strony domu możecie wybudować taras całkowicie otwarty na ogród, a z drugiej zabudowany, który w ponure, mroźne dni będzie spełniał funkcję ogrodu zimowego. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się u tych z Was, którzy posiadają domy o małej powierzchni, ponieważ zyskacie sporo dodatkowych, zawsze potrzebnych metrów.

Taras otwarty, zadaszony, częściowo lub całkowicie zamknięty

Podczas podejmowania decyzji o wyglądzie tarasu, warto zastanowić się nad wadami i zaletami wszystkich możliwych rozwiązań. Łączą się one bezpośrednio z Waszymi potrzebami wobec tarasów, ponieważ to, co dla jednych okazuje się zaletą, dla innych może być wadą determinująca wybór.
Taras całkowicie otwarty, niezadaszony sprawdzi się dobrze tylko i wyłącznie w pogodne, ciepłe dni, ponieważ z uwagi na brak dachu, nie da się z niego korzystać podczas deszczu czy zimą. Jeżeli macie w planach przechowywanie jakichkolwiek przedmiotów, takich jak na przykład meble ogrodowe, czy też cokolwiek innego, co tylko przyjdzie Wam do głowy, warto pomyśleć o zadaszeniu.

Warto jednak pamiętać, że dach nad tarasem będzie wpływał na oświetlenie pomieszczeń wewnątrz budynku i jest to czynniki, który wielu z Was rozważa jako negatywny. Niestety, nie da się tego przeskoczyć. Decydując się na zadaszenie tarasu, musimy być świadomi tego, iż będzie to miało wpływ na pomieszczenia z nim sąsiadujące. Pamiętajcie też, iż korzystniej jest postawić taki taras od południowej i zachodniej strony domu, szansa na dużą ilość światła w odpowiednich godzinach jest wówczas znacznie większa. Do minusów tarasów zadaszonych należy też trudność wkomponowania dachu w istniejącą już bryłę budynku. Nie zawsze taras, który podoba nam się na zdjęciu w katalogu, da się połączyć z istniejącą bryłą, a jeśli nawet będzie to możliwe technicznie, to estetyka przyprawiać będzie o ból głowy.

W przypadku tarasów częściowo zamkniętych i całkowicie zamkniętych sprawa jest zupełnie inna. Taka powierzchnia może być najczęściej użytkowana cały rok, jeśli zostanie odpowiednio przystosowana i zaprojektowana. Budowa tego typu tarasu wiąże się ze znacznie większymi kosztami, niż te, które należy ponieść, budując przestrzeń otwartą, jest to zdecydowanie większa inwestycja, do której przygotować się trzeba znacznie solidniej, zwłaszcza finansowo.

Joanna Herstowska

RynekPierwotny.pl

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/taras-otwarty-i-zamkniety-wady-i-zalety/10584/